Rasyonalizm'i nasıl çürütebiliriz?

Graiden

Hectopat
Felsefe öğretmeni münazara yapacak ve beni Empirizim tarafına koydu, ne kadar düşünsem de rasyonalizmi çürütecek bir şey bulamadım.
Nasıl çürütebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çürütmeye gerek yok başlı başına çürümüş bir fikir zaten. Rasyonalizmin anlamına baktın mı?
Hocan sana direk kazanabileceğin bir konuyu bahşetmiş eğer üzerine düzgün kafa yorarsan kolaylıkla alt edebilirsin. En başta zaten insan doğumundan ölümüne kadar boş bir odada tutulursa beyninin içi de boş olur. Konuşmayı bile çözemez.

Karşındaki arkadaşa söylemen gereken tek şey sen bu fikri savunmak için bile bir yerlerden araştırma yaptın ancak savunduğun fikir sana bu bilgilerin doğuştan geldiğini ve her hangi bir duyu yolu ile gelmeyeceğini savunuyor demen yeterli bence.

Bu tip münazaralarda zaten kesin olarak çürütemezsin amaç beyin fırtınası yaparak güçlü argümanlar ortaya koymak temelde, internette biraz dolaş empirizm-rasyonalizm karşılaştırması ile alakalı bir çok yazı vesaire bulursun, muhtemelen hoca en sonda Kant'a bağlar noktalar konuyu :D

Rasyonalizm bilginin kaynağının akıl olduğunu savunur. Yani doğru bilgi zihinlerimizdedir. Peki zihnimize aslında yanlış olan bilgiler dayatılırsa ne olur? Örneğin ben bir bebeğe kalem kavramını başka bir kavramı karşılayacak şekilde empoze edersem o birey kalem ile ilgili doğru bilgi mi elde etmiş olacak?

Karşındaki arkadaşa söylemen gereken tek şey sen bu fikri savunmak için bile bir yerlerden araştırma yaptın ancak savunduğun fikir sana bu bilgilerin doğuştan geldiğini ve her hangi bir duyu yolu ile gelmeyeceğini savunuyor demen yeterli bence.

Google, arama çubuğu, "rasyonalizm" enter, ötesine geçmeyen bir rasyonalizm yorumu. Tebrikler. Descartes bile duyu organlarını, bilgi edinme yöntemlerinin içine katmıştır.

Rasyonalizmde eleştirilebilecek noktalardan biri; önsel olarak kabul edilen mutlak gerçek, akıl suretiyle elde ediliyorsa ve akıl ile elde edilen her husus bilimin konusu ise metafizik olgular da bilimsel olarak açıklanabilmelidir.

@Graiden Ayrıca Kant ve Horkheimer'dan faydalanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı