Matematiği hiçbir şekilde anlayamamak

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Arkadaşlar cidden ne olursa olsun, ne yapsam anlamıyorum şu matematiği. Şu an fonksiyon konularındayız ve meslek lisesi olduğumuz için kolay öğretiliyor bize. Kolayı dahi anlayamıyorum. Ne yapmalıyım? Kafam basmıyor.

Acaba kendinizi şartlandırıyor olabilir misiniz? Ayrıca nasıl çalıştığınızla ilgili bilgi verir misiniz?
Usta şartlandırmak derken, anlayamadım. Çalışma konusuna gelirsek, ben video derslerden çok, konu anlatımlı kitaplardan anlamaya çalışıyorum. Video izleyerek de denedim bu arada, yine anlamıyorum. Kitaplar daha kolay ve özet geliyor. Konuyu anlamaya çalışırken, bir sayının neden geldiğini araştırmaya başlarken, tüm işlemleri ve formülü unutuyorum. Sonra ise tekrardan öğreneyim derken kafam karışıyor. Ve hiçbir türlü anlayamıyorum.

Tabii tek bu nedenden değil. Yani basit bir fonksiyon işlemi olsa dahi yapamıyorum, çok kafa karıştırıcı geliyor ve kafam almıyor. Sadece fonksiyon konusu değil bu arada, genellikle tüm lise düzeyi konular.

fonksiyon konularındayız
Ben de Anadolu Lisesindeyim ve 3 haftadır işleyip anlamadığım konuyu sadece YouTube'den izleyip tek seferde anladım. Konunun zorluğu kadar anlatan kişinin anlatma tarzıda önemli. Hocanızın anlatma tarzı size göre değilse internette kendinize göre bir konu anlatım videosu bulup izleyebilirsiniz. Konunun temeli aslında basit, ''x''e gelecek denklemi buluyorsunuz ve işleminde devamında her gördüğünüz ''x''e bu denklemi yazıyorsunuz.

@Iskenderun şartlandırma derken ben anlamıyorum kesin yapamam diye kendinizi avuttuğunuzu söyledim. Bende 10. sınıfım fonksiyonlar konusunda 3 hafta durduk ve ben 1 haftayı kaçırdım. Bu 1 haftayı aynen sizin gibi yapamam diye geçirirken rehber matematik videolarını izledim ve oradaki soruları kendim çözmeye çalıştım ve zamanla yapmaya başladım. Matematik pratik işidir konu anlatım kitapları ile olmaz bol bol çalışın ve pratik yapın. Kullandığınız kaynak var mı?

@yemirbo şartlandırma derken ben anlamıyorum kesin yapamam diye kendinizi avuttuğunuzu söyledim.
Usta hiç kendimi şartlandırmadım vallahi. Hatta çok kez denedim ve temelden bayağı denedim, yine olmuyor. Yüksek ihtimalle birkaç haftaya tekrardan deneyeceğim.
Kullandığınız kaynak var mı?
Genellikle ders kitapları veya internet üzerindeki konu anlatımı PDF dosyaları.

Usta şartlandırmak derken, anlayamadım. Çalışma konusuna gelirsek, ben video derslerden çok, konu anlatımlı kitaplardan anlamaya çalışıyorum. Video izleyerek de denedim bu arada, yine anlamıyorum. Kitaplar daha kolay ve özet geliyor. Konuyu anlamaya çalışırken, bir sayının neden geldiğini araştırmaya başlarken, tüm işlemleri ve formülü unutuyorum. Sonra ise tekrardan öğreneyim derken kafam karışıyor. Ve hiçbir türlü anlayamıyorum.

Tabii tek bu nedenden değil. Yani basit bir fonksiyon işlemi olsa dahi yapamıyorum, çok kafa karıştırıcı geliyor ve kafam almıyor. Sadece fonksiyon konusu değil bu arada, genellikle tüm lise düzeyi konular.

Paraya kıyıp özel ders deneyebilirsin. Bire bir daha rahat olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı