macOS vs GNU/Linux

Bu arada ben Linux’u 6 ay önce ilk defa okullar tatil olunca denedim. Dağıtımları bilmiyordum ve Linux diye tek sistem var sanıyordum. Pandemi olmasa şu an Linux kullanmazdım sanırım. İlk denediğim dağıtım Ubuntu idi. İlk fikirlerim ise şöyle idi:
1-) Arayüzü GNOME daha kullanışlı geldi.
2-) C ve D diye kavram yoktu. / Vardı. Bu daha kısayolculuk gibiydi.
3-) Terminal kullanımı
4-) Windows’a göre daha stabil, açılıp - kapanma süreleri daha hızlıydı. SSD ile müthiş bir performans oldu.
5-) Özelleştirilebilir Masaüstü Ortamları

Windows çok güvensiz. Çoluk çocuk bilgisayarınızı ele geçirip, istediği gibi yönetebilir. Datası ve hesapları değerli olan adam, Windows kullanmaz. Linux'da repo dışına çıkmadıkça, trojan gibi şeylerin bulaşması imkansız gibi diyebiliriz.

Linux'un kusuru DE'ler bence çok amatör ve adam etmek için saatler harcamak gerekiyor. Temalarla falan uğraşacaksın, icon paketleri indireceksin, bilmemne yine de istediğim gibi olmuyor. Windows 10 arabirimini her zaman daha güzel ve şık buluyorum.

macOS güzeldir ama onun da bazı dezavantajları var.

En güzeli çift SSD ve birinde Windows öbüründe Linux kullanmak. Windows'dan oyun oyna, istediğin gibi exe indir çalıştır hackleyen adam hiçbir şey alamaz sonuçta. Diğer ext4 formatlı diskte önemli dosyalar olsun ve hesaplara oradan login ol falan.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı