Masaüstü vs Dizüstü

O zaman dizüstü bilgisayarları eski dizüstü bilgisayarları ile karşılaştırmak lazım. Söylediğiniz dizüstü ve masaüstüler eşitlenmesi konusuna katılmıyorum. Sonuçta dizüstü teklonojisi gelecekte gelişiyorsa daha az maliyetli olan masaüstü parçaları da gelişecektir.

Acaba neden kimse laptopların altına 140mm'lik fan koymayı hiç düşünmedi ?
Performansa katkısı olacaktır illaki.

Olay sadece fan değil ki, soğutma bloklarının büyümesi lazım, içerideki havanın daha iyi devri daim yapması lazım. Normal model ekran kartı takıyorsun ama benim 1060 iki tane baba gibi fanla bile yükte 70 derece görüyor, sen 50mm fanla mı yapacaksın aynı soğutmayı. Soğutma bloğunu saymıyorum bile.

Monitör ve klavyeyi göremedim. Ayrıca 4200'e topladığın sistemin parçaları değişmiş sanki.

Son düzenleme:
Biz burada masaüstü bilgisayarların halen daha üstün oluşunu ''otoban rahatlığı'' denen kavramla açıklıyoruz. Kasa her zaman daha özgür bir güç sunar. Laptop kompakt bir cihaz. Onca performansın dışında bir de kendini soğutmaya falan çabalıyor. Her şeyi kendi içinde. Bu bir dezavantaj. Porsche ile trafikte gitmek gibi. Ama kasan varsa o Porsche'u otobanda sürmüş gibi oluyorsun. Yoksa tabii ki bugün çok iyi işler çıkaran Notebook'lar var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birebir üstünlük yok. F/P anlamında, kullanıma bağlı olarak laptop daha uygun ve kullanışlı olabiliyor.

Monitör falan belirtmene gerek yok. Daha önceki belirttiğim laptop, @inPijamas 'ın belirttiği kasadan daha iyi F/P sunar.

Bir dizüstü bilgisayar kullanıcısı olarak şunları söyleyebilirim; ilk aldığında çok iyi bir şekilde kullanırsın ama zaman geçtikce pişman olursun. Hem çok ısınır, hem de upgrade şansın olmaz. Masaüstünde yeni oyunları düzgün oynayamadığın zaman yeni bir ekran kartı alırsın veya bellek yetmiyorsa bellek takviyesi yaparsın, uygun fiyata yeni oyunları oynayabilirsin fakat dizüstünde bilgisayarın gücü yeni oyunlara yetmediğinde yeni bir sistem almak zorunda kalırsın bu da çok pahalıya gelir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı