"Masaüstü bitecek, laptop devri başlayacak" | Ne düşünüyorsunuz?

Kusura bakmayın ama daha kendini soğutamayan laptoplar masaüstünü kolay bitiremez.
Hocam Ryzen 4300U soğutucu olmadan Crysis açabilmiş 🙂

Her geçen jenerasyonla laptoplar çağ atlamaya devam ediyor. Mesela GTX 900 serisi laptop GPU'ları masaüstü abilerine göre çok zayıftı ama 1000 serisinden sonra laptop GPU'ları, masaüstü karşılıklarının ensesinde bitti. Şimdi de işlemcilerde aynısı oluyor. AMD'nin Ryzen 4000 serisi işlemcileri güç olarak masaüstünden çok da aşağı kalır değil.

Tek seferde masaüstü bitmez elbette ama laptoplar pil ömrü ve uçuk fiyat gibi sorunları çözerse masaüstünün yerini alır elbet. Bu değişimin de çok uzak olduğunu sanmıyorum. Batarya teknolojisi elektrikli araba sektörüyle de oldukça hızlı gelişiyor.

Hocam Ryzen 4300U soğutucu olmadan Crysis açabilmiş 🙂

Her geçen jenerasyonla laptoplar çağ atlamaya devam ediyor. Mesela GTX 900 serisi laptop GPU'ları masaüstü abilerine göre çok zayıftı ama 1000 serisinden sonra laptop GPU'ları, masaüstü karşılıklarının ensesinde bitti. Şimdi de işlemcilerde aynısı oluyor. AMD'nin Ryzen 4000 serisi işlemcileri güç olarak masaüstünden çok da aşağı kalır değil.

Tek seferde masaüstü bitmez elbette ama laptoplar pil ömrü ve uçuk fiyat gibi sorunları çözerse masaüstünün yerini alır elbet. Bu değişimin de çok uzak olduğunu sanmıyorum. Batarya teknolojisi elektrikli araba sektörüyle de oldukça hızlı gelişiyor.

Senin dediğin gibi gelişiyor tam da geliştiği zaman laptop kral olaca, laptop masaüstüyle aynı seviyedeyken insanlar düşünür masaüstüyle laptop aynı seviyede ben o zaman niye bir yerde sabit kalayım? O zaman laptop alayım der.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama olabilir atalarımız son gülen iyi güler demiş.
30-40 sene sonrayı bahsediyorsanız tabiikide masaüstü bitecek ancak masaüstü bitiği zamanlar laptoplarda bitecektir. Teknoloji hızlı gelişiyor ama laptoplar masaüstünün yerini şuanda alamaz belki sadece iş yerinde basit işler için olabilir ama zor işleri masaüstüler daha iyi dayanıyor. Bir laptopa RTX 8000 takamazsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Desteklediğim olaydır. Her geçen gün parçalar küçülüyor. 15-20 yıl sonra masaüstü devri bitecektir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı