MacBook'u şarjda kullanmak mantıklı mı?

cante12

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba. MacBook Air M1 cihaza sahibim. İnternette özellikle evden çalışıyorsanız cihazı şarjda kullanmak şarj durumu %100'e geldikten sonra cihaz enerjiyi prizden aldığı için pil açısından ve pil döngüsü açısından daha iyi deniyor. Peki sizler de bu şekilde mi kullanıyorsunuz? Örneğin ben bu durumu bilmiyordum %40 civarlarına düşünce %80-85'e kadar şarj edip şarjdan çıkarıp öyle kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. MacBook Air M1 cihaza sahibim. İnternette özellikle evden çalışıyorsanız cihazı şarjda kullanmak şarj durumu %100'e geldikten sonra cihaz enerjiyi prizden aldığı için pil açısından ve pil döngüsü açısından daha iyi deniyor. Peki sizler de bu şekilde mi kullanıyorsunuz? Örneğin ben bu durumu bilmiyordum %40 civarlarına düşünce %80-85'e kadar şarj edip şarjdan çıkarıp öyle kullanıyorum.
Sen pil ömrü açısından doğruyu yapıyorsun aslında bu şekilde maksimum pil ömrünü daha uzun süre korumuş olursun. Ama performans düşüşü olur bir miktar pilde kullanırken. Cihazlar en yüksek performansı şarjdayken veriyor. Güç gerektiren ağır işlemlerde şarjda kullanıp, gerekmediğinde pilde kullanmak mantıklı gibi. Zaten MacBook’ların pilleri şahane gidiyor.

Değil, hiçbir cihazı sürekli şarjda kullanmak optimal değil. Pil döngüsü için ise hiçbir farkı yok, basit matematikle bulunabilir.

Haftada 1 yada 2 haftada 1 kere olmak kaydıyla şarjdan çekiyorum. %20 şarj seviyesine kadar kullanıyorum sonra tekrar şarja takıp 1-2 hafta boyunca şarja kullanıyorum. Pil sağlığı için 1-2 haftada şarjdan çekip %20 seviyelerine kadar düşürün.

Biraz daha araştırdığım kadarıyla tüm gün cihazı kullanmak zorunda olanlar için sürekli prizde takılı halde kullanmaları tavsiye ediliyor. Benim gibi daha az kullanan kişiler için (örneğin günde 3-4 saat) %30 ile %80 arasında kullanmak öneriliyor. Bu iki kesim arasında batarya sağlığı açısından uzun vadede neredeyse aynı şekilde kapasite kaybı yaşanıyormuş. Tümün de baktığımız zaman en büyük zararı batarya bitene kadar cihazı kullanan kişiler alıyor. Ayrıca kalibrasyon olayına da gerek olmadığını öğrendim yani yeni nesil piller de bu duruma ihtiyaç kalmıyormuş fakat sürekli prizde kullanan kişiler için en azından 2-3 hafta da bir %20 seviyelerine kadar bataryanın düşmesine izin vermek pil açısından yararlıymış.

Cihazın zaten mobil işlemci M1 fazla güç tüketmmiyor şarjda kullansan dahi zorlanmaz işlemcinin Max tüketimi belli bir sıkıntı olmaz ama batarya ısındığında kapasite kaybı oluyor

Sen pil ömrü açısından doğruyu yapıyorsun aslında bu şekilde maksimum pil ömrünü daha uzun süre korumuş olursun. Ama performans düşüşü olur bir miktar pilde kullanırken. Cihazlar en yüksek performansı şarjdayken veriyor. Güç gerektiren ağır işlemlerde şarjda kullanıp, gerekmediğinde pilde kullanmak mantıklı gibi. Zaten MacBook’ların pilleri şahane gidiyor.
Yanlış bilgi Mac cihazlarda pille kullanırken (ekstra olarak pilde düşük güç modu seçilmediyse) performans düşüşü olmaz, zaten bu bilgisayarın tercih edilme nedenlerinden biri de bu.
Değil, hiçbir cihazı sürekli şarjda kullanmak optimal değil. Pil döngüsü için ise hiçbir farkı yok, basit matematikle bulunabilir.
Pil döngüsü de artmaz veya çok çook uzun sürelerde artar. 2018" MacBook Pro cihazım 256 devirde şuan.

Konu sahibinin sorusuna gelirsek, bu cihazlar zaten son güncellemelerle pil yönetim özelliğine kavuştular. Senin kullanırken kafa patlatmana gerek yok yani, örneğin her gün saat 12 de bilgisayarı fişe takıp saat 5 de çekip akşam 10 a kadar pilde kullanıyorsan, bu rutini öğrendikten sonra 12 ile 5 arasında pil gücünü belirli bir yüzdeyle (genelde %80 civarlarında oluyor) sınırlandırıp tam şarj etmiyor. Saat 5 e yaklaşırken %100 e şarj ediyor vs. Bu şekilde akıllı bir yönetim özelliğine geçtiğimiz güncellemelerde kavuşalı 1-2 sene oluyor. Hatta belki cihazı şarja bağlı kullanırken pilin yüzdesinin artmadığı veya azaldığını görmüşsündür işte bunlar hep "İyileştirilmiş Pil Şarjı" ve "Pil ömrünü yönet" özelliklerinden kaynaklı.

Genel olarak pillerin şarj döngüsü %20 ile %80 aralığında, saklama koşulları da Li-ion piller için 0 °C ve %40 doluluk olursa idealdir.
Ancak bunlar ideal ve saklama koşullarıdır. Belirttiğim yüzdeler arasında kullanayım deseniz zaten %60 potansiyeliyle kullanmış oluyorsunuz, e o zaman niye bu cihazlara pili iyi gitsin diye para verdik ?

Uzun lafın kısası istediğiniz gibi kullanın çünkü pil teknoloji halen daha çok eski ve siz kullansanızda kullanmasınızda durduğu yerde ömrü tükenen bir şey, tek yapabileceğiniz aşırı ısıdan ve derin şarj, deşarj durumundan korumak bu yöntemle kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

O kadar kafanıza takmanıza gerek yok aceleniz yoksa 20-80 işiniz varsa 100'e kadar şarj edip çıkarın şarjdan. Sizin rahatınız daha önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı