Make.conf için ne önerirsiniz?

O sekilde paketin live yani latest git versiyonunu kurar. Her paket icin bulunmayabilir.
Neyse, o zaman toparlayalım. Wiki'ye, forumlara baka baka gerisini hallederim. Sizi de çok fazla yormayayım. make.conf sorusunu iyice sistem kurmaya çevirdik. Tekrar teşekkürler.

Sorun degil takildigin yerleri sorabilirsin.
Şu anlık sadece şunlar kaldı:

TTY ve terminal öykünücüsünde Türkçe karakterler sorunlu. � şeklinde çıkıyor Türkçe karekterler. /etc/locale'da hem Türkçe hem de İngilizce uncommentledim. eselect ile de Türkçe UTF-8'i seçtim. KDE üzerinde, Wayland ve X kullanan sistem uygulamalarında, QT ve GTK uygulamalarında ve Electron uygulamalarında sorun yok.

Wi-Fi'da arada bir kesilmeler oluyor. iwd ile belirgin bir şekilde kesiliyor ve yeniden bağlanıyor, wpa_supplicant ile kesildiği gözükmüyor fakat belli oluyor. NetworkManager ayarladım sadece. Ne kadar DHCP ayarlayan, Gentoo Wiki'sindeki "Network Management" altındaki lazım olanlar haricinde ne varsa da sildim. Sadece NetworkManager ve wpa_supplicant var. iwd ile derlemişken sadece iwd, wpa_supplicant varken sadece wpa_supplicant vardı. Realtek yongalı bir Wi-Fi kartı almam en başta hataydı ama şu anda bunu geri çevirme imkanım yok.

Gentoo Portage Overlays - News böyle bir site var ve official depoda olmayan bazı paketler gösteriliyor işime yarayabilecek. Bu sitenin olayı nedir? Bir şey yazıp falan bu depoları aktif mi ediyoruz da kullanılabilir hale geliyor veya alakasız bir site mi?

TTY ve terminal öykünücüsünde Türkçe karakterler sorunlu. � şeklinde çıkıyor Türkçe karekterler. /etc/locale'da hem Türkçe hem de İngilizce uncommentledim. Eselect ile de Türkçe UTF-8'i seçtim. KDE üzerinde, Wayland ve X kullanan sistem uygulamalarında, QT ve GTK uygulamalarında ve Electron uygulamalarında sorun yok.

Asagidakiler /etc/locale.gen icine gidecek ve ardindan sudo locale-gen calistiracaksin oncelikle. Sonra localectl set-keymap set-x11-keymap opsiyonlari ayri ayri klavyeyi ayarlayacaksin.

en_US ISO-8859-1 en_US.UTF-8 UTF-8 tr_TR ISO-8859-9 tr_TR.UTF-8 UTF-8

Wi-Fi'da arada bir kesilmeler oluyor. İwd ile belirgin bir şekilde kesiliyor ve yeniden bağlanıyor, wpa_supplicant ile kesildiği gözükmüyor fakat belli oluyor. NetworkManager ayarladım sadece. Ne kadar DHCP ayarlayan, internetle alakalı ne varsa da sildim. Sadece NetworkManager ve wpa_supplicant var. İwd ile derlemişken sadece iwd, wpa_supplicant varken sadece wpa_supplicant vardı. Realtek yongalı bir Wi-Fi kartı almam en başta hataydı ama şu anda bunu geri çevirme imkanım yok.

Kimse iwd backendini kullanmiyor gordugum kadariyla zaten. Istersen testing Firmware'leri de kontrol edebilirsin. Wpa_supplicant backendinde sorun yoksa kullanmaya devam et.

Gentoo Portage Overlays - News böyle bir site var ve official depoda olmayan bazı paketler gösteriliyor işime yarayabilecek. Bu sitenin olayı nedir? Bir şey yazıp falan bu depoları aktif mi ediyoruz da kullanılabilir hale geliyor veya alakasız bir site mi?
Boyle bir tane site var, layman deposundaki butun overlayler burada listeleniyor. Layman'a ekli olmayan repolar da bulabilirsin google'da ama onlar takip edilmiyor guvenlik konusu sana kalmis. Arch'in AUR'u gibi bir sey official ebuildler ve patchler degil. Aralarinda %100 guvenilir guru ve bgo-overlay var.

emerge eselect-repository komutuyla programi yukluyorsun. Ardindan eselect repository enable steam ornegindeki gibi overlayleri ekleyebilirsin. Repoyu ekledikten olusturulmasi icin Sync etmen gerekiyor. emerge --sync steam Ornegindeki gibi Sync edebilirsin. eselect repository remove steam ile repoyu kaldirirsin.

Birde sistemde 9999 paketleri cok fazla kullanmani onermem biliyorum Arch Linuxta kafana gore paketleyebiliyorsun da Gentoo biraz daha security specific approach sergiledigi icin bir kontrol mekanizmasi olmayan, audit edilmemis kod barindiran guvenilmez paketlerin sisteme kurulmasini pek onermiyor.

Son düzenleme:
Asagidakiler /etc/locale.gen icine gidecek ve ardindan sudo locale-gen calistiracaksin oncelikle. Sonra localectl set-keymap set-x11-keymap opsiyonlari ayri ayri klavyeyi ayarlayacaksin.

en_US ISO-8859-1 en_US.UTF-8 UTF-8 tr_TR ISO-8859-9 tr_TR.UTF-8 UTF-8

El kitabında yazıyordu, bunları girmiştim. Önceki kurulumumdan bir syntax hatasına mağruz kalmışım _ yerine . koymuşum. O'nu da düzelttim.

Kod:
cruslan@crusland ~ $ localectl set-keymap trq # tr_TR kabul etmedi
cruslan@crusland ~ $ localectl set-x11-keymap tr_TR
cruslan@crusland ~ $ localectl
System Locale: LANG=tr_TR
    VC Keymap: trq
   X11 Layout: tr
    X11 Model: pc105
  X11 Options: terminate:ctrl_alt_bksp
cruslan@crusland ~ $ sudo env-update && source /etc/profile #Gentoo Wiki Systemd sayfasında denk geldim buna: https://wiki.gentoo.org/wiki/Systemd#Locale
>>> Regenerating /etc/ld.so.cache...
cruslan@crusland ~ $

Yeniden başlatmama rağmen ilerleme kaydedemedim. Yeniden mi derlemek lazım paketleri?
Kimse iwd backendini kullanmiyor gordugum kadariyla zaten. Istersen testing Firmware'leri de kontrol edebilirsin. Wpa_supplicant backendinde sorun yoksa kullanmaya devam et.
Wi-Fi belirgin bir şekilde gözükmese de 40sn-1dk arası periyotlarla anlık olarak kesiliyor.

Kod:
[  672.120777] wlp2s0f0u2u4: deauthenticating from 56:f4:42:6f:61:a5 by local choice (Reason: 3=DEAUTH_LEAVING)
[  676.862423] wlp2s0f0u2u4: authenticate with 56:f4:42:6f:61:a5
[  677.582602] wlp2s0f0u2u4: send auth to 56:f4:42:6f:61:a5 (try 1/3)
[  677.583952] wlp2s0f0u2u4: authenticated
[  677.585787] wlp2s0f0u2u4: associate with 56:f4:42:6f:61:a5 (try 1/3)
[  677.587599] wlp2s0f0u2u4: RX AssocResp from 56:f4:42:6f:61:a5 (capab=0x11 status=0 aid=1)
[  677.591983] wlp2s0f0u2u4: associated
[  677.646458] wlp2s0f0u2u4: Limiting TX power to 0 (-128 - 0) dBm as advertised by 56:f4:42:6f:61:a5

Birden fazla internet yönetimi arkaucunun olması bu soruna yol açabiliyormuş fakat sadece NetworkManager ve wpa_supplicant var. Diğerlerini teker teker emerge --depcleanile önce paket adlarıyla sonra tek başına çalıştırarak silme uyguladım varsa belki diye.

Boyle bir tane site var, layman deposundaki butun overlayler burada listeleniyor. Layman'a ekli olmayan repolar da bulabilirsin google'da ama onlar takip edilmiyor guvenlik konusu sana kalmis. Arch'in AUR'u gibi bir sey official ebuildler ve patchler degil. Aralarinda %100 guvenilir guru ve bgo-overlay var.
emerge eselect-repository komutuyla programi yukluyorsun. Ardindan eselect repository enable steam ornegindeki gibi overlayleri ekleyebilirsin. Repoyu ekledikten olusturulmasi icin Sync etmen gerekiyor. emerge --sync steam Ornegindeki gibi Sync edebilirsin. eselect repository remove steam ile repoyu kaldirirsin.
Fedora COPR, Ubuntu PPA, Arch AUR gibi bir şey değil mi? O zaman guru ve bgo-overlay'ı eklerim.

Wi-Fi belirgin bir şekilde gözükmese de 40sn-1dk arası periyotlarla anlık olarak kesiliyor.
Wi-Fi power managementi kapatmayi deneyebilirsin. Baglandigin ag 2.4GHz ise kanali 20MHz'e sinirlamayi deneyebilirsin.
Fedora COPR, Ubuntu PPA, Arch AUR gibi bir şey değil mi? O zaman guru ve bgo-overlay'ı eklerim.
Evet.
Yeniden başlatmama rağmen ilerleme kaydedemedim. Yeniden mi derlemek lazım paketleri?
Bu sorunu TTY'de mi yasiyorsun yoksa X altinda mi? LTS kernel ve Binary kerneli test icin kurmak birer secenek.

TTY ve terminal emülatörü üstünde sadece. Sistemin geri kalanında sorun yok.
Belki kernel konfigurasyonundan olabilir. Sen bir Binary kernel kurup boot et bakalim duzelecekmi. Duzeliyorsa gerekli degisikligi yapariz.

TTY ve terminal emülatörü üstünde sadece. Sistemin geri kalanında sorun yok.
Veya terminal fontunu degistirmeyi de deneyebiliriz.

/etc/consolefont veya /etc/vconsole.conf icine KEYMAP=tr eklemeyi deneyebilirsin.

Son düzenleme:
Belki kernel konfigurasyonundan olabilir. Sen bir Binary kernel kurup boot et bakalim duzelecekmi. Duzeliyorsa gerekli degisikligi yapariz.

Veya terminal fontunu degistirmeyi de deneyebiliriz.

/etc/consolefont veya /etc/vconsole.conf icine KEYMAP=tr eklemeyi deneyebilirsin.
6.1 bin şeklindeki kerneli de kurup onla boot ettim, sorun devam ediyor.

KEYMAP=tr olursa hata veriyor systemctl restart systemd-vconsole-setup, KEYMAP=trq dersem sorun olmuyor, uyarı çıkmıyor. Ben başka bir varyasyon bilmiyorum. Klavyeden harf girerken harfler gözüküyor, atıyorum uygulama kendisi output verince Türkçe karakterler ? şeklinde kalıyor.

6.1 bin şeklindeki kerneli de kurup onla boot ettim, sorun devam ediyor.

KEYMAP=tr olursa hata veriyor systemctl restart systemd-vconsole-setup, KEYMAP=trq dersem sorun olmuyor, uyarı çıkmıyor. Ben başka bir varyasyon bilmiyorum. Klavyeden harf girerken harfler gözüküyor, atıyorum uygulama kendisi output verince Türkçe karakterler ? şeklinde kalıyor.
Developerlara sorayim bugun ben onu. Noto Font kullansin dediler dun gece sonra uyumus kalmisim.

Geri
Yukarı