Rehber MEB İOKBS bursu nedir, nasıl başvurulur, kazananlar ne yapmalı?

Mexy1864

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar. 2023 yılında MEB'in İOKBS bursunu kazandım. Kazandığımı görür görmez sevinmiştim, şaşırmıştım, hatta sevinçten biraz ağladığım bile olmuştu. Her neyse, ben de sizlere İOKBS bursunu kazanmamın baştan aşağı hikayesini anlatacağım. Sizlere rehber de olsun değişmezse. İyi okumalar.

MEB İOKBS bursu nedir?​

MEB'in İOKBS (İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) bursu, başarılı ve durumu olmayan (fakat durumu olanlar da bazen, hatta çoğunlukla girip kazanabiliyor) öğrencilere 29 Ekim 2023 tarihine göre her ay 1014 TL ya da 3 ayda bir 3042 TL verdiği bir burstur. Genellikle ayda bir veriyorlar. Eğer burs istemiyorsanız ve kazandıysanız MEB pansiyonlarına da geçebilirsiniz ama bursunuzu alamazsınız.

MEB İOKBS bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?​

Her sene başvuru başlangıç ve bitiş tarihi MEB tarafından açıklanmaktadır. Başvurmak için belirli bir maaş düzeyinin altında olmanız gerekir. Olmasanız bile kazanamazsınız, başvurmanın anlamı yok. Maaş düzeyi ise şöyle hesaplanıyor (tam olarak hatırlamıyorum, yanlışsam düzeltirseniz sevinirim):
  1. Ailenin yıllık gelirini elde et.
  2. Yıllık geliri ailenin birey sayısına böl.
  3. MEB'in her sene açıkladığı rakamla sana düşen yıllık gelir payını karşılaştır.
Eğer MEB'in açıkladığı rakam sizin payınızdan büyükse sınava başvurabiliyorsunuz. Küçükse maalesef başvuramıyorsunuz, gelecek seneye artık.
Eğer bu şartı sağlıyorsanız aile gelirini gösteren bordro ile okul müdürlüğünüze başvurun.

Başvurdum, ne olacak?​

MEB, sınav tarihini duyuracak. MEB'in sınav tarihini açıklamasını bekleyin. Ben 2023'te girdiğimde 3 Eylül 2023 tarihinde sınav yapılacak şeklinde duyurdular.

Sınav tarihi açıklandı, nerelere çalışacağım?​

Okul müdürlüğünüze başvurduğunuz tarihte kaçıncı sınıfsanız o sınıf düzeyinin soruları sorulacak. 2023 İOKBS girdiğimde depremden dolayı sadece 1. dönem konuları vardı. Fakat muhtemelen gelecek senelerde 2. dönem soruları çıkacak. Size de bursluluğa kaynak alarak iyice bir çalışmak düşüyor. Ben yazımı neredeyse tamamını bu sınava harcadım ve kazandım.

Sınav günü neler olacak?​

Sınav günü çok önceden açıklanacaktır. Sınav günü ise muhtemelen 09.00 gibi okulda hazır olmanız, 10.00'da sınava başlayacağınız sınav giriş belgenizde olacaktır. Fakat benim gibi gecikmeler olabilir. Hocalar sonra geç kalıp gelmişlerdi. Bu arada sınav giriş belgesi dedim ama sınav giriş belgesi 2023 yılındaki sınavda istenmemişti sıraların üstünde olacağından. Ama getirmeniz daha iyi olacaktır. Bunun yanında yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi, kalemtıraş getirmeniz gerekiyor. İşlem yapmanız için kağıt verilmeyecek, getirmeyin. Eşyalarınızı taşımak için poşet dosya ya da şeffaf dosya getirebilirsiniz. Ben poşet dosya getirdim, şeffaf olduğundan kapıdaki polisler bir şey demedi. Klasik olduğu gibi saat, küpe vb. yasak. Sadece su sokulabiliyor içeriye. Su da pet şişede olacak ve kapak haricinde hiçbir yerinde yazı, görsel olmayacak. Daha fazla detay sınav kitapçığınızda yazacaktır. Bu arada optik formda bilgileriniz yazacaktır. Yanlışsa sınav görevlileri yedek optik form verecektir. Yedek optik forma bilgilerinizi doldurunuz.

