Makale nasıl yazılır?

Enes tec

Hectopat
Daha fazla  
Yarın hazırlık muhafiyet sınavım var ve 250 kelimelik bir makale istiyorlar 50 dakikada. Nelere dikkat etmeliyim kuralları nelerdir? Konuyu sınavda onlar verecek.

Bizim okulda yapılana göre söyleyeyim sizde farklı olabilir, bilemem.

Girişin son cümlesi, gelişmenin ilk ve son cümlesi ve sonucun ilk cümlesi için kalıplar var. Yazının geri kalanında da cümle yapılarına, kelime seçimlerine bir de noktalama işaretlerine bakıyorlar. Ama bu kadar öğrenci içinde baktıklarını sanmam, kalıplara bakıp geçiyorlar. Bir de bir şey ekleyeyim önceden bir çalışmanız yoksa bir günde halledilebilecek bir şey değil. Elinizden geldiğince kalıplara çalışın. 🙂

Bizim okulda yapılana göre söyleyeyim sizde farklı olabilir, bilemem.

Girişin son cümlesi, gelişmenin ilk ve son cümlesi ve sonucun ilk cümlesi için kalıplar var. Yazının geri kalanında da cümle yapılarına, kelime seçimlerine bir de noktalama işaretlerine bakıyorlar. Ama bu kadar öğrenci içinde baktıklarını sanmam, kalıplara bakıp geçiyorlar. Bir de bir şey ekleyeyim önceden bir çalışmanız yoksa bir günde halledilebilecek bir şey değil. Elinizden geldiğince kalıplara çalışın. 🙂

Önceden herhangi bir haşır neşirliğim yok. Konuyu açtıktan sonra bir kere deneyeyim dedim kendi başıma böyle bir şey çıkardım devam ediyorum şu an 170 kelime civarı oldu. Uzatmak gerçekten çok zormuş ilk defa deniyorum. 50 dakikada yazabilmek de cabası. Yanlışlarımı düzeltme imkanınız var mıdır? Büyük harfe dikkat etmeyin bilgisayardayım diye kasmadım onları.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    23,6 KB · Görüntüleme: 8
Ben sınavı geçeli 8 ay oluyor, pek hatırlamıyorum ama kelime seçimlerini, cümle yapılarını biraz daha düzeltebilirsiniz. Kalıpları da göremedim. Test Atölyesi sitesinden örneklerine bakıp biraz da olsa fikir edinebilirsiniz. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı