Masaüstü bilgisayarlar neden bu kadar büyük?

01Asmodeus

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Şu an aklıma takıldı ve bir sebep bulamadım. Sorum şu: Laptoplar bu kadar taşınabilir, mobil ve küçükken kasalar neden devasa? En azından laptop boyutuna yakın bir kasa yapılamaz mı? Araba bagajına koysak bile valiz gibi yer kaplıyor.
Bu konu hakkında pek bir bilgim yok o yüzden sizlere sormak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Şu an aklıma takıldı ve bir sebep bulamadım. Sorum şu: Laptoplar bu kadar taşınabilir, mobil ve küçükken kasalar neden devasa? En azından laptop boyutuna yakın bir kasa yapılamaz mı? Araba bagajına koysak bile valiz gibi yer kaplıyor.

Parçaların daha kolay bulunabilmesi, kasanın hava akışı için en makul şekilde olması, parçaların rahat sığabilmesi gibi yüzlerce sebep sayabiliriz. Ayrıca dizüstü ile masaüstü parçaları aynı olmuyor.

Merhaba. Yarım litrelik pet şişe boyutunda da kasalar var, hatta daha küçükleri de var ama her istenen parçayı takılamıyor ve maliyet inanılmaz artıyor.

Çok küçük kasalarda var. Kasa monitörün içinde olan bilgisayarlarda var. Masaüstünün kullanım amacı sık sık taşımak değil. Kasa ne kadar küçük olursa yükseltme faaliyetleri, temizleme, bakım, parça söküp takmak bir o kadar zor olur. Küçük kasalar daha fazla ısınır.

Laptoplarda her şey minimalizedir ve bunun sonucu hem işcilik artar hem de fiyatı. Bunun yanında soğutulabilmesi için ve bu soğutmanın taşınması için parçaların güç değeri fazlasıyla düşer. (3080 Ti 350W ama laptopta 150W gibi) bunun sonucu performansta düşer. Masaüstünde TDP değerleri uçuk olduğu için soğutmalarda uçuk oluyor, performansta. Laptop boyutunda kasalar var ancak ya APU oluyor ya da çok pahalı mini ITX sistemler.

Herkese teşekkürler. Şuan R9 7940HS 4070 bir gaming laptoba sahibim ve artik masaüstü laptobun 2x performans muhabbeti yok bence. 12 saatlik gta v ultra ayarlarda Cpu 67 GPU 60 idi. Ve performansi da çoğü oyunda tatmin edici. O yüzden sanki laptop almak daha mantıklı gibi.

Herkese teşekkürler. Şu an R9 7940HS 4070 bir Gaming laptopa sahibim ve artik masaüstü laptopun 2X performans muhabbeti yok bence. 12 saatlik GTA V Ultra ayarlarda CPU 67 GPU 60 idi. Ve performansi da çoğü oyunda tatmin edici. O yüzden sanki laptop almak daha mantıklı gibi.

Hayır masaüstüler hala çatır çatır daha güçlü. 3060, 11800H'lı bir laptop i5 9600K ve 2060'lı bir kasa ile yakın performans sunuyor mesela.

Geri
Yukarı