İnceleme Maxtor CTG8 4 gr Termal Macun

Merhaba. Hakkında hiçbir incelemeye rastlamadığım ve merak ettiğim bir termal macun incelemesiyle karşınızdayım. Bir süredir forumda termal macun önerisi isteyen arkadaşlara rastlıyorum ve bildiğiniz üzere çoğunlukla Arctic MX-4 tavsiye ediyorlar. Ben de halihazırda bir MX-4 kullanıcısı olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

1.jpeg
2.jpeg

Kutunun üzerinde 12.8 W/m-k iletkenlik değerine sahip olduğu yazıyor. En çok tartışma konusu olan da buydu. Kimileri bu değer biraz şans işi üründen ürüne farklılık gösterebiliyor demiş.

Test yaparken kullandıklarım;
-Frisby FC-9320 Mesh Kasa
-Be Queit Pure Rock 4 ısıl borulu kule tipi soğutucu

Kasanın normalde 3 adet önde giriş ve 1 adet arkada egzoz fanı bulunmakta. Lâkin ben Zaus ZR-100 adlı kasa fanını egzoz kısmına, önceden egzoz fanı olan fanı da üst kısma ekledim yani toplamda 2 egzoz, 3 giriş fanı bulunmakta.

Kullandığım işlemci, Ryzen 5 3600X. Voltaj ve frekans ayarlarım ise şu şekilde; 1.2 V base, +0.15 V offset voltage, 4.3 GHz. Diğer sistem bileşenlerim;
ASUS B450M Dragon
Teamgroup 8x2 16 GB 3200 MHz RAM bellek
ASUS Dual Evo OC RTX 2060 6 GB
Sharkoon SHP650 v2 Güç Kaynağı
Adata Swordfish 512 GB M.2 SSD

Test için Cinebench R23'ün çoklu çekirdek testini kullandım ve HWINFO64 yazılımı üzerinden sıcaklıkları takip ettim. Sonuçlar şu şekilde;

Arctic MX-4
-Maksimum sıcaklık 77.6 derece.
-Boştaki sıcaklık 43 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9892.

Maxtor CTG8
-Maksimum sıcaklık 73.8 derece.
-Boştaki sıcaklık 41 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9989.

İlk incelemem olduğu için tecrübesizim bu konuda. Bir kusurum olduysa affola. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese iyi sosyaller!

Son düzenleme:
Mx-4'ün neresi overrated anlamadım. Kryonautla falan kapışan bir termal macun ve aynı zamanda çok uzun süreler performansını kaybetmiyor.

Mx-4'ün neresi overrated anlamadım. Kryonautla falan kapışan bir termal macun ve aynı zamanda çok uzun süreler performansını kaybetmiyor.
Pahalı ve marka takıntısına maruz kalıyor. Bir termal macun önerisi diye konu açın, muhtemelen MX-4'ten başka macun önerilmez. Önerilse bile bir kişi falan önerir, o da ben olurum herhalde.

150 TL'ye kadar hangi macunu alırdınız peki? MX-4 almıyorsanız.
Ben yine CTG9 alırdım. Bu kalitede bir macundan ötesi fanteziye girer. Bundan sonrası sıvı metal zaten. 1-2 derece için daha fazla para vermek çok saçma.

@celilemrednsmnt Uzun süreli kullanım deneyimleriniz nasıl?
Maalesef satın aldıktan kısa bir süre sonra işlemcimi değiştirdim. Şu an en fazla 2-3 aylık bir kullanım sürem oldu. Ama bence bu süre zarfında herhangi bir performans düşüşü olmadığı için en az 2-3 yıl daha bir şey olmaz diye tahmin ediyorum. Macunun kıvamı ne katı ne cıvık bence tam olması gerektiği gibi.

Tekrardan merhaba. İncelemesini yaptığım bu macunu ekran kartıma uyguladım ve değişimi sizlerle paylaşmak istedim. Yazın full yükte 73-74 dereceleri gören ekran kartım kış ayında, odamda petek 40 derecede yanıyorken yaptığım testte 71 derecede sabit kaldı.

Kullandığım kasanın önü mesh, önde 3, üstte 1 ve arkada da 120 mm sıvı soğutmanın radyatörü bulunuyor. Radyatörde kullandığım fan Akasa'nın 12 cm Viper modeli.

Kartı ilk kez açtım ve fabrikasyon macun kurumuş gibiydi. Öyle taşlaşma olmamıştı ama kürdanla çipin üzerindeki macunu kazımak durumunda kaldım yani silinebilir bir durumda değildi. Termal macunu çipin üzerine homojen bir şekilde yaydım. Bu macun ile yapmış olduğum 10 dakikalık FurMark stres testi sonucunda 69 derecede ve %58 fan devrinde sabit kalabildi. Ayrıca önceden testi başlattığım anda 60 dereceye fırlayan kart şu an 40'lardan başlayarak yavaşça çıkıyor. Önceden fanların gürültüsü biraz rahatsız ediyorken artık etmiyor.

Daha önce işlemcime uyguladığım ve MX-4'ten daha iyi olduğunu gözlemlediğim bu macunun kalitesinden şimdi daha çok eminim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı