Maskülenitelik nasıl gelişir?

Malesef bazı youtuberlar bu gençleri böyle hastalıklı fikirlerle zehirliyorlar.
Hangi fikrim hastalıklı tam olarak?
Overrated mı? İzlemediğiniz çok belli.
Film kötü demedim, film abartılıyor dedim. Aksine, dönemine göre farklı bulduğum kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biridir; Fincher'ın hikaye örgüsü, göze estetik gelen sahneler, son sahne... Zamanında övmüştüm bile ben bu filmi, buradan bakabilirsiniz.
Olayı sadece dövüşmek mi sanıyorsun?
Kitabı oku ve filmi izle, ne kadar anlamlı bir film olduğunu anlayacaksın.
Overrated dememin sebebi tesir ettiği genç kitle. Son bir sene içerisinde Tyler Durden, Patrick Bateman, Homelander gibi toksik maskülenitelerini ortaya koyan karakterleri ciddi bir şekilde örnek alan beyin yaşı olarak epey geride insanlar gördüm, görüyorum. Bu sağlıklı bir şey değil, özellikle Türkiye gibi ailede görülen eğitimin tiye alındığı bir ülkede. Mizahını kendi arkadaş ortamında sık sık yaparım, ama ciddi değilimdir hiçbir zaman. Bu karakterleri örnek alarak "sigma erkek" olmak hiçbir sorunu çözmez.

Overrated dememin sebebi tesir ettiği genç kitle. Son bir sene içerisinde Tyler Durden, Patrick Bateman, Homelander gibi toksik maskülenitelerini ortaya koyan karakterleri ciddi bir şekilde örnek alan beyin yaşı olarak epey geride insanlar gördüm, görüyorum. Bu sağlıklı bir şey değil, özellikle Türkiye gibi ailede görülen eğitimin tiye alındığı bir ülkede. Mizahını kendi arkadaş ortamında sık sık yaparım, ama ciddi değilimdir hiçbir zaman. Bu karakterleri örnek alarak "sigma erkek" olmak hiçbir sorunu çözmez.
Herkes sıradan ve normal olmak zorunda mı? Bir çocuk tyler durden gibi olmak isteyemez mi?

Herkes sıradan ve normal olmak zorunda mı? Bir çocuk tyler durden gibi olmak isteyemez mi?
Bu Iron-Man'e ya da Sherlock Holmes'e hayranlık duymakla aynı şey değil. Hayatta yeterince tecrübesi olmayan bir çocuk bu filmi izleyip Tyler Durden'a hayranlık duyduğu zaman onun şiddet patlamalarını, karşısındaki kadını kullanıp atmasını, ve bunları yaparkenki rahatlığını ÖRNEK ALIYOR. Bu karakter günümüz standartlığından uzak ve uçuk bir karakter olmak için yazılmış, örnek alınmak için değil.

Konuya hakim olan arkadaşlara benim de bir sorum olacak. İki farklı adam düşünelim. Birisi ailesine bakan, sorumluluk alabilen, iş ve kariyer sahibi aile babası. Diğeri serseri tipli, bir baltaya sap olamamış, mahalle abisi kılıklı, güvenilmez ve tehlikeli bir adam. Bire bir karşılaşmada aile babası örneğindeki adamı kolayca alt edebilir. Bu durumda bu iki örnekten hangisi daha maskülendir?
Ben konuya tam anlamıyla hakim değilim ama bu örnekte insanlar ikiye ayrılabilir diye düşünüyorum, bu durumda maskülenlik anlayışı da kişiden kişiye değişmez mi?

Eğer yapında feminenlik varsa kurtulmak için ne kadar zorlasan olmaz. Fakat çevrende olmak istediğin gibi insanlar varsa onlarla zaman geçirdikçe onlara benzemeye başlarsınız. Çevrenizde yoksa da, bir konuda düşünürken ve hareket ederken, bir idol belirleyin ve "o bu durumda ne yapardı?" diye düşünün. Idolünüzü doğru seçin yoksa maço bir adama dönüşürsünüz. Maskülen fakat efendi birini seçin derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı