mATX anakart RAM'lere değmeyen Ryzen 5 3600 CPU soğutucu tavsiyesi

ir10

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar lafı uzatmıyorum,

Anakartım primeB450 M-K işlemcim Ryzen 5 3600.
Okuduğum ve videolarda izlediğim kadarıyla herkes Ryzen 5 3600 için bir CPU soğutucu al diyor.
Ancak anakartım mATX ve 2 RAM slotu olduğu için neredeyse çoğu kule tipi soğutucu RAM’lere baskı yapıyor.
Bu arada stok fan bana yetmiyor illa almalıyım falan diye düşünmüyorum. Uzun ömürlülük ve stabilite için tavsiyelere uymaya çalışıyorum.
İşlemci hızım Auto’da, CPB PBO hepsi açık tamamen stok. Kasam full mesh ve 6 fanım var, egzoz ve ön taraftan 1 fan güçlü Akasa Viper iyi soğutuyor.

Örneğin PUBG Ultra ayarlarda 30-45 dk’lık bir maç sonucunda gözlemlediğim kadarıyla işlemci sıcaklığı 65-78 arası, 80’i gördüm mü hatırlamıyorum. Ekran kartı 65-70 arası sıcaklıktaydı. FPS 100-135 arası dalgalanıyor.

Anakartta mosfet soğutucu olmadığı için overclock düşünmüyorum maalesef. Sadece geceleri günde 3-4 saat bilgisayar kullanıyorum zaten.
Önemli olan stok fan ile devam mı etmeliyim yoksa bulabilirsem RAM’lere değmeyen bir soğutucu mu almalıyım? Gönül Arctic Freezer 34 duo, MSİ Core Frozr S ya da l, Fuma 2 gibi soğutucular almak isterdi ancak internette gördüğüm kadarıyla bunlar mATX uyumlu olmuyor RAM’lere baskı yapıyor, o yüzden mATX anakarta sahip ve kule tipi işlemci soğutucu kullananlar öneri ile fotoğraf atabilirse sevinirim.

8CF84A75-A0E1-4AA3-89BF-91F5541FBA2B.jpeg

Not: RAM'lerim XPG Gammix D30

8A2393B5-1DCD-4A1E-AF18-A29396540898.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan ile devam et. Undervolt işlemi ile gayet güzel bir değer sağlayabilirsin. Bütçen varsa güzel bir hava soğutma almanı kesinlikle öneririm.

Stok fan ile devam et. Undervolt işlemi ile gayet güzel bir değer sağlayabilirsin. Bütçen varsa güzel bir hava soğutma almanı kesinlikle öneririm.
Almasına alacağımda, ramlere değiyormuş alan kısıtlı gözle görülüyor. Yoksa en iyi önerilen fuma 2 falan çoktan alacaktım yani ama OC yapamadığımdan o da çok extrem kalabilir. Arctic freezer 34 duo falan çok büyük tekli modelide olsa fan sağda olduğundan ramlere değiyor. Birde anakart değiştirmeden OC yapamam, o zaman ilerde güzel bir anakart onunla birlikte iyi bir işlemci soğutucu alırım belki diyorum.

Almasına alacağımda, ramlere değiyormuş alan kısıtlı gözle görülüyor. Yoksa fuma 2 falan çoktan alacaktım yani. Onun içinde OC yapmıyorsanız gereksiz diyorlar, anakart değiştirmeden OC yapamam, o zaman ilerde güzel bir anakart onunla birlikte iyi bir işlemci soğutucu alırım belki diyorum.
OC yapmanıza gerek yok. Eğer işlemciniz 2020 model ise undervolt işlemini araştırın. 20 dereceye kadar sıcaklık düşüyor. Bu sayede stok soğutucu ile düşük sıcaklıkta 4Ghz'in üstüne çıkabiliyoruz.

Almasına alacağımda, ramlere değiyormuş alan kısıtlı gözle görülüyor. Yoksa en iyi önerilen fuma 2 falan çoktan alacaktım yani ama OC yapamadığımdan o da çok extrem kalabilir. Arctic freezer 34 duo falan çok büyük tekli modelide olsa fan sağda olduğundan ramlere değiyor. Birde anakart değiştirmeden OC yapamam, o zaman ilerde güzel bir anakart onunla birlikte iyi bir işlemci soğutucu alırım belki diyorum.
hocam matx anakartlarda max 120 mm x 120 mm boyutlu fan alabilirsiniz ID-COOLING SE-214-XT RGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu (Random Spectrum Lighting) Fiyat . Bu fan araştırdığımda uygun ve çok beğenildiğini gördüm yakın zamanda alacağım benimde anarkartım asus prime b450m-k II aynı durumdayı stok soğutucu ve ramler çok yakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı