İnceleme Marvel Snap

shelyshelly20

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kart oyunlarına karşı olan ilgim, yu-gi-oh çizgi filmi ile başlamıştı. Çocukluğumda, yu-gi-oh'un yaptıkları çok karizmatik gelirdi. Çizgi filmi izlerken, ağzım açık izlerdim. Neyse bu bir dönemdi, daha sonra Pokemon, Digimon vs derken büyüdük. Bir baktım, yu-gi-oh unun kart oyunu çıkmış. İndirdim oynadım. Başlarda çok güzeldi ama sonra oyun sarpa sardı. O kadar çok olasılık oldu ki sürekli olarak kartların ve destelerin bazıları çok güçlü kalmaya başladı. O desteyi ve kartları kullanırsanız, galibiyetiniz kesin gibi… Konami bunu çözmek sürekli kartları ve desteleri sınırlandırıyordu. Bu durum bir süre sonra, takip edilmez bir hal almaya başladı. Bende sonunda oyunu bıraktım. Bunun dışında da oynadığım kart oyunları vardı. Ama birçoğunun sorunu, kalabalık bir uzay yaratmalarından ötürü sürekli sınırlama ve yasaklamalarla düzeninizi bozmalarıydı. Oyuna belli bir yerde parada yatırıyorsunuz. Ama gelin görün ki düzeniniz kısa bir süre içinde sınırlamalar ve kısıtlamalar yüzünden bozuluyor.

1*q6ZDfHkZLVeQRsuVDlxtGA.jpeg

Piyasadaki kart oyunlarının birçoğunda durum böyle olunca, kart oyunu daha oynamam diye düşünüyordum; ta ki Snap'ı (2022 oyun ödüllerinde, yıllın mobil oyunu ödülünü kazandı) görene kadar… indirdim ve oynamaya başladım. Bir süre sonra diğer kart oyunlarındaki kargaşanın Snap'de olmadığını gördüm. Buradaki evrende büyük ama snap diğer kart oyunlarındaki olumsuzlukları bir şekilde çözmüş. Nasıl mı? Kartları oynadığınız alanların özelliklerini, rastgele kendi belirliyor. Bu özellik ile bir oyunda size oyunu kazandıran kart, diğer oyunda size kaybettiriyor. Hiçbir kart eskimiyor, hiçbir kart sınırlanmıyor. Hiçbir deste güçlü veya zayıf değil. Her kartı, doğru kombinasyonlarda ve alanlarda kullanırsanız, size fayda sağlıyor. Bu da diğer oyunlardaki gibi yaptığınız yatırımların boşa gitmesini engelleyen bir hamle olmuş. Çünkü oyunda güçlü sabit bir deste söz konusu olamıyor. Örnek vermek gerekirse, zayıf bir desteniz var. Ama oyundaki 3 alandan birinin perdesi açılıyor ve artık sizin desteniz rakibinizin, rakibinizin destesi sizin… süper değil mi?

Ee siz desteyi tanımıyorsunuz ama daha güçlü bir desteye sahipsiniz artık… kafalar yandı değil mi? İşte snap tam da bunu yapıyor. Öyle ben güçlü deste aldım, önüme geleni yeneyim yok. Her şey oyunun başında değişebiliyor. Bu ve benzeri senaryolardan dolayı da hiçbir kart veya deste eskimiyor. Sizde sürekli yeni bir düzen kurmak zorunda kalmıyorsunuz. Bir de oyun süresi, o kadar iyi optimize edilmiş ki iki dakkika boş vaktiniz mi var? Açın oynayın. Uzun uzun mu oynamak istiyorsunuz? Açın oynayın, kesinlikle sıkılmayacaksınız, emin olabilirsiniz. Bir de Marvel evrenini seviyorsanız, oyun sizin için çok daha keyifli olacaktır.

Sonuç olarak Marvel snap, benim oynadığım en iyi kart oyunu olabilir. Snap, oyuncuların oyundan kopmaması için her şeyi yapıyor. Boşu boşuna da 2022 yıllın mobil ödülünü almadığını gösteriyor. Kart oyunlarını seviyorsanız kesin oynamanız gerekiyor. Sevmiyorsanız da kesinlikle denemeniz gerekiyor.

Herkese iyi eğlenceler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı