Make.conf için ne önerirsiniz?

Developerlara sorayim bugun ben onu.
Ben de çok anlayamadım. eselect locale set 9 #tr_TR.utf8 deyip env-update yapınca bir değişiklik olmuyor. source /etc/profile yapınca terminal düzeliyor, kapatıp açınca gene bozuluyor source /etc/profile yazmak gerekiyor terminal emülatöründe. TTY ekranında sanırsam direkt UTF-8 veya "Türkçe Karakter" desteği yok varsayılan fontta, source /etc/profile direkt fayda etmiyor. /etc/rc.conf dosyasına unicode="yes" diye bir satır da girdim ve nafile. Gentoo Wiki'nin çeşitli sayfalarından yapmayı denedim:

Sanırsam benim de Gentoo'dan bir hesap edinmem gerekecek. Ek ayrıntı sağlayabilirim eğer isterseniz.

TTY ekranında sanırsam direkt UTF-8 veya "Türkçe Karakter" desteği yok varsayılan fontta.

Belki de oyledir. Bu arada yillarca Türkçe klavye kullandim ben Gentoo'da ozel bir konfigurasyon yaptığımi hatirlamiyorum.

Ben de çok anlayamadım. eselect locale set 9 #tr_TR.utf8 deyip env-update yapınca bir değişiklik olmuyor. source /etc/profile yapınca terminal düzeliyor, kapatıp açınca gene bozuluyor source /etc/profile yazmak gerekiyor terminal emülatöründe. TTY ekranında sanırsam direkt UTF-8 veya "Türkçe Karakter" desteği yok varsayılan fontta, source /etc/profile direkt fayda etmiyor. /etc/rc.conf dosyasına unicode="yes" diye bir satır da girdim ve nafile. Gentoo Wiki'nin çeşitli sayfalarından yapmayı denedim:

Sanırsam benim de Gentoo'dan bir hesap edinmem gerekecek. Ek ayrıntı sağlayabilirim eğer isterseniz.
/etc/vconsole.conf Dosyasinin icinden TTY fontu ayarlanabiliyor baska bir font dene bakalim.

Bu arada simdilik sen ~/.bashrc dosyana source /etc/profile ekle dursun.

Developerlara sorayim bugun ben onu. Noto Font kullansin dediler dun gece sonra uyumus kalmisim.
Sistemin genelinde Ubuntu fontlarını kullanıyorum. Gözümü yormuyor ve okunaklı. KDE ayarlarından Ubuntu'nun eşaralıklı metin fontu seçiliydi, onu Noto Sans olarak değiştirdim de sonuç çıkmadı. İki fontta Türkçe karakter destekliyor. ç falan yazarken terminalde gözüküyor fakat nano yu açınca veya nmcli kullanırken Türkçe outputların hepsinde ? işareti çıkıyor.
Bu arada simdilik sen ~/.bashrc dosyana source /etc/profile ekle dursun.
Bu çözüm oldu, TTY'yi zaten nadiren kullanırım, idare edebilirim. Her şeyi toparlayıp bir hata girdisi yapılabilir, eğer hataysa. Konfigürasyonumda ben sorun olduğunu düşünmüyorum . TTY için okunaklı bir yazı tipi biliyor musunuz, yoksa burada bırakayım mı? Sırf TTY'den nadiren iş yaparım.

Sistemin genelinde Ubuntu fontlarını kullanıyorum. Gözümü yormuyor ve okunaklı. KDE ayarlarından Ubuntu'nun eşaralıklı metin fontu seçiliydi, onu Noto Sans olarak değiştirdim de sonuç çıkmadı. İki fontta Türkçe karakter destekliyor. Ç falan yazarken terminalde gözüküyor fakat nano yu açınca veya nmcli kullanırken Türkçe outputların hepsinde? İşareti çıkıyor.

Bu çözüm oldu, TTY'yi zaten nadiren kullanırım, idare edebilirim. Her şeyi toparlayıp bir hata girdisi yapılabilir, eğer hataysa. Konfigürasyonumda ben sorun olduğunu düşünmüyorum. TTY için okunaklı bir yazı tipi biliyor musunuz, yoksa burada bırakayım mı? Sırf TTY'den nadiren iş yaparım.

TTY'de Terminus kullanıyorum gozu hiç yormuyor.

TTY için okunaklı bir yazı tipi biliyor musunuz, yoksa burada bırakayım mı?
Ben surdan bakarak buluyorum kullanacagim fontlari.

TTY'de Terminus kullanıyorum gozu hiç yormuyor.
TTY'de dediğiniz fontu ayarladım. Terminal emülatöründe sorun kalmadı, Ubuntu fontu kullanıyorum. bashrc'ye eklediğimiz girdi çalışıyor. TTY'de ise elle yazmama rağmen bozuk şekilde kalmaya devam ediyor. Terminal emülatöründe düzelmesi yeterli, bilgisayarın arkasına o kadar girmeyeceğim zaten. Bu TTY meselesinden sıkıldım zaten, böyle kullanacağım. İleride güncellemeler gelir ve düzelirse derlemede düzelir, ancak şu anda kurmam gereken birçok paket var.

TTY'de dediğiniz fontu ayarladım. Terminal emülatöründe sorun kalmadı, Ubuntu fontu kullanıyorum. Bashrc'ye eklediğimiz girdi çalışıyor. TTY'de ise elle yazmama rağmen bozuk şekilde kalmaya devam ediyor. Terminal emülatöründe düzelmesi yeterli, bilgisayarın arkasına o kadar girmeyeceğim zaten. Bu TTY meselesinden sıkıldım zaten, böyle kullanacağım. İleride güncellemeler gelir ve düzelirse derlemede düzelir, ancak şu anda kurmam gereken birçok paket var.

Tamam sen sistemini olustur bir Backup al, aksam Gentoo developerlari IRC'ye geldiginde sorayim ben.

TTY'de dediğiniz fontu ayarladım. Terminal emülatöründe sorun kalmadı, Ubuntu fontu kullanıyorum. bashrc'ye eklediğimiz girdi çalışıyor. TTY'de ise elle yazmama rağmen bozuk şekilde kalmaya devam ediyor. Terminal emülatöründe düzelmesi yeterli, bilgisayarın arkasına o kadar girmeyeceğim zaten. Bu TTY meselesinden sıkıldım zaten, böyle kullanacağım. İleride güncellemeler gelir ve düzelirse derlemede düzelir, ancak şu anda kurmam gereken birçok paket var.
Bu arada TTY'de sudo loadkeys trq yaptiginda turkce karakterler gorunmeye basliyor mu?

Son düzenleme:
Yok gözükmüyor.
tr_TR.UTF-8 UTF-8
Sunu locale.gen dosyasina ekleyip oncekini kaldirip tekrar sudo locale-gen komutunu calistirir misin? Ardindan eselect locale set ile ekledigin opsiyonu aktive et.

Yok gözükmüyor.
Yani tekrar kontrol et anlaminda soylemek istedim typo falan olabilir diye dusundum. Aklima bir sey gelmedigi icin caresizce bir seyler denemeni oneriyorum bu arada.

localectl set-locale LANG="tr_TR.UTF-8" yapip ardindan env-update source /etc/profile deneyebilir misin?

Son düzenleme:
tr_TR.UTF-8 UTF-8
Sunu locale.gen dosyasina ekleyip oncekini kaldirip tekrar sudo locale-gen komutunu calistirir misin? Ardindan eselect locale set ile ekledigin opsiyonu aktive et.

Yani tekrar kontrol et anlaminda soylemek istedim typo falan olabilir diye dusundum. Aklima bir sey gelmedigi icin caresizce bir seyler denemeni oneriyorum bu arada.

localectl set-locale LANG="tr_TR.UTF-8" yapip ardindan env-update source /etc/profile deneyebilir misin?
Şu üç günlük süreçte yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Wi-Fi sorunum için Gentoo Forum'u kullansam olur mu? Bu konunun daha uzamasını çok istemiyorum.

Şu üç günlük süreçte yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Wi-Fi sorunum için Gentoo Forum'u kullansam olur mu? Bu konunun daha uzamasını çok istemiyorum.
Soylediklerimi denedin mi? Power Management'i kapat abi 2.4GHz baglaniyorsan da modemden 20MHz'e al bant genisligini tavsiye edilen o zaten.

emerge wireless-tolls iwconfig wlan0 power off

Geri
Yukarı