Matematik sorusu

Königsberg'in 7 köprüsü probleminin farklı bir varyasyonu sanırım. 3 boyutla alakalı ise bu direkt topolojinin ilgi alanına giriyor. Euler'in königsberg'in 7 köprüsü problemine çözümü şu şekilde:

Eki Görüntüle 1248956

Biz de bu çözümü 2 boyutlu 5x5 karesine uygulayabiliriz ama orası beni aşar.
Kaynak: Königsberg'in yedi köprüsü - Vikipedi

Bunu 8. sınıf öğrencisine sormak hakaret gibi bir şey resmen.
Çok teşekkürler <3

Umarım öğretmen ''karelerin dışına çıkılabiliyor'' veya ''şekil 2 boyutlu, çizgileri tel gibi düşünün'' tarzında bir şey demez. :)
@oynozan bu arada kardeşim sizin dediğinizi hocaya söyledi ("tek sayılı birim karelerden oluşan kare şekillerinde sayı yerleştirilmeye çift katlı birim karelerden başlanırsa hep bir bölme boş kalıyor." bu sözünüzden bahsediyorum.) Hoca "güzel açıklama ama maalesef cevabı var" dedi.
Belki 3 boyutla alakalı olabilir, aklıma o geldi ve biraz araştırdım internette birkaç fotoğraf var.
Ama hala bulamadım:)

@oynozan bugün kardeşim soruyu çözmüş. Anlattı ama ben anlamadım veya kötü anlattı. Anladığım şekilde anlatıyorum.
İlk önce kağıdı silindir haline getirmişler. Silindir hale geldikten sonra doldurmaya başlamışlar kareleri. En sonunda cevabı bulmuşlar ama hoca cevabın öyle değil de farklı yöntemle çözülmesini istemiş.
Hoca çözülmesi için "1" sayısının yerinin önemli olduğunu söylemiş. Ben, bu hoca ne istiyor anlamadım.

@oynozan bugün kardeşim soruyu çözmüş. Anlattı ama ben anlamadım veya kötü anlattı. Anladığım şekilde anlatıyorum.
İlk önce kağıdı silindir haline getirmişler. Silindir hale geldikten sonra doldurmaya başlamışlar kareleri. En sonunda cevabı bulmuşlar ama hoca cevabın öyle değil de farklı yöntemle çözülmesini istemiş.
Hoca çözülmesi için "1" sayısının yerinin önemli olduğunu söylemiş. Ben, bu hoca ne istiyor anlamadım.
Klasik öğretmen mantığı. Sorunun çözülüp çözülmediği önemli değil, hocanın istediği yöntemle çözülmesi önemli. Ben de merak ettim hocanın söylediği yöntemi.

Yeni konular

Geri
Yukarı