Matematiği yapamıyorum

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, mezuna kaldım. Bir türlü matematik yapamıyorum, geçen sene netlerim çok kötü değildi lakin hiç matematik yapamadığım için 280 puanda takılı kaldım. TYT Matematik için temel kavramlara başladığımda bir türlü yapamıyorum. İşlemleri bildiğim halde soruyu anlayamıyorum, sorunun mantığını kavrayamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Merhaba, mezuna kaldım. Bir türlü matematik yapamıyorum, geçen sene netlerim çok kötü değildi lakin hiç matematik yapamadığım için 280 puanda takılı kaldım. TYT Matematik için temel kavramlara başladığımda bir türlü yapamıyorum. İşlemleri bildiğim halde soruyu anlayamıyorum, sorunun mantığını kavrayamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Hocan ile anlaş, birebir ders al. Dershaneye yazıl.

Bence sorunu dershane veya özel ders olmadan da evde çalışarak çözebilirsin.

YT üzerinden ders anlatan bir sürü hoca var, hocanın anlatım tarzını beğenmezsen başka hocadan izler üstüne soru çözersin.

Soru mantığını kavrayamıyorsan okuduğunu anlama kısmında eksiğin olabilir. Sorulara aşinalık kazanmak için bol soru çözebilirsin. Mezunum diyorsun gerçi, konu eksiğin yoksa denemeler çöz bence. Branş denemesi de, tam deneme de... Süre tutarak çöz mutlaka.

TYT'deki bazı sorular sayısal beceri soruları tarzında oluyor, o konuda pek pratik yapamayabilirsin. Değer denemen gerektiği sorular da var yine aynı şekilde, pek pratik yapılacak soru tipleri değil. Orada tamamen uygun değerleri görmen gerekiyor.

Soru mantığını kavrayamıyorsan okuduğunu anlama kısmında eksiğin olabilir. Sorulara aşinalık kazanmak için bol soru çözebilirsin. Mezunum diyorsun gerçi, konu eksiğin yoksa denemeler çöz bence. Branş denemesi de, tam deneme de... Süre tutarak çöz mutlaka.

TYT'deki bazı sorular sayısal beceri soruları tarzında oluyor, o konuda pek pratik yapamayabilirsin. Değer denemen gerektiği sorular da var yine aynı şekilde, pek pratik yapılacak soru tipleri değil. Orada tamamen uygun değerleri görmen gerekiyor.
TYT'de matematik hariç herhangi bir konu eksiğim yok. Deneme çözdüm birkaç tane eksiğim yoktu hiçbirinde. Matematiği bir türlü kapatamıyorum, fazlasıyla vaktim de olduğunu düşünüyorum. 2-2.5 ay gibi bir sürede TYT matematiği bitirebilirim diye düşünüyorum. Ama nasıl yol izlesem onu kavrayamadım bir türlü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben TYT matematik adına başta soru bankalarından konu konu ilerlemiştim, sonra branş denemelerine ağırlık vermiştim. Özellikle sınav hala 135 dakika iken süreyi yetirmek adına matematik branş denemelerinde kendimce deneyler yapıyordum. Zorlukları benzer iki denemeden birini olabildiğince kısa sürede çözüp ne kadar sürdüğüne bakıyordum, diğer alanlara (yine deneme yaparak) bana göre ideal zamanı ayırıp kalan süre kadar TYT matemetik branş denemesi çözüyordum mesela. Deneyebilirsin bunları.

Geri
Yukarı