Sınava girdim, sınav kitapçığımı almak istiyorum. Nasıl alabilirim?​

Sınav kitapçığımı 2023 İOKBS sınavında ertesi gün sınava girdiğim okuldan almıştım. Cevap anahtarı (A kitapçığı) da ertesi gün açıklanmıştı. Ben B kitapçığıydım. Çıldırmıştım B olmadığından. A kitapçığından soruları bulup işaretlemiştim. Fakat sonraki günlerde B de açıklanmıştı. Almazsanız sınav kitapçığı geri dönüşüme gidiyor, bilginiz olsun. Optik formu alamıyorsunuz dememe gerek yok sanırım.

Sınav ne zaman açıklanacak, evde puanımı hesaplayabilir miyim, taban puan açıklanacak mı?​

Sınav, muhtemelen Eylül ayının sonunda açıklanacak. Taban puan MEB tarafından açıklanmıyor maalesef. Fakat öğretmen çocukları kontenjandan dolayı belirli bir not üstü aldıysa net kazanıyor. O konuda avantajlıyız. Taban puan açıklanmadığından tahmini sonucu ve puanı gösteren siteler olacaktır, fakat puanlar elbette doğru değildir. Sınav sonucu en net cevaptır.

Sınav sorularına/sonuca itiraz etmek istiyorum, nasıl yapabilirim?​

MEB ÖDSGM sitesinin bağlantılar kısmında e-İtiraz bulunmaktadır. İtiraz ücreti bunu yazarken herhalde 30 TL idi soru başı (sınav sonucuna itiraz yalnızca 30 TL sanırsam). Araştırabilirsiniz. e-İtiraz sayfası açılır, oradan İOKBS çıkar. Ona tıklayıp para yatırıldığına dair fiş/dekontu da yükleyip itiraz edebilirsiniz.

Sınav sonucu açıklandı, ne yapmalıyım?​

Kazandıysanız tebrikler. Kazanamadıysanız canınız sağolsun, gelecek seneye artık. Kazananlar bilsin ki bu işler uzun sürecek. Hem okul idaresi, hem PTT Bank işlemler yürütecek. Siz sadece e-Okul'a yatmasını bekleyin. Yattığı gözükürse PTT WhatsApp hattıyla, ptt.gov.tr sitesindeki canlı destek butonuyla, ya da 444 1 788 arayıp düzenli olarak sorgulatma yapın. Yattı ve karta aktarıldı derlerse size en yakın PTT'ye gidip kartı almaya gidebilirsiniz. İlla ben her aşamayı merak ediyorum diyenler Bilişim Akademisi YouTube kanalını takip edebilir, çoğu şeyi doğru bir şekilde aktarıyor. Kartı alırken herhangi bir velinizle (anne-baba, ikisinden biri, fark etmez) ve bir adet kimlik kartının iki yüzünün fotokopisiyle ve kimliğinizle gelin. Gişe personeli kartınızı sözleşme imzalatıp verecektir. Telefon numarası isteyecek, kendi numaranızı, yoksa veli numarası verseniz daha iyi olur. Çünkü internet alışverişi açtırırsanız ve PTT'nin çağrı merkezinde işlemler o numarayla yürüyecek farklı numaradan arasanız dahi. PTT işyerine gidip sonradan da değiştirebilirsiniz. Her neyse, şifre vermeyebilir bazen. Özellikle mesai saati sonları hemen çıkmak için. Aynısı bana da oldu. Bu durumda sadece 444 1 788 arayıp şifre alabilirsiniz ya da sonraki mesainin olduğu gün PTT'ye giderseniz de alabilirsiniz. Ben acele çekmek istediğimden 444 1 788 arayıp şifremi aldım. İnternet alışverişine de açtırdım kartı, size de aynısını yapmanızı tavsiye ederim. Şifrenizi sonradan PTTmatik'lerden değiştirmeyi unutmayın.

Kartımda para dursa sorun olur mu?​

Olmaz. Dilerseniz çekebilirsiniz, dilerseniz kartta bırakıp harcayabilirsiniz. İnternet alışverişi açtırırsanız internette ve fiziksel POS'larda, açtırmazsanız sadece fiziksel POS'larda harcayabilirsiniz. İnternet alışverişi açtırmadan sakın internet harcaması yapmayın, kartınız bloke olur.

Kartıma para yükleyebilir miyim?​

Hayır. Sadece çekebilirsiniz ya da harcayabilirsiniz.

Kartla abonelik, oyun vs. alabilir miyim?​

İnternet alışverişine 444 1 788 arayıp açtırırsanız evet.

Kartımı kaybettim, çalındı, bloke oldu? Nasıl alabilirim?​

Size en yakın PTT işyerine giderek ya da 444 1 788 arayıp kayıp/çalıntı/bloke bildirimi yapabilirsiniz. Ondan sonra PTT işyerlerine gidip yeni kartınızı alabilirsiniz.

Nerelerden para çekebilirim?​

PTT gişelerinden (görevli ATM'ye de yönlendirebilir ama belki gişeden de verebilir), PTTmatik ve diğer dilediğiniz ATM'lerden para çekebilirsiniz. Aynı şekilde dilediğiniz ATM'lerden de bakiye sorgulayabilirsiniz. Yalnız bilginiz olsun, kamu bankası olmayan bankaların ATM'lerinden (kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve PTT Bank'tır) para çekme/bakiye sorgulama işlemi yaparsanız işlem ücreti alır. Ben bugün PTTKart'ım ile Akbank ATM'si (Akbank kamu bankası değildir) ile 1000 TL çekmeye çalıştığımda mesela 12 küsür TL komisyon alınacaktır şeklinde uyarı verdi ama Halkbank ile çekerken ücret tahsil edilmeyeceği yazıyordu.

Paramın yatıp yatmadığını PTT Bank uygulamasıyla sorgulama imkanım var mı?​

Maalesef hayır. PTT Canlı Destek, İOKBS bursu alanlara PTTKart Ön Yüklemeli (sosyal yardım kartı) verildiğini ve bu kart sahiplerinin PTT Bank mobil uygulaması ve internet bankacılığı kullanamadığını söyledi. Yatıp yatmadığını öğrenmenin tek yolu e-Okul'a yattı olarak düşmesinden sonra ptt.gov.tr adresindeki canlı destek butonuyla basıp yazışmak, 444 1 788 aramak ya da PTT WhatsApp hattına yazmaktır. Bu arada sorgularken ad-soyad, T.C. kimlik no, kimlik seri no, eski kimlikse sıra no, doğum tarihi (gün/ay/yıl) ve doğum yeri (ilçe, il) olarak istenmektedir.

Bu kadardı. Umarım yararlı olur. Başka sorunuz varsa bu konunun altına mesaj yapın, cevap vermeye çalışacağım. Kazananlara tebrik eder, iyi günler dilerim.

@Mexy1864 mesela ben şu an X sınıfına gidiyorum diyelim seneye Y sınıfına geçeceğim.

Bu duyurulan sınav hangi sınıf için burs alacaklar?

Konu olarak X sınıfı mı çıkacak yoksa Y sınıfı mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Mexy1864 mesela ben şu an X sınıfına gidiyorum diyelim seneye Y sınıfına geçeceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
X sınıfı soruları çıkacaktır.

İOKBS, (PYBS) sınavlarında 5-11.sınıflara soru gelir.

Zamanında bu burs 200 küsur TL idi o zaman o paraya altın alınıyordu yanında 2 tane magnum parası artıyordu şimdi o paraya 1 gram altın bile alınmıyor bir o kadar daha eklemek gerekiyor 🤣 bu öğrencilerin düştüğü hal nedir böyle.

Merhaba arkadaşlar. 2023 yılında MEB'in İOKBS bursunu kazandım. Kazandığımı görür görmez sevinmiştim, şaşırmıştım, hatta sevinçten biraz ağladığım bile olmuştu. Her neyse, ben de sizlere İOKBS bursunu kazanmamın baştan aşağı hikayesini anlatacağım. Sizlere rehber de olsun değişmezse. İyi okumalar.

MEB İOKBS bursu nedir?​

MEB'in İOKBS (ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı) bursu, başarılı ve durumu olmayan (fakat durumu olanlar da bazen, hatta çoğunlukla girip kazanabiliyor) öğrencilere 29 Ekim 2023 tarihine göre her ay 1014 TL ya da 3 ayda bir 3042 TL verdiği bir burstur. Genellikle ayda bir veriyorlar. Eğer burs istemiyorsanız ve kazandıysanız MEB pansiyonlarına da geçebilirsiniz ama bursunuzu alamazsınız.

MEB İOKBS bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?​

Her sene başvuru başlangıç ve bitiş tarihi MEB tarafından açıklanmaktadır. Başvurmak için belirli bir maaş düzeyinin altında olmanız gerekir. Olmasanız bile kazanamazsınız, başvurmanın anlamı yok. Maaş düzeyi ise şöyle hesaplanıyor (tam olarak hatırlamıyorum, yanlışsam düzeltirseniz sevinirim):
  1. Ailenin yıllık gelirini elde et.
  2. Yıllık geliri ailenin birey sayısına böl.
  3. MEB'in her sene açıkladığı rakamla sana düşen yıllık gelir payını karşılaştır.
Eğer MEB'in açıkladığı rakam sizin payınızdan büyükse sınava başvurabiliyorsunuz. Küçükse maalesef başvuramıyorsunuz, gelecek seneye artık.
Eğer bu şartı sağlıyorsanız aile gelirini gösteren bordro ile okul müdürlüğünüze başvurun.

başvurdum, ne olacak?​

MEB, sınav tarihini duyuracak. MEB'in sınav tarihini açıklamasını bekleyin. Ben 2023'te girdiğimde 3 Eylül 2023 tarihinde sınav yapılacak şeklinde duyurdular.

sınav tarihi açıklandı, nerelere çalışacağım?​

Okul müdürlüğünüze başvurduğunuz tarihte kaçıncı sınıfsanız o sınıf düzeyinin soruları sorulacak. 2023 İOKBS girdiğimde depremden dolayı sadece 1. dönem konuları vardı. Fakat muhtemelen gelecek senelerde 2. dönem soruları çıkacak. Size de bursluluğa kaynak alarak iyice bir çalışmak düşüyor. Ben yazımı neredeyse tamamını bu sınava harcadım ve kazandım.

sınav günü neler olacak?​

Sınav günü çok önceden açıklanacaktır. Sınav günü ise muhtemelen 09.00 gibi okulda hazır olmanız, 10.00'da sınava başlayacağınız sınav giriş belgenizde olacaktır. Fakat benim gibi gecikmeler olabilir. Hocalar sonra geç kalıp gelmişlerdi. Bu arada sınav giriş belgesi dedim ama sınav giriş belgesi 2023 yılındaki sınavda istenmemişti sıraların üstünde olacağından. Ama getirmeniz daha iyi olacaktır. Bunun yanında yumuşak uçlu kurşun kalem, silgi, kalemtıraş getirmeniz gerekiyor. İşlem yapmanız için kağıt verilmeyecek, getirmeyin. Eşyalarınızı taşımak için poşet dosya ya da şeffaf dosya getirebilirsiniz. Ben poşet dosya getirdim, şeffaf olduğundan kapıdaki polisler bir şey demedi. Klasik olduğu gibi saat, küpe vb. yasak. Sadece su sokulabiliyor içeriye. Su da pet şişede olacak ve kapak haricinde hiçbir yerinde yazı, görsel olmayacak. Daha fazla detay sınav kitapçığınızda yazacaktır. Bu arada optik formda bilgileriniz yazacaktır. Yanlışsa sınav görevlileri yedek optik form verecektir. Yedek optik forma bilgilerinizi doldurunuz.

