Mars'a nasıl gidilir?

Erdal Bakkal

Kilopat
Daha fazla  
Bu konuyu merak ediyorum çünkü bilmem ne ülkesi Mars'a araç yollamış veya ABD ve Çin Mars'a insanlı araç yollamış gibi şeyleri duyunca merak ediyorum. Türkiye neden yapmıyor veya kimse yapmıyorsa Türkiye'den biz yapalım.

Türkiye neden yapmıyor veya kimse yapmıyorsa Türkiye'den biz yapalım.

Nasil yapacagiz? Pratigi sormuyorum sadece teori olarak söyleyin, iste o teorik olarak söyleyeceginiz hicbir sey Türkiye'de yok.
O yüzden en azindan bir 100 sene daha gidemeyecegiz maalesef. (Simdi yani hemen yarin müthis bir egitim devrimi yaratsak dahi 100 sene daha gidemeyiz bence acik ve net)
Gönül isterdi ki gidelim ama olmayacak isler pesindesiniz.

Sevgiler :)

Trollemekten ziyade ciddi bir cevap vereyim. Aslında uzay çalışmaları o kadar da masraflı işler değiller. Mars'a uydu göndermenin bütçesi İstanbul'da gördüğümüz o güzel gökdelenlerin bütçesi kadar. Fakat buradaki en büyük problem altyapı.

Altyapı oluşturmak çok masraflı bir şey. Ayrıca kalifiye eleman yetiştirmek de çok önemli. Son bir de coğrafi problemimiz var ki o da her şeyi halletsek uzaya bir şey gönderirken geri gezegenimize düşecek olan parçaların okyanusa düşmesi gerekirken bir kara parçasına düşecek olması. Bu bizim ülkemiz de olabilir, komşu ülkeler de olabilir. Bir fırlatma faciayla sonuçlanabilir kısaca.

Egonomimiz çok iyi olmadığından olabilir. Dolar bi 5.90 oluyor sonra 6.20. Yerinde durduramıyoruz yaramaz çocuk gibi.
Ekran Alıntısı.PNG

Nasil yapacagiz? Pratigi sormuyorum sadece teori olarak söyleyin, iste o teorik olarak söyleyeceginiz hicbir sey Türkiye'de yok.
O yüzden en azindan bir 100 sene daha gidemeyecegiz maalesef. (Simdi yani hemen yarin müthis bir egitim devrimi yaratsak dahi 100 sene daha gidemeyiz bence acik ve net)
Gönül isterdi ki gidelim ama olmayacak isler pesindesiniz.

Sevgiler :)

Size çoğu konu içerisinde fazlasıyla katılıyorum ama buradaki problemimiz elemandan çok altyapı. Roket biliminden ülkemiz o kadar da uzak değil askeri sanayi sağ olsun. Ayrıca fizik, astronomi ve matematik gibi çok değerli alanlarda çok değerli insanlarımız, mühendislerimiz var.

Ayrıca fizik, astronomi ve matematik gibi çok değerli alanlarda çok değerli insanlarımız, mühendislerimiz var.

Iste o en iyi mühendisleri topla Mars'a daha robot bile gönderemez. Aptal olduklari icin degil yanlis anlamayin burada düsünce tarzi önemli. Maalesef hala "Mars'a gidecegiz de bize ne kazandiracak" diye düsünen bir zihniyete sahibiz. (Genel olarak)

Önce kafa yapimizi ve cocuklarimizin kafa yapisini degistirmemiz gerekiyor ki bu asagi yukari 100 sene sürer. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı