Makine mühendisliği mi? Havacılık ve Uzay mühendisliği mi?

Üstadı'm

Decapat
Havacılık ve uzaydaki iş garantisi makineden fazla ama yurt dışı imkanı neredeyse yok. Havacılık ve uzay sadece savunma sanayi sektöründe makine ise savunma sanayi dahil birçok sektörde etkili. İkisinde de üniversite olarak ODTÜ, İTÜ hangisini tercih ederdiniz?

Yurt dışı imkanı nasıl yok? Bir kere bunu diyorsan bölüm hakkında hiçbir şey bilmiyorsun.

Bölüm hakkında bir şey bilmeden de tercih yapmak yanlış olur.

Bölüm hakkında hiçbir şey bilmediğimi nasıl iddia ediyorsunuz? Abim bu bölümü okuyor, kuzenim bu bölüm mezunu. Şu ana kadar mezunlarından sadece 5-6 kişi yurtdışında çalışıyor onlar da makine mühendisliği yüksek lisanslılar. Havacılık mühendisi tüm dünyada sivil havacılıktan ziyade savunma sanayine mühendis yetiştirir ve yerli savunma şirketleri yabancı çalışan kabul etmezler. Linkedın istatistiklerine de bakabilirsiniz aynı şekilde bölümle ilgili de araştırma yapabilirsiniz.

İTÜ ya da YTÜ.

YTÜ de yok yalnız. ODTÜ ve İTÜ de var sadece. Hatta bu program ismi sadece ODTÜ'de var.

Bölüm hakkında hiçbir şey bilmediğimi nasıl iddia ediyorsunuz? Abim bu bölümü okuyor, kuzenim bu bölüm mezunu. Şu ana kadar mezunlarından sadece 5-6 kişi yurt dışında çalışıyor onlar da makine mühendisliği yüksek lisanslılar.

Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği zaten Makine Mühendisliği'nden özelleşmiş bir bölüm. İçinde, Makine Mühendisleri ile ortak olan birçok bölüm var. Bu nedenle, bu bölümlerden birisinin, Makine üzerine Lisans yapması gayet normal.

Yurt dışında kolayca çalışmak mı istiyorsun? O zaman Bilgisayar Mühendisliği oku ve İngilizce yanına birkaç dil eklemeye bak, eğer üniversiteyi Türkiye'de okumak istiyorsan.

Bir kere yurt dışında çalışmayı düşünüyorsan, ve Makine Mühendisliği gibi bir alan için bu planları yapıyorsan, eğitiminin de bir bölümünü hatta tamamını yurt dışında almaya bakmalısın. Mesela benim arkadaşım öyle yaptı, İTÜ Bilgisayar'da ilk senesinin onunda, ortalamasının yüksek olması sayesinde ABD'de bir üniversiteden burs kazandı ve şu an orada okuyor, her şey de yolunda gidiyor.

Bölüm olmadıysa, Yüksek Lisansı yurt dışında okumak da büyük bir fayda sağlayacaktır. Mesela bugün savunma sanayi özelinde baktığında, iyi yerlerde olan çoğu kişinin, ya tamamen eğitimini ya da Yüksek Lisans'ını yurt dışında aldığını görüyoruz.

Bunların dışında şu da var: Yurt dışında çalışıp çalışamayacağını belirleyecek olan, bir noktada sensin. Eğer tüm eğitimini Türkiye'de alıp, TR standartlarına göre alıp, birden "Ben yurt dışında çalışacağım" dersen, bu tabii ki çok çok zor olur.

Ben Makine ya da İTÜ Uçak tercih ederdim mesela, üzerine de (mümkünse) yurt dışında lisans yapmaya çalışırdım, Makine üzerine.

Ama şunu unutmaman lazım: İki bölüm içinde kendini hayvan gibi geliştirip, en iyisi olman lazım. (Aslında bu dediğim hepimiz için geçerli.)

Havacılık mühendisi tüm dünyada sivil havacılıktan ziyade savunma sanayine mühendis yetiştirir ve yerli savunma şirketleri yabancı çalışan kabul etmezler. Linked In istatistiklerine de bakabilirsiniz aynı şekilde bölümle ilgili de araştırma yapabilirsiniz.

Bu pek doğru değil. Bir kere ABD'yi ele alırsak, şu anki tüm sanayi sektörleri, Dünya'nın dört bir yanından beyin göçü ile gelen kişilerce ayakta duruyor.

Ancak burada bir fark var işte. Bu kişilerin neredeyse tamamı, okumak için gelmiş ve daha sonra, ABD'de kalarak çalışmaya başlamış kişiler oluyor. İşte bu noktada, okuyacağın üniversite ya da Yüksek Lisans yapacağın üniversite çok önemli, zira belli başlı üniversiteler direkt gözde şirketler için eleman kaynağı oluyor.

İTÜ ya da YTÜ.

YTÜ'de makine var, uçak ya da havacılık yok.

Kim dedi sana ucakciya yurt dışında is yok? :D Lisanslı lise mezunu bakımcı teknisyen bile 7 8 bin dolardan aşağı aldırmıyordur bir havayolu şirketinde. Bu seviyeye çıkmanız için yaklaşık 10 yılınızı vermeniz gerekiyor, orasi ayrı.

Mühendis olarak uçak üreten yerlerde iş imkanı daha çok olur. Uçağın içinde elektrik, makine, bilgisayar vs. hepsi var. Tercih senin.

Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği zaten Makine Mühendisliği'nden özelleşmiş bir bölüm. İçinde, Makine Mühendisleri ile ortak olan birçok bölüm var. Bu nedenle, bu bölümlerden birisinin, Makine üzerine Lisans yapması gayet normal.

Yurt dışında kolayca çalışmak mı istiyorsun? O zaman Bilgisayar Mühendisliği oku ve İngilizce yanına birkaç dil eklemeye bak, eğer üniversiteyi Türkiye'de okumak istiyorsan.

Bir kere yurt dışında çalışmayı düşünüyorsan, ve Makine Mühendisliği gibi bir alan için bu planları yapıyorsan, eğitiminin de bir bölümünü hatta tamamını yurt dışında almaya bakmalısın. Mesela benim arkadaşım öyle yaptı, İTÜ Bilgisayar'da ilk senesinin onunda, ortalamasının yüksek olması sayesinde ABD'de bir üniversiteden burs kazandı ve şu an orada okuyor, her şey de yolunda gidiyor.

Bölüm olmadıysa, Yüksek Lisansı yurt dışında okumak da büyük bir fayda sağlayacaktır. Mesela bugün savunma sanayi özelinde baktığında, iyi yerlerde olan çoğu kişinin, ya tamamen eğitimini ya da Yüksek Lisans'ını yurt dışında aldığını görüyoruz.

Bunların dışında şu da var: Yurt dışında çalışıp çalışamayacağını belirleyecek olan, bir noktada sensin. Eğer tüm eğitimini Türkiye'de alıp, TR standartlarına göre alıp, birden "Ben yurt dışında çalışacağım" dersen, bu tabii ki çok çok zor olur.

Ben Makine ya da İTÜ Uçak tercih ederdim mesela, üzerine de (mümkünse) yurt dışında lisans yapmaya çalışırdım, Makine üzerine.

Ama şunu unutmaman lazım: İki bölüm içinde kendini hayvan gibi geliştirip, en iyisi olman lazım. (Aslında bu dediğim hepimiz için geçerli.)

Bu pek doğru değil. Bir kere ABD'yi ele alırsak, şu anki tüm sanayi sektörleri, Dünya'nın dört bir yanından beyin göçü ile gelen kişilerce ayakta duruyor.

Ancak burada bir fark var işte. Bu kişilerin neredeyse tamamı, okumak için gelmiş ve daha sonra, ABD'de kalarak çalışmaya başlamış kişiler oluyor. İşte bu noktada, okuyacağın üniversite ya da Yüksek Lisans yapacağın üniversite çok önemli, zira belli başlı üniversiteler direkt gözde şirketler için eleman kaynağı oluyor.

YTÜ'de makine var, uçak ya da havacılık yok.
Evet yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum. Kesinlikle bilgisayar mühendisliği yurtdışı için biçilmiş kaftan. Aslında konuyu açarken şahsımdan çok insanların tercihlerini merak ettim açıkçası bende bu bölümleri pek düşünmüyorum. Havacılık ve uzay, makineden ayrılmış bir bölüm olarak kabul edilse de aslında temel olarak aerodinamik dersi farkı var ve aerodinamik eğitimini makine mühendisliğinin lisans programında alamıyorsunuz. Ayrıca makine mühendisliğine özellikle Avrupa'da çok fazla rağbet var. Malum büyük gündem olmuştu mühendisler Hollanda'ya göçüyor diye bunların çoğu ODTÜ, İTÜ mezunu makine mühendisleri. Kesinlikle havacılığa özel bir ilgisi olmayıp yurtdışı düşünen biri için bilgisayardan sonra makine mühendisliği elektrik-elektronik ile birlikte bir numaradır mühendislik disiplininde.
Kim dedi sana ucakciya yurt dışında is yok? :D Lisanslı lise mezunu bakımcı teknisyen bile 7 8 bin dolardan aşağı aldırmıyordur bir havayolu şirketinde. Bu seviyeye çıkmanız için yaklaşık 10 yılınızı vermeniz gerekiyor, orasi ayrı.

Mühendis olarak uçak üreten yerlerde iş imkanı daha çok olur. Uçağın içinde elektrik, makine, bilgisayar vs. hepsi var. Tercih senin.
Sivil havacılıkta çalışanlar genelde makine ve elektronik mühendisleri oluyor. Yurtdışında bu lisans eğitimini görenler kendi ülkelerinin savunma sanayilerinde istihdam ediliyorlar. Zaten havacılık mühendisleri havacılık sektörünün her alanında bulunsaydı bu mühendislik dalının gördüğü değer çok daha fazla olurdu. Sonuçta havacılık çok büyük ve geleceğe yön veren başlıca sektörlerden birisi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı