Makine mühendisliğinde ilk yıl 3.5+ ortalama yapmak mümkün mü?

drizzy

Femtopat
Arkadaşlar makine mühendislerinin tecrübesine ihtiyacım var. İlk sene 3.5 ve üstü ortalama yapılır mı? Ne kadar zor? Eğer bu ortalama mümkünse, sizce yapabilmek için ilgi alanlarından tamamen feragat edip sadece ders çalışmaya mı odaklanmak gerekiyor? Bilginize çok ihtiyacım var o yüzden cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bana kalırsa 3.5 ortalama yapılsa yapılsa ilk sene yapılır zaten :D

Ama çoğu kişi ilk sene diye salıyor. Düzenli şekilde derslere çalışırsan mümkün. Belirli bir taktik yok burada.

Üniversitede ilgi alanlarından feragat etme diye bir şey yok. Hem eğlenmeye, hem de derece yapmaya vakit var aslında bol bol. Kim ne konuşuyor bilmiyorum ama üniversite en rahat edilen yıllar bana kalırsa. Dersler ne kadar zor olursa olsun bir yerden sonra keyif vermeye başlıyor zaten. Bu da öğrenmeyi çok hızlandıran bir durum.

İlk sene o kadar çok alan dersi olmaz diye düşünüyorum, bizde bir tane vardı. Alan dersi dışındaki dersler tüm mühendisliklerde ortak; Mat 1, Fizik 1 falan var. Bu işin çok bir taktiği falan yok, çalışman lazım.

@One Face insaattaki mukavemet de zor diye duydum. Gerci makinede de var galiba. Bilemedim simdi. Genel olarak butun muhendislikler zor. Tip, dis, mimarlik, muhendislik disindakiler kebap is.

Ben bilgisayarciyim, termodinamik ne kadar zor bilmiyorum artik. En zoru o mu bilmem ama cok zor 🤣

Hocam o kadar zor bir ders mi gerçekten ya?

En zor bölümler makine ile ee herhalde.

4 senelik bölümü 7 senede bitirenler var ve sayıları bayağı fazla galiba. Ben bu sene hazırlığını okuyacağım sırf zor diye gaza geldim tüm tercihlere makine yazdım.

@One Face insaattaki mukavemet de zor diye duydum. Gerci makinede de var galiba. Bilemedim simdi. Genel olarak butun muhendislikler zor. Tip, dis, mimarlik, muhendislik disindakiler kebap is.

Ben bilgisayarciyim, termodinamik ne kadar zor bilmiyorum artik. En zoru o mu bilmem ama cok zor 🤣
Hele işletme. 😀

Ama şöyle bir şey de var. Ben insanların çok abarttığını düşünüyorum.
Çift anadal yapanlar var yani. Çaba harcıyor ekstradan.
Zaten lise gibi sabah 8 akşam 4 haftada 5 gün değil. Daha az yoğun.
Zaman planlaması iyi yapılırsa gayet de halledilir diye biliyorum.

Tabii bu üniversiteye de bağlı.
ÇAP imkanı en iyi olan Koç sanırım.

Geri
Yukarı