Matematik bölümü okuyup ne meslek yapabilirim?

Üniversitede eğitim görevlisi veya akademisyen de olabilirsin arkadaşların dediği gibi fakat bunları olmak için matematik bilgisi dışında başka şeylerinin de olması gerekiyor. Sonuçta Türkiye'de yaşıyoruz. Türkiye'deki üniversiteler resmen ayrı bir cumhuriyet gibi. Üniversite eğitimine başlarsan ne dediğimi daha iyi anlayacaksın.

Kariyer planım tam olarak şöyle. Üniversiteyi kazandıktan sonra 3 aylık bir İngilizce kursuna İngiltere gitmeyi düşünüyorum. Hazırlık sınıfı direkt olarak geçerek, 4 sene bölümümü okuyarak mezun olmak istiyorum. Yüksek lisansı bölümü henüz düşünmedim, ama üniversitede kendime 3. bir dil olan İbranice'yi eklemeyi düşünüyorum.

Yüksek bir derece notuyla erasmus yapmak istiyorum.

Kariyer planım tam olarak şöyle. Üniversiteyi kazandıktan sonra 3 aylık bir İngilizce kursuna İngiltere gitmeyi düşünüyorum. Hazırlık sınıfı direkt olarak geçerek, 4 sene bölümümü okuyarak mezun olmak istiyorum. Yüksek lisansı bölümü henüz düşünmedim, ama üniversitede kendime 3. bir dil olan İbranice'yi eklemeyi düşünüyorum.

Yüksek bir derece notuyla erasmus yapmak istiyorum.
Cidden çok güzel planların var. İnşallah bunları gerçekleştirirsin. Bende zamanında senin gibi düşünüp tarih bölümüne başlamıştım. İlk başlarda çok iyi gidiyordu. Hatta İngilizce kursuna gidip İngilizcemi de geliştirmiştim fakat kısmet olmadı işte. Yani hayatın sana neler getireceği, yarının ne olacağı bile belli değilken sana tavsiyem geniş kapsamlı planlar yerine daha düşük kapsamlı planlar yapıp sistemli bir şekilde hareket etmen olacaktır.

Cidden çok güzel planların var. İnşallah bunları gerçekleştirirsin. Bende zamanında senin gibi düşünüp tarih bölümüne başlamıştım. İlk başlarda çok iyi gidiyordu. Hatta İngilizce kursuna gidip İngilizcemi de geliştirmiştim fakat kısmet olmadı işte. Yani hayatın sana neler getireceği, yarının ne olacağı bile belli değilken sana tavsiyem geniş kapsamlı planlar yerine daha düşük kapsamlı planlar yapıp sistemli bir şekilde hareket etmen olacaktır.
Deneyimlerini benim ile paylaştığın için çok teşekkür ederim. Bu benim için çok önemliydi. <3

Tecrübe 2 yoldan deneyimlenir: Büyük sözü dinleyerek ya da tecrübe ederek.

Matematik bölümü zor, lisedeki matematikle benzer yanları olsa da epey farklı şeyleri dert ediniyoruz, Cebir/Soyut Cebir derslerini araştırmak iyi bir fikir verebilir bölümün amacıyla ilgili, diğer taraftan meslek olarak herşey de olabilirsiniz, hiçbirşey de, matematik bölümü akademsiyen yetiştirir, buradaki kazanımları tam anlamıyla aldığınızda başka hiçbir bölümden alınamayacak nedensellik algısını kazanıyorsunuz, bu da daha dar alanlarda özelleşirseniz o alanlarda eğitim görmüş kişileri çok daha hızlı geride bırakmanıza imkan verir, örneğin gerçekten iyi bir matematik mezunu olursanız çok iyi bir yazılımcı da olabilirsiniz yazılıma gerekli önemi gösterirseniz.

Diğer taraftan da eğer ki matematiği ezber yoluyla ilerletiyorsanız kesinlikle bulaşmamalısınız, nasıl çalıştığınızı bilemediğim için bu karar sizin ancak ezber yapıyorsanız zor günler sizi bekliyor.

Geri
Yukarı