Özgünlüğümüzü nasıl kaybettik?

Bir deney vardı, 20 kişilik bir grup seçiliyor ve 1 hafta boyunca ellerine milyon dolarlar veriliyor. İnsanlardan tek istedikleri sevdikleri desenlerde kıyafetler almaları, sevdikleri eşyaları almaları, sevdikleri veya almak istedikleri diğer şeyleri tercih etmeleri. Günümüz modasına çok takılmadan hangisini istiyorsanız onu alın, kimse sizi yargılayamaz deniliyor. Böylece deneyin sonunda, insanların kendi sevdikleri ve onlarlar özdeşleşen desenli kıyafetler veya elbiseler aldıkları görülüyor. En son bir inceleme yapıldığı zaman, her insanı kendi haline kendi benliğinin sınırları içinde özgünlüğe bırakılırsa kargaşa ortaya çıkıyor deniliyor. Üst ve altı birbirine uygun olmayan kıyafetler, renkli kişilikler, sırıtan desenler gibi gibi gidiyor. En önemlisi ise insanlar birbirinden ayırt edilemiyor, bu 20 kişilik grup. Kimin ekonomik durumu daha iyi, kim nasıl bir kişiliğe sahip vb konularda ayrışma yapılamıyor.
Bu demek oluyor ki insanları belirli bir düzenin dışında serbest ve özgün haklar verilse, insanlığın düzenden çıkacağı öngörülüyor. Belirli bir standart içinde yaşaması insanlar için daha iyidir deniliyor.

Bir yerden sonra ne kadar teknohi gelişse de kendimizi tekrar edecdğimiz aşikardı. Anlayacağın bu döngü içeririnde yuvarlanıp gidiyoruz. Önümüze bakalım bari bizde. Benim hep aklıma düşmüştür acaba teknolojinin veya internetin bi "altın ortası" olsa nasıl olurdu. Ben bu konuyu galiba önceden Donanım Haber'e açmıştım galiba buraya da açacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı