Maçtayken tıkanmamak için ne yapılmalı?

Neutral

Kilopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Herkese selam, açtığım konular üst üste birikmeye başladı son günlerde.

Yaklaşık 3-4 sene öncesine kadar lisanslı bir futbolcuydum. Tabi gençliğin verdiği enerji ve o zamanlarda beslenme ve antrenmana verdiğim önem ile hem hızımı hem de formumu koruyordum. Yorulma, tıkanma falan hak getireydi o zamanlar.

Gel gelelim, hem üniversitenin getirdiği rahatlık ve ardından yavaş yavaş iş hayatına atılma derken beslenmem rezil hale geldi. Halı sahada maalesef ki artık 15. dakikadan sonra tıkanıyorum. Boğazımda yanma (aşırı derece boy gösteriyor) ve yavaş yavaş yorulma ile birlikte bitik hale geliyorum.

Önerileriniz neler? Beslenme konusunda eskisi gibi toparlanmaya başladım. Bir yandan da göbek eritiyoruz.
  • Yaklaşık 2 günde bir 1 saat bisiklet sürüyorum.
  • Günde yaklaşık 20.000 adım atıyorum. Genelde hızlı yürümemden şikayetçiler.
  • Bol su içiyorum lakin bunun yanında boğazıma hakim olamazsam 2-3 kaçamak yapıyorum.
Antrenman için pek yeterli vaktim olmasa da, bunların yanında klasik olarak neler önerebilirsiniz? Tıkanıklığı, yorulmayı yenmem lazım.

Boy: 1.81
Kilo: 70 (Göbek yağlarım muazzamdır, eritmeye çalışıyorum)

Teşekkürler hepinize şimdiden :)

Sigara alkol ikilisinden şu yaşıma kadar uzak durdum, durmaya da uğraşıyorum. Kardiyo önerinizi dikkate alacağım, havalar da güzelleştiğinden gayet temiz ferah havada kardiyoyu halledeceğim.

Kol ayak ve göbek kasları. Bir salona yazılıp bu kaslarını geliştir. Tıkanma için ise, nefesine hakim ol ve fazla koşma. Yani, koşma hızını düşür. Örneğin az azar koş.

Kol ayak ve göbek kasları. Bir salona yazılıp bu kaslarını geliştir. Tıkanma için ise, nefesine hakim ol ve fazla koşma. Yani, koşma hızını düşür. Örneğin az azar koş.

Fitness gidiyorum, yemeğim de fitness sayesinde düzeldi. Kol kısmım güçlendi, göbek kısmını da eritmek için gerekli diyeti yapıyorum. Fitness bu aydan itibaren biraz zor dönemeçe girecek yoğunluktan ama olsun. Tavsiyelerin için teşekkürler.

Ayak kasıda, topa iyi vurmak ve iyi koşmak için önemli. Onun için en az Squad hareketini yapmanı öneririm.

Ayak bakımından problemim olmayacak, eski tekniklerim halen yerinde sayılır fakat bu sefer koşu ve tıkanıklık bizi bitirdi be hocam. Şimdi yavaş yavaş dirilme vakti. Yazdıkların için teşekkürler. Yarından itibaren düzenli bir kardiyoya başlıyorum.

Konu güncel.

Şu şu kaslar değil, bütün kaslar çalıştırılmalı. Çıkış noktası o olsun. Onun dışında, istasyon çalışmaları yapılabilir. Birkaç hareket, arka arkaya ve dinlenmeden yaptığında, çok iyi kardiyo çalışması da olur. Misal kollar geniş göğüse barfiks, squat, şınav, plank, mountain climber gibi. Bunun gibi birkaç istasyon çalışması çıkartılıp, her gün farklı çalışma yapılabilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı