MacBook'larda batarya sağlığı için çözüm: AlDente!

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, Mac alan çoğu kişinin merak ettiği sorulardan birisine genel yanıt vermek istedim.

Öncelikle pil neden yıpranır kabaca bahsedelim ve ömrü neden azalıyor öğrenelim. Şimdi, modern cihazlarda genel olarak Li-Ion pil, yani lityum-iyon pil kullanılıyor. Bu pilimizin anot ucunda, yani negatif yüklü tarafında lityum atomcukları duruyorlar. Bu atomlar elektron vermeye meyilli atomlar. Katot ucumuzda ise pozitif yüklü yani lityumdan elektron almak isteyen atomcuklar duruyor. Katot uç, anot uçtaki elektronları kendine çekiyor ve devreden elektronlar akmaya başlıyor. Elektronlar katot uça gittikçe katot uç negatif yüklenmeye, lityumla ise pozitif yüklenmeye başlıyor. Böyle olunca da aradaki yarı geçirgen maddelerden lityum atomları katot uca geçiyorlar, pilimiz bitiyor. Şarj ederken de tam tersi yaşanıyor. Buradaki problem ise lityum atomlarının bu geçişler esnasında kalıcı tepkimelere girebiliyor olmalarından ve yerlerine geri götürülemeyebilmelerinden kaynaklanıyor. Tabi karşıya geçen her lityum kalıcı tepkime vermiyor, ihtimal sadece.

Yani, kısaca özetlemek gerekirse piliniz yıpranacak, bunun kaçarı yok. Yıpranmayı azaltmanın yolları ise öncelikle pili tamamen bitirmemekten geçiyor. Katota ne kadar az lityum geçerse o kadar az lityum kaybederiz. Bu da pili ne kadar az kullanırsanız o kadar az yıpranır anlamına geliyor.

Sonuç olarak laptopun şarjını %20'lerin altına çok düşürmemeye çalışmak ve ev, ofis gibi masa kullanımlarında prize takılı kullanmak pil sağlığı için güzel adımlar. Ancak pili sürekli %100'de tutmak da çok sağlıklı değil. İki uç arasındaki farkın fazla olması da pek sağlıklı değil, böyle olunca da anot kısmında aşınmalar olabiliyor. E peki ne yapacağız?

Çözümü bize AlDente sunuyor. Uzun süredir kullandığım bu yazılım sayesinde ücretsiz şekilde laptopun ne kadar şarj olacağına istediğimiz gibi karar verebiliyoruz. Örneğin alttaki görsellerden de görebileceğiniz üzere ben %80'e sınırladım ve batarya seviyesi %80'e ulaştığı için Mac bey bataryayı şarj etmeyi bıraktı.

AlDente için:

Ekran Resmi 2024-02-17 17.16.10.png

Ekran Resmi 2024-02-17 17.15.46.png

Ekran Resmi 2024-02-17 17.18.52.png

1708180532679.png

Öneriniz sayesinde kullanmaya başlamıştım ama bendeki doldur tuşu deaktif. Bataryayı dışarı çıkacağım zaman doldurmam gerektiğinde uygulamayı kapatmam yetmiyor şarjdan çıkarıp takınca falan anca şarja başlıyor. Bu tuşu nasıl kullanacağım?

@preyy muhtemelen ücretli versiyonu istiyorlar onun için.
Düzenleme: Baktım da evet, Pro versiyonunda aktifleşiyor o tuş. Para istiyorlar.

Şarj etmek için para istemeleri çok çok saçma olmuş. Boş bir zamanımda alternatiflere bakarım. Vardır açık kaynak kodlu temiz bir proje.

Eki Görüntüle 2118870

Öneriniz sayesinde kullanmaya başlamıştım ama bendeki doldur tuşu deaktif. Bataryayı dışarı çıkacağım zaman doldurmam gerektiğinde uygulamayı kapatmam yetmiyor şarjdan çıkarıp takınca falan anca şarja başlıyor. Bu tuşu nasıl kullanacağım?
Sınırı tekrardan %100'e çekin. Düzeliyor sanırım öyle.

Üat limit konusunu biliyordum evet, ama alt kısmını ilk kez sizden duydum, teşekkür ederim böyle bir bilgi için. Ben de laptopu pilde kullanıyordum yüzde 100'e doldurup sonuna kadar, baktım 38whden 36whya düşmüş, Vantagedeki %80'e sınırlamayı açtım, ayrıca adaptörle kullanmaya başladım. Uzun süredir wh değişmiyor rapor edilen. Arada sonuna kadar bitiriyordum pili artık 20 30 civarı bırakırım.

Özellikle oyuncu bilgisayarlarının pili sınırlaması lazım, genelde kendi yazılımları 50 - 60 civarına kadar düşürüyor ama açılması gerekiyor. Sürekli adaptörde zaten boşa pil 100'de kalmasın.
Konu tüm bilgisayarlar için faydalı olmuş, elinize sağlık.

Üat limit konusunu biliyordum evet, ama alt kısmını ilk kez sizden duydum, teşekkür ederim böyle bir bilgi için. Ben de laptopu pilde kullanıyordum yüzde 100'e doldurup sonuna kadar, baktım 38whden 36whya düşmüş, Vantagedeki %80'e sınırlamayı açtım, ayrıca adaptörle kullanmaya başladım. Uzun süredir wh değişmiyor rapor edilen. Arada sonuna kadar bitiriyordum pili artık 20 30 civarı bırakırım.

Özellikle oyuncu bilgisayarlarının pili sınırlaması lazım, genelde kendi yazılımları 50 - 60 civarına kadar düşürüyor ama açılması gerekiyor. Sürekli adaptörde zaten boşa pil 100'de kalmasın.
Konu tüm bilgisayarlar için faydalı olmuş, elinize sağlık.

Alt limit nasıl çalışıyor acaba ben şimdi 20'ye ayarladım diyelim ve 20'ye ulaştığında render almaya başladım. Enerji mi üretmeye başlıyor yoksa direk kapatıyor mu bilgisayarı.

Geri
Yukarı