Mbps pinge etki eder mi?

İlgisi yoktur. İnternet hızı benden düşük olup benden daha iyi ping değeri alan arkadaşlarım vardı. Ping konumunuza ve internet yoğunluğunuza göre değişir.

bi speedtest yapıp ekran görüntüsü atar mısın bir de şunu unutma internetin hızlandığı zaman pingin kesin olarak düşmeyebilir öncelikle bunu anlamanın kesin yolu gece saat 1 ile 5 arasında kimsenin interneti kullanmadığından emin olarak bir speedtest yap ve pingini bir oyuna girerek izle eğer bu saatler arasında interneti kimse kullanmazken pingin düşükse yerel internet sağlayıcın ile iletişime geçerek bulunduğunuz bina da kaç mbs kadar hız altyapınız var onu öğren 8 kullanıyorum demişsin 16 yaptırmayı dene yanlış hatırlamıyorsam arasında 20 25 tl bi fiyat farkı vardı... eğer internet sağlayıcın 16mbs hızı gerçek anlamda verirse evde ki insanlar interneti kullandığında oyun oynama imkanın bir tık daha düzgün olabilir...

kendi deneyimlediğim bir olayı da sana örnek veriyim öyle bir hataya düşme ; tam 1 sene önce internet alt yapım yenileneceği için sokağımızda çalışma yapılıcak uyarısı geldi ve 2 ay boyunca internetsiz kalıcaksınız dediler ben de bir sinirler turkcell superbox kablosuz internet almaya gittim ve 1 yıllık taahütle aldım sonrasında işler istediğim gibi gitmedi çünkü internet gayet hızlıydı takılmadan 4k video izletiyordu speed testlerde 45 50 mbsleri görüyordum ancak cs go ya girdiğim zaman 89 ping ile 115 ping arası inanılmaz dalganıyordu hemde 24 saat boyunca geceleri bi ping düşüşü yaşamıyordum mesela o dönemde ben superbox kullanırken bir arkadaşım senin gibi 8mbs internet kullanıyordu onun download hızı 1mb ı zor görüyordu benim 5.5 6mb ları görüyordu rahat rahat ama o cs go da geceleri 39 - 41 ping alıyodu ben 95 110 gidip geliyordum asla stabil değildi bunun sebebi de interneti uydudan çekmeye çalışması diğerinin direk anasunucudan kablo ile gelmesi kablolu internet adamdır kablosuzlar çöp tabi bu dediğim sadece oyuncular için geçerli.
Hocam size son derece katılıyorum ama burda bir değişkenimiz var. Altyapı yok bu dediğiniz SuperBox uygulamasında. Bu bir tür istisna ve zaten Superbox baz istasyonuyla iletişime geçtiği için haliyle ping oluyor. Altyapı ile sağlanan bağlantılar elbette daha sağlıklı oluyor.
Buldum mesajı değiştirdim.
Hemen bakıyorum

Bir Speedtest yapıp ekran görüntüsü atar mısın bir de şunu unutma internetin hızlandığı zaman pingin kesin olarak düşmeyebilir öncelikle bunu anlamanın kesin yolu gece saat 1 ile 5 arasında kimsenin interneti kullanmadığından emin olarak bir Speedtest yap ve pingini bir oyuna girerek izle eğer bu saatler arasında interneti kimse kullanmazken pingin düşükse yerel internet sağlayıcın ile iletişime geçerek bulunduğunuz bina da kaç Mbps kadar hız altyapınız var onu öğren 8 kullanıyorum demişsin 16 yaptırmayı dene yanlış hatırlamıyorsam arasında 20 25 TL bir fiyat farkı vardı... Eğer internet sağlayıcın 16Mbps hızı gerçek anlamda verirse evde ki insanlar interneti kullandığında oyun oynama imkanın bir tık daha düzgün olabilir...

Kendi deneyimlediğim bir olayı da sana örnek veriyim öyle bir hataya düşme; tam 1 sene önce internet alt yapım yenileneceği için sokağımızda çalışma yapılayacak uyarısı geldi ve 2 ay boyunca internetsiz kalacaksınız dediler ben de bir sinirler Turkcell Superbox kablosuz internet almaya gittim ve 1 yıllık taahhütle aldım sonrasında işler istediğim gibi gitmedi çünkü internet gayet hızlıydı takılmadan 4K video izletiyordu Speedtest'lerde 45 50 Mbps'leri görüyordum ancak CS:GO ya girdiğim zaman 89 ping ile 115 ping arası inanılmaz dalganıyordu hem de 24 saat boyunca geceleri bir ping düşüşü yaşamıyordum mesela o dönemde ben Superbox kullanırken bir arkadaşım senin gibi 8Mbps internet kullanıyordu onun download hızı 1MB'ı zor görüyordu benim 5.5 6MB'ları görüyordu rahat rahat ama o CS:GO'da geceleri 39 - 41 ping alıyordu ben 95 110 gidip geliyordum asla stabil değildi bunun sebebi de interneti uydudan çekmeye çalışması diğerinin direk anasunucudan kablo ile gelmesi kablolu internet adamdır kablosuzlar çöp tabii bu dediğim sadece oyuncular için geçerli.

Speedtest sonucum: Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test (Modemden herkese engelledim.)İnterneti kimse kullanmazken 20 ping alıyorum. Ama atıyorum birisi YouTube'dan video izleyince 200 oluyor.
İnternet altyapım. Superonline, Kablonet, Millenicom'da 64 Mbps'ye kadar destekliyor.

Dosya Ekleri

• 1607551929251.png
    1607551929251.png
    36,9 KB · Görüntüleme: 22
@YEGÜNGÖR Sakın hızınızı arttırmayın bana sorarsanız boşa para ödersiniz. Bu hat için pingi biraz olsun iyileştirmek istiyorsak yapılması gereken şey altyapıyı iyileştirmek. Ancak derseniz ki bu seçeneği seçmek istemiyorum. Şöyle bir fikir sunabilirim: Kaliteli Qos'u olan ve menzili iyi bir router alarak bu sorunu güzelce halledebileceğinizi düşünüyorum. Qos öyle önemlidir ki ping için. Qos ping düşürmeyebilir. Sadece bazı durumlarda düşürür. Ancak ping dalgalanmalarını en aza indirir. Jitter dediğimiz olayı azaltır. Size tavsiyem güzel bir router alın. Bir de sakın hızınızı arttırmayın. Arttırırsanız sadece ping değil. Bağlantı kopmaları vb. yaşamaya da başlarsınız. Şimdilik router almanızı öneriyorum.

aslında speedtest değerlerin fena değil internet sağlayından telefonla destek istemeyi dener misin belki gelen internette bi dalgalanma söz konusu olabilir buna örnek olarak yağmur yağdığında yavaşlayan bi altyapınız varsa kötü bi altyapıya sahipsiniz demektir... internet sağlayıcın ile görüşmeni tavsiye ederim hocam iyi geceler iyi forumlar....

@YEGÜNGÖR Sakın hızınızı arttırmayın bana sorarsanız boşa para ödersiniz. Bu hat için pingi biraz olsun iyileştirmek istiyorsak yapılması gereken şey altyapıyı iyileştirmek. Ancak derseniz ki bu seçeneği seçmek istemiyorum. Şöyle bir fikir sunabilirim: Kaliteli QoS'u olan ve menzili iyi bir router alarak bu sorunu güzelce halledebileceğinizi düşünüyorum. QoS öyle önemlidir ki ping için. QoS ping düşürmeyebilir. Sadece bazı durumlarda düşürür. Ancak ping dalgalanmalarını en aza indirir. Jitter dediğimiz olayı azaltır. Size tavsiyem güzel bir router alın. Bir de sakın hızınızı arttırmayın. Arttırırsanız sadece ping değil. Bağlantı kopmaları vb. yaşamaya da başlarsınız. Şimdilik router almanızı öneriyorum.

Model öneriniz var mı hocam. Bütçede sıkıntı yok.

Model öneriniz var mı hocam. Bütçede sıkıntı yok.
Hocam Keenetic'leri çok öneriyorlar. Bir de ben Asus router aldım. Çok memnunum ama uzun süre çalışınca bir tür Wifi problemi oluyor. O yüzden Asus router almayın bence şimdilik. Yani belki diğer modellerde sorun yoktur ama benimkinde olduğu için diyorum. Benim Routerim ASUS RT AX82U internetten bakabilirsiniz. Ama fiyatı biraz pahalı ve bu router biraz düşük performansa gelemiyor. İyi bir hatta kullanmak bence güzel olur. Keentic modellerine bakmanızı öneririm. Şunu unutmayın: Araştırırken ADSL modem/router ile araştırın. Sonra problem çekmeyin. Sizin araştırmanız daha iyi olacaktır. Keenetic modelleri ihtiyacınızı görecektir diye umuyorum. Güzel bir Qos'u var mı buna dikkat edin. ADSL modem/router olmasına da dikkat edin. İnternette baktığınız modelleri buraya atabilirsiniz. Bazen yeni mesaj atınca düzenleme diye geçiyor sisteme. @erengore yaparak beni çağırabilirsiniz. Attığınız modellere ve fikirlerinizle ilgilenirim değerli hocam. İyi Forumlar

35 Mbps'den 81 Mbps'ye çıktığımda pingim 32'lerden 14-12'lere düştü. Fark eder.
Sağlam altyapın varsa %100 fark eder.
Sizin profilinizi güncellemişler sanırım. Benimde Upload'ımı arttırınca pingim düşmüştü. Yani sizin dediğiniz şey biraz şansa oluyor sayın hocam. Herkeste böyle olmayabiliyor. Hızı arttırıp SNR'e takılıp problem yaşayan çok insan var.

Geri
Yukarı