İnceleme MAFİA 3 Definitive Edition incelemesi

Shadow Ace

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
mafia 3.jpg

Spoiler olan yerler bulanıklaştırılmıştır.

Hikaye
Vietnam gazisi Lincoln Clay, 4 yılın ardından New Bordeaux'a geri döner. Ailesiyle yeniden buluştuktan sonra bir iş teklifi üzerine şehrin en büyük mafya babası Sal Marcano (Sal) denilmesini tercih eden Sal Marcano ile konuşmak için yat kulübü'ne gider. Girişte, Marcano'nun oğlu Giorgi ile de karşılaşır. Marcano'nun masasında bir de konuğu vardır Vito Scaletta vardır. Vito masadan kalınca Marcano, Merkez Bankasını soymayı planladığını söyler ve Lincoln'den de işe dahil olmasını ister. Ayrıca Lincoln'den üvey babası Sammy'nin işlerini devralmasını ister. Lincoln ikinci teklifi reddeder fakat ilkini kabul eder.

Merkez Bankasını soygunundan sonra barda yapılan kutlamada Marcano ve adamları herkesi öldürür.
Lincoln'ü kafadan vurarak öldürdüğünü zanneder ama o yaşıyordur. Peder James, Clay'i kurtarır ve onun isteğiyle CIA ajanı John Donovan'ı arar. John Donovan, Clay'in şehri ele geçirip Marcano'dan intikamını almasında yardım edecektir.

Sammy, Ellis, Danny kutlama sırasında hayatını kaybetmiştir, Lincoln iyleştikten sonra gözünü intikam bürümüştür. konumuz'da burada başlamaktadır.

Gelişme

John Donovan (CIA ajanı) yardımıyla işlere koyulmaya başlayan Lincoln Clay, şehri ele geçirme planları yaparak ve Donovan'dan yardım alarak Sal Marcano'yu indirmeyi planlayan Clay yavaş yavaş çete adamlarını ve bölgelerini ele geçirerek en tepedeki adamımız olan Sal Marcano'dan intikamını almak için öncelikle alt kademeden yerleri ve bölgeleri geçirmek için çabalayacaktır. Ele geçirdikten sonra, bölgeyi üç mafya liderinden birisine verir. Yapacağı seçim, oyunun ilerleyen bölümlerinde etkili olacaktır. Lincoln, üç kişiden birini yönetmesi için seçebilir: Vito Scaletta, Thomas Burke ve Cassandra. Bölgeyi verdiği kişi dışında diğer iki kişi bu seçimden mutsuz olacak ve ilerleyen zamanlarda Lincoln'e karşı duracaktır, bu da o karakterin ölümüyle sonuçlanacaktır. Eğer bütün bölgeleri tek bir kişiye verirse diğer iki mafya patronunu öldürmek zorunda kalır.

Sonuç

Kumarhaneyi basıp Giorgi ve Sal Marcano'yu öldüren Lincoln, bir karar vermelidir oyun üç muhtemel sonu vardır:
Birinci son: Lincoln, şehri yönetmesi için hayatta kalan mafya babasına ya da babalarına bıraklır ve New Bordeaux'dan ayrılır ve yeni bir hayata atılır.

İkinci son: Lincoln, mafya babalarını çağırdığı toplantıda diğerlerini öldürür ve tek başına yönetmek ister. Arabasına binice arabaya Peder James'in yerleştirdiği bomba patlar ve Clay ölür.

Üçüncü son: Lincoln, diğer mafya babasıyla ya da babalarıyla birlikte New Bordeaux'u yönetir.

Karakter hakkındaki bilgilerden spoiler yememek için süprizbozan içine alınmıştır.

Karakterler

Linton Clayy.jpg

Lincoln Clay

Mafia 3'ün ana karakteri olan Lincoln Clay, aynı zamanda seriler içindeki en efsane kişiliklerden biri. Vietnam savaşı'na katılan ve evlatlık verildiği ebeveynleri Marcano suç ailesi tarafından öldürülen Clay, intikam alma konusunda oldukça kararlı ve oyunun daha başından itibaren nasıl biri olduğunu farklı karakterlerden öğreniyoruz.

Cassandra.jpg

Cassandra (Voodoo Kraliçesi)

Cassandra, Mafia 3'teki ender kadın karakterlerden biri. Üyesi olduğu Haititiler çetesi'nin başı Baka, Lincoln Clay tarafından öldürülünce Clay ile zorunlu bir anlaşma yapıyor. Oldukça gizemli bir kişiliğe sahip olan Cassandra, Voodoo Kraliçesi olarak anılıyor ve ne pahasına olursa olsun insan kaçakçılığını önlemeye çalışıyor.

Thomas Burke.jpg

Thomas Burke

Çocukluğundaki İrlanda iç savaşın'dan dolayı babası ile beraber Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşen ve oyunun geçtiği New Bordeaux'ta hurdacılıkla uğraşan Burke, aynı zamanda daha fazla maddi kazanç elde etmek için içki satıyor ve İrlandalılar çetesi'nin de lideri, içki kaçakçılığı nedeniyle Marcano suç ailesi ile yolları kesişen Burke, diğer yandan giderek ölüme daha da yaklaşan bir kanser hastası ve kızını güvence altına alabilmek için her türlü suçu işlemeye hazır. (Kızının ismi Nick Burke).

Vito Scaletta.jpg

Vito Scaletta

Mafia 2 serisinde de yer alan Scaletta, 2.Dünya Savaşı sırasında yaptığı hırsızlık ve kaçakçılık gibi suçlardan dolayı hapse girmiş ve FBI tarafından da takip edilen tescilli bir suçlu, İtalyan çetesi'nin lideri olan Vito Scaletta, Mafia 3'te Lincoln Clay'in müttefikleri arasında yer almaktadır.

Giorgi Marcano.jpg

Giorgi Marcano

Babası Sal Marcano'nun ölümünden sonra oyunun en önemli ailelerinden biri olan Marcano suç ailesi'nin başına geçen Giorgi Marcano, aynı zamanda Lincoln Clay'in eski en yakın arkadaşlarından biri. Fakat hem babası hem de kendisi işin arkadaşlıktan daha önemli olduğunu düşündüğü için Clay ile aralarındaki ilişki sonraki dönemlerde dostluktan düşmanlığa dönüşüyor.

Sammy Robinson.png

Sammy Robinson
Lincoln Clay'i evlatlık edinen ve Siyahlar çetesi'nin lideri olan Sammy Robinson, başlarda Marcano ailesi'nin ortağı olmakla birlikte zaman içinde kazançları düştüğü ve anlaşmaları sona erdiği için Sal Marcano tarafından öldürülüyor. Böylece oyunun baş karakteri Lincoln Clay'i intikam hikayesi başlamış oluyor.

Sal Marcano.jpg

Sal Marcano

Sal Marcano oyundaki baş düşman karakterimiz ve Marcano suç ailesi'nin kurucusu ve yöneticisidir ve oyunda Lincoln Clay'in intikam almasıyla öldürülür.

Danny Burke.jpg

Danny Burke
Danny Burke, oyunda merkez bankasını soyduktan sonra kutlama'da öldürülüp mekan ateşe verildikten sonra feci bir şekilde yanarak hayatını kaybetmiştir. Thomas Burke'un oğludur.

Nicki Burke.jpg

Nicki Burke

Nicki Burke oyunda babasına yardım eden ve alkol kaçakçılığı işiyle ilgilenen karakterimiz Lincoln Clay'in Pointe Verdun'u alarak onun yönetimine vererek alkol kaçakçılığı işlerini yürüten kararkterimizdir ayrıca Thomas Burke'nin kızıdır. Babasına bir şey olursa İrlanda çetesini devralmaktan sorumludur kardeşi Danny Burke öldüğünden dolayı çeteyi devralmak ona kalmaktadır.

John Donovan.png

John Donovan
John Donovan Lincoln Clay'e Marcano'yu indirmesi için yardım etmekte olan bir CIA ajanıdır.

Değerlendirmem Ve Puanım
Oyunda yer yer sıkılsam da tam bitirmediğimi söylemek istiyorum çünkü oyunun sonunu baştan belirtiyor oyun bizlere fakat deneyimlerimi aktaracağım, yer yer bölge aldığımız için sıkıldım açıkcası ve oyunu uzatmak için bölge al şu işi hallet civarı sürüyor başlarda zevk verse de sonradan kabak tadı verdi ve oyundan sıkılmama ve silmeme neden oldu, onun haricinde konuyu daha çeşitlendirebilirlerdi sadece "Mafya Temalı" değil de "İntikam Temalı" oyun yapılmış bana göre arkadaşlar, oynanabilir mi derseniz oynanabilir. Oyuna puanım aşağıdaki şekildedir kısaca uzatmadan eğer yazılarımda hatalar veyahut sürçmeler olduysa kusura bakmayın arkadaşlar umarım incelememi yararlı bulursunuz.

Konuda alıntı yaptığım site: Vikipedi

Hikaye: 10/6,5

Oynanış: 10/8

Grafik: 10/6

Son düzenleme:
İnceleme için teşekkürler, gayet güzel fakat beyaz renk ile yazdığınız yerler zor okunuyor, açık temadayım. Bir de hikaye bence 10/2 Mafia serisine yakışmayan bir oyun/hikaye maalesef.

İnceleme için teşekkürler, gayet güzel fakat beyaz renk ile yazdığınız yerler zor okunuyor, açık temadayım. Bir de hikaye bence 10/2 Mafia serisine yakışmayan bir oyun/hikaye maalesef.

Düzenliyorum hemen hocam, ben sadece intikam temasını beğendiğim için verdim hocam yoksa vasat zaten eleştirinize hak veriyorum hocam sağ olun.

Oyunu oynadığım esnada gördüm bu yazıyı. Hikaye bir yerden sonra tekrarlıyor gibime geldi. Mafia 2'nin devamı sayılacak bölümler benim çok hoşuma gitmişti. Bence oyun hiç fena değil ama zamane Mafia 2'si kadar da sarmıyor insanı. Emeğiniz için teşekkürler.

Oyunu oynadığım esnada gördüm bu yazıyı. Hikaye bir yerden sonra tekrarlıyor gibime geldi. Mafia 2'nin devamı sayılacak bölümler benim çok hoşuma gitmişti. Bence oyun hiç fena değil ama zamane Mafia 2'si kadar da sarmıyor insanı. Emeğiniz için teşekkürler.

Hikayeye eğer çalışılmış olsaydı hocam güzel bir ürün çıkabilirdi optimizasyon harici söylüyorum zaten FPS değeri kaybı yaşadığım için oyunu düşüğe çekip oynadım, onun haricinde ise konuda yer verdim git çete yerlerini al en tepedeki adamın işini bitir bölgeyi devret yapmışlar ve oyunun hikaye değil de çete oyunu olması can sıkıcı dediğim gibi mafya temalı değil de intikam ve çete temalı bir oyun olduğunu söyleyebilirim hocam iyi oyunlar dilerim.

Eline sağlık. Oyun bana göre güzel bir hikâye ve hikâye sunumuna sahipti fakat dizayn konusunda kendini sürekli tekrar eden bir yapısı olduğu için hikâye potansiyelini harcadı. Bir yerden sonra oyundan o kadar sıkılmıştım ki bitmesi için yalvarıyordum artık.

Eline sağlık. Oyun bana göre güzel bir hikâye ve hikâye sunumuna sahipti fakat dizayn konusunda kendini sürekli tekrar eden bir yapısı olduğu için hikâye potansiyelini harcadı. Bir yerden sonra oyundan o kadar sıkılmıştım ki bitmesi için yalvarıyordum artık.

Sağ olun hocam sizin kadar detaylı bir sunuma özendim yaparken tabii daha ilk incelemem hocam hatalarım olabilir, ayrıca yorumunuz için sağ olun hikayeyi hocam bana göre biraz daha şekillendirebilirlerdi bana kalırsa çok basite kaçırmış ilk başta anlıyorsunuz zaten konunun intikama dönüşeceğini sevdim fakat belli süre sonra tekrar ediyor dediğiniz gibi hocam.

Ben de bir yerden sonra dayanamayıp sildim. Aslında genel olarak bakıldığında bence de iyi bir oyun ama hangi akılla tekrara bağlamışlarsa kendi kendilerini bitirdiler. Hele o ilk 2-3 saatlik kısmı oynarken dedim ki 1 ve 2 kadar iyi...

İnceleme için teşekkürler. 1. ve 2. oyunları keyifle oynamıştım. Söylentiler 3. oyunun kötü olduğu yönündeydi ve ben de en fazla ne kadar kötü olabilir diye düşünüp oyunu oynamaya başladım. İlk sekanslar güzeldi ama sonrasında ne yazık ki dayanamayıp yarısında sildim.

Geri
Yukarı