sınava girdim, sınav kitapçığımı almak istiyorum. Nasıl alabilirim?​

Sınav kitapçığımı 2023 İOKBS sınavında ertesi gün sınava girdiğim okuldan almıştım. Cevap anahtarı (a kitapçığı) da ertesi gün açıklanmıştı. Ben b kitapçığıydım. Çıldırmıştım b olmadığından. A kitapçığından soruları bulup işaretlemiştim. Fakat sonraki günlerde b de açıklanmıştı. Almazsanız sınav kitapçığı geri dönüşüme gidiyor, bilginiz olsun. Optik formu alamıyorsunuz dememe gerek yok sanırım.

sınav ne zaman açıklanacak, evde puanımı hesaplayabilir miyim, taban puan açıklanacak mı?​

Sınav, muhtemelen eylül ayının sonunda açıklanacak. Taban puan MEB tarafından açıklanmıyor maalesef. Fakat öğretmen çocukları kontenjandan dolayı belirli bir not üstü aldıysa net kazanıyor. O konuda avantajlıyız. Taban puan açıklanmadığından tahmini sonucu ve puanı gösteren siteler olacaktır, fakat puanlar elbette doğru değildir. Sınav sonucu en net cevaptır.

sınav sorularına/sonuca itiraz etmek istiyorum, nasıl yapabilirim?​

MEB ödsgm sitesinin bağlantılar kısmında e-itiraz bulunmaktadır. İtiraz ücreti bunu yazarken herhalde 30 TL idi soru başı (sınav sonucuna itiraz yalnızca 30 TL sanırsam). Araştırabilirsiniz. E-itiraz sayfası açılır, oradan İOKBS çıkar. Ona tıklayıp para yatırıldığına dair fiş/dekontu da yükleyip itiraz edebilirsiniz.

sınav sonucu açıklandı, ne yapmalıyım?​

Kazandıysanız tebrikler. Kazanamadıysanız canınız sağ olsun, gelecek seneye artık. Kazananlar bilsin ki bu işler uzun sürecek. Hem okul idaresi, hem PTT bank işlemler yürütecek. Siz sadece e-Okul'a yatmasını bekleyin. Yattığı gözükürse PTT WhatsApp hattıyla, ptt.gov.tr sitesindeki canlı destek butonuyla, ya da 444 1 788 arayıp düzenli olarak sorgulatma yapın. Yattı ve karta aktarıldı derlerse size en yakın PTT'ye gidip kartı almaya gidebilirsiniz. İlla ben her aşamayı merak ediyorum diyenler bilişim akademisi YouTube kanalını takip edebilir, çoğu şeyi doğru bir şekilde aktarıyor. Kartı alırken herhangi bir velinizle (anne-baba, ikisinden biri, fark etmez) ve bir adet kimlik kartının iki yüzünün fotokopisiyle ve kimliğinizle gelin. Gişe personeli kartınızı sözleşme imzalatıp verecektir. Telefon numarası isteyecek, kendi numaranızı, yoksa veli numarası verseniz daha iyi olur. Çünkü internet alışverişi açtırırsanız ve PTT'nin çağrı merkezinde işlemler o numarayla yürüyecek farklı numaradan arasanız dahi. PTT iş yerine gidip sonradan da değiştirebilirsiniz. Her neyse, şifre vermeyebilir bazen. Özellikle mesai saati sonları hemen çıkmak için. Aynısı bana da oldu. Bu durumda sadece 444 1 788 arayıp şifre alabilirsiniz ya da sonraki mesainin olduğu gün PTT'ye giderseniz de alabilirsiniz. Ben acele çekmek istediğimden 444 1 788 arayıp şifremi aldım. İnternet alışverişine de açtırdım kartı, size de aynısını yapmanızı tavsiye ederim. Şifrenizi sonradan PttMatik'lerden değiştirmeyi unutmayın.

kartımda para dursa sorun olur mu?​

Olmaz. Dilerseniz çekebilirsiniz, dilerseniz kartta bırakıp harcayabilirsiniz. İnternet alışverişi açtırırsanız internette ve fiziksel POS'larda, açtırmazsanız sadece fiziksel POS'larda harcayabilirsiniz. İnternet alışverişi açtırmadan sakın internet harcaması yapmayın, kartınız bloke olur.

kartıma para yükleyebilir miyim?​

Hayır. Sadece çekebilirsiniz ya da harcayabilirsiniz.

kartla abonelik, oyun vs. alabilir miyim?​

İnternet alışverişine 444 1 788 arayıp açtırırsanız evet.

kartımı kaybettim, çalındı, bloke oldu? Nasıl alabilirim?​

Size en yakın PTT iş yerine giderek ya da 444 1 788 arayıp kayıp/çalıntı/bloke bildirimi yapabilirsiniz. Ondan sonra PTT işyerlerine gidip yeni kartınızı alabilirsiniz.

nerelerden para çekebilirim?​

PTT gişelerinden (görevli ATM'ye de yönlendirebilir ama belki gişeden de verebilir), PttMatik ve diğer dilediğiniz ATM'lerden para çekebilirsiniz. Aynı şekilde dilediğiniz ATM'lerden de bakiye sorgulayabilirsiniz. Yalnız bilginiz olsun, kamu bankası olmayan bankaların ATM'lerinden (kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank ve PTT bank'tır) para çekme/bakiye sorgulama işlemi yaparsanız işlem ücreti alır. Ben bugün PttKart'ım ile Akbank ATM'si (Akbank kamu bankası değildir) ile 1000 TL çekmeye çalıştığımda mesela 12 küsur TL komisyon alınacaktır şeklinde uyarı verdi ama Halkbank ile çekerken ücret tahsil edilmeyeceği yazıyordu.

paramın yatıp yatmadığını PTT bank uygulamasıyla sorgulama imkanım var mı?​

Maalesef hayır. PTT canlı destek, İOKBS bursu alanlara PttKart ön yüklemeli (sosyal yardım kartı) verildiğini ve bu kart sahiplerinin PTT bank mobil uygulaması ve internet bankacılığı kullanamadığını söyledi. Yatıp yatmadığını öğrenmenin tek yolu e-Okul'a yattı olarak düşmesinden sonra ptt.gov.tr adresindeki canlı destek butonuyla basıp yazışmak, 444 1 788 aramak ya da PTT WhatsApp hattına yazmaktır. Bu arada sorgularken ad-soyad, T.C. Kimlik no, kimlik seri no, eski kimlikse sıra no, doğum tarihi (gün/ay/yıl) ve doğum yeri (ilçe, il) olarak istenmektedir.

bu kadardı. Umarım yararlı olur. Başka sorunuz varsa bu konunun altına mesaj yapın, cevap vermeye çalışacağım. Kazananlara tebrik eder, iyi günler dilerim.

Babamın işi dolayısı ile ilk defa bu yıl girdim.
0.3 puanla kaçırdım.
Neyse ki aylık 2.500 TL'lik bursum var(başarı bursu)

Yeni konular

Geri
Yukarı