Mekanik klavye yay sesi

UnknownUser6428

Centipat
Performax xetra Blue Switch klavyemden yay sesi geliyor ve işin komik tarafı ürünün sıfır olması. Evet forumlarda vesaire gördüm yay sesi olduğunu fakat bu kadar beklemiyordum. Acaba bu yay sesi nasıl gider? Kullanmaya devam edersem yay sesi azalır mı?

Performax xetra Blue Switch klavyemden yay sesi geliyor ve işin komik tarafı ürünün sıfır olması. Evet forumlarda vesaire gördüm yay sesi olduğunu fakat bu kadar beklemiyordum. Acaba bu yay sesi nasıl gider? Kullanmaya devam edersem yay sesi azalır mı?

Kontak sprey ile belki azalır, kullanmayla azalmıyor diye biliyorum. Marka zaten belli, bir de Blue Switch olunca çok normal.

Öncelikle sprey falan sıkmayın çünkü switch hassas bir sisteme sahip ve bozabilirsini bu işi çok iyi bilmiyorsanız.

Yay sesini tamamen yok etmese de azaltan birkaç yöntem var.

1.'si O-Ring kullanmanız. Bu plastik halkalar hem basış mesafesini azaltır hem de yayın yaydığı titreşimi emdiği için sesi biraz azaltır.

2.'si klavyenizin iç boşluklarını dolguyla kaplamanız. Bu sünger olur veya benzeri malzemeler. Ben halı altı kaydırmazı ile doldurmuştum. Bunun devamında klavye devre board'unun arkasına 2 3 kat kağıt bant geçmek.

3.'sü de klavyenizi direkt masa ile temas ettirmeyin, 5mm dolgulu mousepad'ler masaya yansıyacak olan titreşimi de emeceklerdir.

4'sü PBT malzemesinden tuş takımı kullanmanız. Bazen keycaps'lerin kalitesi veya malzemesi de yay sesinin titreşimini arttırıp yayabiliyorlar.

1663251521385.png

1663251533296.png

1663251547206.png

Yani senin klavyen için bunca uğraşıya değer mi tartışılır ama ben Corsair K60 RGB Pro klavyemde bu yöntemlerle neredeyse sıfıra indirdim diyebilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı