Matematik Bilim midir ?

Bundan önce keşif mi yoksa icat mı sorusunu cevaplamak gerekir ki bunu cevaplamak çok zor. Mesela buradaki her iki tarafın savunucu argümanları da mantıklı geliyor.

Keşif olabilir çünkü matematikten önce de dünya dönüyordu şimdi de. Biz yeni kurallar öğrendik onların üzerine yeni kurallar ekledik ve matematik bilimi doğdu.

Matematik keşiftir çünkü hayatın kendisinde olan birşeydir matematik başkan.Hayatın ta kendisidir gördüğün her şey matematikten ibaret ama bu matematiği ifade ettiğimiz dil icattır.İcat ve buluşun karmasıdır matematik.

Matematik icattır; aksini iddia eden bana biri gösterirse sevinirim iki de olur.
Bu matematiğin icat veya keşiflik ile ilgili değil soyut somutlukla alakalı bir sorusu. Yani Big bang'i de görmüyoruz ancak matematikle hesapladık, eğer doğruysa bunlar olmalı dedik, kontrol ettik doğru çıktı. Nesne değil bir kavramı nasıl gösterebilirsin.

Ancak bir istatistikçi olarak bende bir icat olduğunu düşünüyorum.

Bu matematiğin icat veya keşiflik ile ilgili değil soyut somutlukla alakalı bir sorusu. Yani Big bang'i de görmüyoruz ancak matematikle hesapladık, eğer doğruysa bunlar olmalı dedik, kontrol ettik doğru çıktı. Nesne değil bir kavramı nasıl gösterebilirsin.

Ancak bir istatistikçi olarak bende bir icat olduğunu düşünüyorum.
Dediğim şeyin aynısını söylemişsin zaten başkan.Evren matematik üzerine kurulu dedim yaratılışından bing bangten beri bu böyleydi herşey matematik düzen içinde kuruluydu.Mısırlılar ve sümerliler ise bunu yazıya ve dile dökmüşler işin icat kısmı burada.Ne akıllılarmış arkadaş matematiğin dilini bulmuş adamlar.Gerçekten çok garip geliyor insana.

Yeni konular

Geri
Yukarı