Matematiği geliştirmek için ne yapılmalı?

Bol soru çöz. Matematiğin özü problemi çözmeye dayanır. Ne kadar sorun ve çözüm odaklı yaklaşırsan o kadar kolay olur. Matematik oturup çalışmayalı çok seneler oldu ama bana getirilen soruları halen dün çalışmışım gibi çözebiliyorum. Genelde senin gibi sorun yaşayan kişiler konu eksiği vardır belki ama temel sorun çalışsa bile çözememek oluyor. Bunun tek bir çaresi var. Kolay seviye matematik yayınları al. Bol bol soru çöz. Çözümlü sorular izle. Konu anlatım önemli tabii ama ben bu yaşıma kadar anlamayan görmedim hep çözemeyen gördüm. O yüzden bol bol önce kolay sonra orta sonra zor sorular çöz. Günde minimum 100-150 soru. Çok daha hızlı gelişmek için 200 soru üzerine çık.

Mantığını anla önce. Sadece matematik için değil dil öğrenirken de önemli bu, mesela İngilizce öğrenirken Türkçe düşünmemem gerektiğini anladığım anda her şey bir anda kolaylaştı benim için ve gördüğüm her şeyi o anda kapmaya başlamıştım İngilizce öğrenirken. Basit tabirle X'i niye yanlız bırakıp sayıları karşıya atıyosun onun mantığını öğren, bu çok basit bir şey evet biliyorum, sadece basit bi örnek vermek istedim, en temeline in önce, her şeyin mantığına odaklan, ezbere gitme. Ve gerçek hayatına uyarlamaya çalış her şeyi. Hız problemi mi? Köyüne 100 KM hız ile gitmekle 150 km hız ile gitmek neyi değiştiriyo, neyin azaltıyo bunu öğren. Bak bir de en önemli şey Türkçe'ni geliştir, okuduğunu anlamayı geliştir. Matematik sorusu sana Türkçe olarak sorulur ve sen onu anlayamazsan zaten çözemezsin. Ne sorduğunu doğru bir şekilde anlarsan da gerisi gelir zaten, gereken denklemi kendin kurarsın. Denklem kurmak derken, bilinmeyeni bulabilmek için elindeki bilinen verileri kullanmayı da öğrenmelisin. Kendi denklemini kendin kurmalısın, ezbere gidemezsin. Bu dediklerim MAT 1 konuları için geçerli evet ama MAT 1'în sağlam olmadan MAT 2'yi unut. MAT 1 konuları sana temeli verir, sen MAT 2'de MAT 1'i uygulayarak çözüme ulaşırsın. 34 yaşındayım, orta sonda LGS'ye hazırlanırken bir anda matematikte sıfır seviyede olduğumu anladım acı bi şekilde ama daha sonradan mantığını anlayarak ve en önemlisi soruda ne sormak istediğini tam olarak öğrenerek kendimi geliştirdim ve ondan sonra girdiğim hiçbir sınavda matematikte yanlışım çıkmadı, boşlarım vardı tabi ama her zaman 30 soruluk matematik sorularında 20 üzeri netim geldi.

Bol soru çöz. Matematiğin özü problemi çözmeye dayanır. Ne kadar sorun ve çözüm odaklı yaklaşırsan o kadar kolay olur. Matematik oturup çalışmayalı çok seneler oldu ama bana getirilen soruları halen dün çalışmışım gibi çözebiliyorum. Genelde senin gibi sorun yaşayan kişiler konu eksiği vardır belki ama temel sorun çalışsa bile çözememek oluyor. Bunun tek bir çaresi var. Kolay seviye matematik yayınları al. Bol bol soru çöz. Çözümlü sorular izle. Konu anlatım önemli tabii ama ben bu yaşıma kadar anlamayan görmedim hep çözemeyen gördüm. O yüzden bol bol önce kolay sonra orta sonra zor sorular çöz. Günde minimum 100-150 soru. Çok daha hızlı gelişmek için 200 soru üzerine çık.
Sorun olmazsa kolay seviye matematik yayınları hangilerini önerirsiniz?

Matematik, sözel ders değildir. Sözel ders gibi okuyarak halledemezsiniz. Eksik konularınızı YouTube'dan dinleyeceksiniz, sonra çokça pratik yapacaksınız. Başka yolu yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı