Mars'ta oksijen üretildi

"Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA), Perseverance gezginini tıpkı Dünya'daki ağaçların yaptığı gibi, karbondioksiti oksijene dönüştürebilen bir cihazla Mars'a gönderdi. Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (MOXIE) adı verilen cihaz, ilk oksijenini üretmek için Mars atmosferinden karbondioksiti çekti. Araç, bir astronotu 10 dakika sağlıklı tutmaya yetecek kadar 5,4 gram oksijen üretti ve teknolojinin Kızıl Gezegen'de çalıştığı kanıtlandı. "

Haberin devamı (Kaynakça):

Bundan asırlar önce Avrupalılar, coğrafi keşiflere başladı. Yeni kıta bulundu, dengeler büyük ölçüde değişti. Tarihi açıdan kırılma noktalarından biriydi diyebiliriz. Şimdi de benzer şeyler oluyor. Bu sefer rotamız uzay. Eğer bu fırsatı da kaçırırsak başka bir şansımız olduğunu sanmıyorum.

Sıra o gezegeni mahvetmekte falan değil.
Dünya şu an zaten geri dönülemez bir noktada. 7 milyar insanı birden Dünya'yı düzeltmek için aynı anda ikna edemezsiniz. Mars'a veya farklı gezegenlere koloni kurmak çok çok daha kolay bir iş.

Ayrıca, farklı gezegenlere gidip uzak hayaller kurmanın, bunun peşinden koşmanın neresi yanlış? Hem Dünya'yı düzeltmek için uğraşıp hem de farklı gezegenlere koloni kurma peşinde olsak? Herkes kendine düşen görevi yapsa nasıl olur?

Mars konusuna gelince; Mars'ta sağlıklı bir atmosfer tutabilecek bir çekirdek bulunmuyor. Çok özel bir teknoloji geliştirilmediği sürece -ki yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor- hiçbir zaman Dünya'ya benzemeyecek. Binaların içinde veya kayaların altında yaşanabilecek, dışarıda ise özel kıyafetlerle gezilmek zorunda kalacak. Teknolojinin amacı, içinde yaşadığımız korumalar için oksijen sağlanması.

Haberin yok mu? Biz zaten yıllardır Mars'tayız. :D

Tolere edilebilecek eşiği geçeli çok oldu. Gelecek kurgularındaki medeniyetin ortadan kalkıp yine küçük topluluklarla yaşama sistemine geçmemiz çok da uzak bir ihtimal değil. Benim insanlıktan bir umudum yok, bizler tür olarak şizofren ve asla geçmişten ders almayan bencil bir türüz.
Hocam demeyin öyle, moralim sıfıra düştü, şaka maka biraz düşününce “Gerçekten haklı” dedim, tebrik ederim.

İnsanlara yeni iş çıktı...

Marsın durum bizden daha kötü ne diye orada koloni kurmaya çalışıyor ki cümle alem? Gideceksek daha eli yüzü düzgün gezegen bulalım diyeceğim, çok uzaklar.

Keşke siyaseti, ekonomiyi, sosyal sorunları bize düşündürmek zorunda bırakmasalar da bu tür konularla daha ilgili olabilsek. Umarım, ileride.

Sıra o gezegeni mahvetmekte falan değil.
Dünya şu an zaten geri dönülemez bir noktada. 7 milyar insanı birden Dünya'yı düzeltmek için aynı anda ikna edemezsiniz. Mars'a veya farklı gezegenlere koloni kurmak çok çok daha kolay bir iş.

Ayrıca, farklı gezegenlere gidip uzak hayaller kurmanın, bunun peşinden koşmanın neresi yanlış? Hem Dünya'yı düzeltmek için uğraşıp hem de farklı gezegenlere koloni kurma peşinde olsak? Herkes kendine düşen görevi yapsa nasıl olur?

Mars konusuna gelince; Mars'ta sağlıklı bir atmosfer tutabilecek bir çekirdek bulunmuyor. Çok özel bir teknoloji geliştirilmediği sürece -ki yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor- hiçbir zaman Dünya'ya benzemeyecek. Binaların içinde veya kayaların altında yaşanabilecek, dışarıda ise özel kıyafetlerle gezilmek zorunda kalacak. Teknolojinin amacı, içinde yaşadığımız korumalar için oksijen sağlanması.
2. paragrafta dedikleriniz güzel ama 3. cümleniz bozuyor işte. Ya biz niye bu kadar üredik? 😀
İlk önce Ay'ı kolonize etmek zorundayız.
Bazen diyorum "Elon, neden Ay'da uzay madenciliği yapmak yerine Mars fantezine girdin? " Gerçi Ay'da kayda değer madde var mı bilmiyorum ama varsa Elon neden bunu yaptı merak ediyorum.

Geri
Yukarı