Çözüldü Manjaro Linux kurduktan sonra hardware error CPU hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Quartz110

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarıma Manjaro kurmaya karar verdim ve kurdum. Fakat kurduktan sonra hardware error hatası veriyor ve geç açılıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? Bu arada Manjaro archlinux tabanlı.

Dosya Ekleri

• IMG_20211210_202326.jpg
    IMG_20211210_202326.jpg
    169,4 KB · Görüntüleme: 77
Çözüm
Merhaba, bilgisayarıma Manjaro kurmaya karar verdim ve kurdum. Fakat kurduktan sonra hardware error hatası veriyor ve geç açılıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim? Bu arada Manjaro archlinux tabanlı.

Attığınız resim anlaşılmayor ama önemli değil. Öncelikle AMD işlemci mi kullanıyorsunuz yoksa Intel mi?

Problem microcode ile ilgili görünüyor.

Öncelikle BIOS'unuz güncel mi kontrol edin.

Resimdeki ekrandayken CTRL+alt+F2 komutu tty2 açın.

AMD mi intel mi emin değilseniz
lspci -nn|grep "microcode"
yazabilirsiniz.

AMD işlemciye sahipseniz:
sudo pacman -S amd-ucode

Intel işlemciye sahipseniz:
sudo pacman -S intel-ucode

Yazın.

Sonra
sudo grub-config -o /boot/grub/grub.cfg
mkinitcpio -P
Yazın ve en son.
sudo reboot

Yazın.

Açılıştaki bu hatanın etrafından dolaşmak için aşağıdaki komutları çalıştırmayı dene.

Kod:
sudo mkdir -p /etc/default/grub.d/
Kod:
sudo touch /etc/default/grub.d/mce_off.cfg
Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX mce=off mce=nobootlog"' | sudo tee /etc/default/grub.d/mce_off.cfg
Kod:
sudo update-grub

Açılıştaki bu hatanın etrafından dolaşmak için aşağıdaki komutları çalıştırmayı dene.

Kod:
sudo mkdir -p /etc/default/grub.d/
Kod:
sudo touch /etc/default/grub.d/mce_off.cfg
Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX mce=off mce=nobootlog"' | sudo tee /etc/default/grub.d/mce_off.cfg
Kod:
sudo update-grub
update-grub bulunamayabilir. Aynı şeyi yapan sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutu çalıştırılabilir.

Manjaro'da var, boşuna yazmam böyle bir komutu. update-grub · master · Packages / Core / grub

Biliyoruz herhalde ama düzgün kurulmamış. Biliyorsanız yardımcı olsaydınız yardımcı olanlara çatıp moral bozmak yerine hocam. Ben biri yardımcı oluyorsa araya bile girmiyorum gerekmedikçe. 👍

Yanlışım varsa buyur raporla hatta konu aç süresiz ceza iste benim için. Ben verdiğim her komut satırının ne işe yaradığını biliyorum ne yaptığımında gayet farkındayım. Ama asıl kızdığım konu uslubunuz.

Ek not göz ardı ettim sizi uzatmaya lüzum yok.
Ek not 2 bakınız "Manjaro'da zaten vardı niye bu komutu kullandınız."

Son düzenleyen: Moderatör:
Biliyoruz herhalde ama düzgün kurulmamış. Biliyorsanız yardımcı olsaydınız yardımcı olanlara çatıp moral bozmak yerine hocam. Ben biri yardımcı oluyorsa araya bile girmiyorum gerekmedikçe.

Ne sebeple üstüne alındığını da anlamadım, alıntıladığın mesajımda senin yazdıklarınla ne gibi bir bağlantı kurdun, nasıl bir becerin var umurumda da değil.

update-grub bulunamayabilir. Aynı şeyi yapan sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg komutu çalıştırılabilir.

Yukarıya yazdığım, Manjaro'da Update-grub komutunun olmayacağı ile ilgili bir başka kullanıcıya cevap niteliğinde. Cevap yazdığım kişi alınmamış, sana ne oluyor? Vatandaş Update-grub komutu bulunmayabilir yazmış, bende "var, boşuna yazmam" demişim. Neyse asıl ben uğraşamam garip tiplerle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne sebeple üstüne alındığını da anlamadım, alıntıladığın mesajımda senin yazdıklarınla ne gibi bir bağlantı kurdun, nasıl bir becerin var umurumda da değil.

Yukarıya yazdığım, Manjaro'da Update-grub komutunun olmayacağı ile ilgili bir başka kullanıcıya cevap niteliğinde. Cevap yazdığım kişi alınmamış, sana ne oluyor? Vatandaş Update-grub komutu bulunmayabilir yazmış, bende "var, boşuna yazmam" demişim. Neyse asıl ben uğraşamam garip tiplerle.
Yok hocam gerilmeyelim, Manjaro'da test etmediğim ve yeterli araştırma yapmadığım için update-grub olmayabilir demiştim. İnsanız, hata yapabiliriz. Gerilmeye gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı