Masaüstü vs Dizüstü

Mesele parçaları ucuz bulmak pahalı bulmak değil. Normal şartlarda piyasadan çok ucuza dizüstü de bulursunuz. Aynı paraya indirim kampanyalarla daha ucuza masaüstü de bulursunuz. İstisnalar kaideyi bozmaz. Boşuna yormayın birbirinizi. Ama dediğim gibi dizüstü dar alanda çok iş yapmak zorunda olduğu için ve pek çok dezavantajı olduğu için ekstra maliyetli olur. Normal şartlarda dizüstü ile alacağınız parayla daha iyi bir masaüstü toplarsınız.

Mesela mini PC ve normal PC'leri düşünün. Mini PC'ler hep daha maliyetli oluyor. Bir nevi aynı sebepten ötürü.

Sen bana örnek ver, yanına kulaklık ve fareyi eklemeyi unutma ayrıca ekranda 75hz olsun. Bak bu da özellik bazında en yakın rakibi Tulpar T7 V16.1 17.3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook . Kukaklık, ve fareyi ekleyince +7000₺ ediyor tabii.
Senin amacın boş yapmak. Topla bana saydıklarını şimdi. Ben sana hemen örnek vereceğim.

Mesele parçaları ucuz bulmak pahalı bulmak değil. Normal şartlarda piyasadan çok ucuza dizüstü de bulursunuz. Aynı paraya indirim kampanyalarla daha ucuza masaüstü de bulursunuz. İstisnalar kaideyi bozmaz. Boşuna yormayın birbirinizi. Ama dediğim gibi dizüstü dar alanda çok iş yapmak zorunda olduğu için ve pek çok dezavantajı olduğu için ekstra maliyetli olur. Normal şartlarda dizüstü ile alacağınız parayla daha iyi bir masaüstü toplarsınız.

Mesela mini PC ve normal PC'leri düşünün. Mini PC'ler hep daha maliyetli oluyor. Bir nevi aynı sebepten ötürü.
Bu arkadaşa anlatamazsınız. İnsanları germekten hoşlanıyor.
Yatmam gerekli. Artık yarın cevap verebilirim.

Son düzenleme:
Senin amacın boş yapmak. Topla bana saydıklarını şimdi. Ben sana hemen örnek vereceğim.

Bu arkadaşa anlatamazsınız. İnsanları germekten hoşlanıyor.
Yatmam gerekli. Artık yarın cevap verebilirim.

Amd Ryzen 5 2600 3.4 Ghz 16Mb Am4 65W
G.Skill RipjawsV 8GB Desktop Bellek (F4-3000C15S-8GVRB) RAM
MSI B350M PRO-VD PLUS AMD B350 Soket AM4 Micro ATX 32GB DDR4 Anakart 7B38-004R - Nanokatalog
Hiper HARMONY Gaming Mid ATX Kasa Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Fiyatı
GALAX GeForce GTX 1060 OC 6GB Ekran Kartı 60NRH7DSL9OK - Nanokatalog
FSP FSP600-60AHBC 600W 80+ PFC Aktif Power Supply Fiyatı

4400₺ eder, alacak adam zaten biraz kampanya takip etse 4200'e alır. Sen şimdi örnek yolla bakalım.

Arkadaşlar lütfen kavga etmeyin.
Saygı çerçevesi içinde tartışmaya açık bir konu.
Ben tabiiki masaüstü ile dizüstü aynı perdormansı verir demedim sadece birbirine yakınlaşmaya başladılar dedim.

Zaten komple konu yanlış. Kime göre neye göre? Dizüstü ve masaüstü ayrı ayrı kullanım ihtiyacımıza göre tasarlanmış iki farklı platform. Bunları birbiriyle yarıştırmak doğru değil bence. Ama diyelim yarıştırdık. Dediğim gibi alacağınız bir dizüstü fiyatına daha iyi bir masaüstü toplarsınız. İstisnalar kaideyi bozmaz. Sonuçta dizüstü paket program olarak her şeyiyle bir arada size geliyor. Halbuki ben istersem aynı fiyata toplayacağım masaüstüne 100 TL'lik kasa, 250 TL'lik mönitör alır. İşlemci ve ekran kartına abanırım. Isınma ve uzun kullanımlarda masaüstü tabi ki daha avantajlı olacak. Mobilite durumunda tabi ki dizüstü daha avantajlı olacak.

Benim demek istediğim artık yeni teknolojiler ile laptop fiyatları düşüyor.
Daha fazla performans alınıyor eskiden "m" ibareli ekran kartları vardı şimdi artık düz olarak "GTX 1060" gibi kartlar kullanılıyor.
H serisi işlemciler çıktı buda önemli bir artış laptop'a genelde orjinal windows kurulu halde gelir buda büyük tasarruf demek oluyor.
Tabiiki masaüstünün performansı daha başka olur.
Ama laptoplarda artık gelişiyor bence önümüzdeki dönemlerde laptoplarda artık masaüstü ile denk olacak.

Benim demek istediğim artık yeni teknolojiler ile laptop fiyatları düşüyor.
Daha fazla performans alınıyor eskiden "m" ibareli ekran kartları vardı şimdi artık düz olarak "GTX 1060" gibi kartlar kullanılıyor.
H serisi işlemciler çıktı buda önemli bir artış laptop'a genelde orjinal windows kurulu halde gelir buda büyük tasarruf demek oluyor.
Tabiiki masaüstünün performansı daha başka olur.
Ama laptoplarda artık gelişiyor bence önümüzdeki dönemlerde laptoplarda artık masaüstü ile denk olacak.

Çok zor soğuma sorununu halledemedikten sonra istedikleri kadar performanslı olsunlar, Asus zamanında sıvı soğutma denedi çok tutmayınca bıraktılar.

Çok zor soğuma sorununu halledemedikten sonra istedikleri kadar performanslı olsunlar, Asus zamanında sıvı soğutma denedi çok tutmayınca bıraktılar.
Acaba neden kimse laptopların altına 140mm'lik fan koymayı hiç düşünmedi ?
Performansa katkısı olacaktır illaki.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı