Masok Virüsü'nden nasıl kurtulunur?

B4lbazar

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Bilgisayarıma bir uygulama indirdim ve ardından bütün fotoğraflarım videolarım vs. .masok uzantısı eklendi eski konulara baktım ama bir çözüm bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Geçmiş olsun ransomware yemişsiniz. Disklerinize bakarsanız klasik ransomware mesajlarından bulabilirsiniz.
Öncelikle sisteminizi
Ve
ile sırasıyla taratın. Ben ikisi ile sırayla taratmanızı öneririm isterseniz sadece biri ile taratın.
Sonrasında
Bu konuyu takip edin;
[Çözüm] STOP Ransomware Deşifre Aracı - Technopat Sosyal
Eğer decrypt anahtarınız varsa dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.
Eğer decrypt anahtarınız yoksa bir USB bellek bulun takın ve Kaspersky ile taratın. Sonrasında önemli dosyalarınızı USB belleğe atın ve temiz kurulum yapın.
Combofix deneyin
Dostum Combofix'in daha kendine hayrı yok bir ransomware i hayatta çözemez.
Kaspersky, Malwarebytes gibi büyük güvenlik şirketleri çözemiyorsa Combofix denen daha en basit virüsü silerken bile sistem dosyalarına zarar veren eleman ne yapsın. Böyle yazılımlar kullanmayın.

Kaspersky ile arattım ama çözüme ulaşamadım

o konuyu gördüm oradaki deşifre aracı ile tarattım 48 saat bekletti ve hiçbirşey olmadı.
Kaspersky zaten dosya uzantılarını düzeltmeyecek. Sadece her dosyayı o uzantıya çeviren virüsü bulacak ve silecek böylece sonraki indirdiğiniz dosyalar .MASOK uzantısını almayacak.
.MASOK'un anahtarı var rehberdeki adımları doğru uyguladığına emin misin?
@Murat5038 Hocam bir bakar mısınız?

Bir uyarı; Combofix size uç durumlarda özel konfigürasyonlar ile tecrübeli bir kullanıcı tarafından önerilmedikçe kullanmayın. Ek olarak, bu konuda virüsü temizlemek bir anlam ifade etmiyor, mühim olan şifrelenmiş dosyaların şifresini çözmek.
Evet. Arkadaşım SYSTEM 32 ye sızan bir virüsü silmek için bu programı kullandı. Kendisi virüsü temizlemiyor sadece virüsün bulunduğu tüm dosyaları siliyor. Sonuç onarılamaz işletim sistemi hasarı oldu tabii. Temiz kurulum yaptı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı