Mavi Ekran ve Donma Sorunu

Pratzkaa

Hectopat
Daha fazla  
Chrome'da gezinirken dahi bilgisayar 30-40 saniye kadar tepkisiz kalıyor, donuyordu. Yaklaşık 1 saat oyun oynadıktan sonra mavi ekran verdi ve yeniden açınca gezinirken bir daha mavi ekran verdi.

Minidump dosyaları: Minidump.rar

BattlEye'ı kaldırın. Ekran kartınızın sürücülerini DDU ile kaldırıp en güncel WHQL sürümünü kurun. Ayrıca karta OC falan yaptıysanız da kaldırın. Ve belleklere test yapın.
BIOS'unuz da eski kalmış, güncelleyin.

Öncelikle geçmiş olsun, Söz konusu sıkın Mavi ekran hatasız Yüksek ihtimal ram kaynaklı Düşük ihtimal hdd ya da ssd kaynaklı gibi duruyor. Fakat sisteminizin donma takılma gibi sorunlar genelde işlemci kaynaklıdır. ya da hdd nizde fazla bad sectör vardır sistem düzgün çalışmıyordur. Anlayan birine yada parcaların yedeklerini bulup tek tek test ederseniz sıkıntıyı bulabilirsin.

BattlEye'ı kaldırın. Ekran kartınızın sürücülerini DDU ile kaldırıp en güncel WHQL sürümünü kurun. Ayrıca karta OC falan yaptıysanız da kaldırın. Ve belleklere test yapın.
BIOS güncelleme yapmayı bilmiyorum ama şu anda Windows Tanılama Aracı ile bellek testi yapıyorum. Diğer arkadaşlara da şunu belirtmek istiyorum, bilgisayarı güvenli modda çalıştırdığımda ne bir donma alıyorum ne bir mavi ekran, bu da bana sorunun yazılımsal olduğunu düşündürüyor. Battleye Zula ile birlikte geliyor, arada Windows dosyalarını engellediğini falan görüyorum ama zarar veriyorsa kaldıracağım. Overclock vs. bir durum yok, bu sistemle pek de mümkün değil zaten.

Testi Memtest ile yapmanız daha iyi olur, daha isabetli sonuçlar veren bir program. Ayrıca denilen bütün önerileri yapın. BIOS güncellemesi için şurayı inceleyebilirsiniz, attığım linkte en üstteki sürüm için geçerli.

DDU ve WHQL'nin açılımlarını söyleyebilir misiniz?

Açılımlarına ihtiyacınız yok aslında. DDU rehberi burada, buna bakarak yapabilirsiniz:
WHQL de ekran kartı sürücülerinin yanında yazar, Windows Hardware Quality Labs tam karşılığıdır. Ekran kartınızın sitesine girdiğiniz zaman sürücülerin yanında görürsünüz WHQL Recommended diye, onu kurun.

Yeni konular

Geri
Yukarı