Mekanik klavyenin üstüne şekerli ve gazlı içeçek döküldü

yigitrocks

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Dün gece klavyemin üstüne şekerli ve gazlı içeçek döktüm. Switch'lerin arasına girdi sanırım. Direkt fişten çekip kurumaya bıraktım. Neyse şu anda "enter", "backspace", "Shift", "space" gibi tuşlar bastıktan sonra kendini atmıyor, bir süre basılı duruyor veya yavaş yavaş basıyor. Klavyenin üstünde veya tuşlarda bir yapışkanlık söz konusu değil. Sanırım Switch'lerin arasına kaçtı. Yanlış şöyle bir durum var. Mesela tüm numpade tuşlarının üstüne döküldü ama onlarda böyle bir sorun yok. Yanında siyah Switch'ler olanlarda var ama. Sorunun o siyah Switch'lerde olduğunu da nasıl anladım diye sorarsanız, kırmızı Switch'lere basınca takılma yapmıyor ama tuşları klavyeye taktığım zaman siyahlara da girdiği için takılma yapıyor. Ben buradan sorunun siyah olanlarda olduğu kanaatine varıyorum.

15981732383417750938388014025654.jpg

15981734169628632375003823589980.jpg

15981737122411524709859326156754.jpg

Daha iyi anlamanızı sağlayacağını düşündüğüm bir video çektim.

Son düzenleme:
O yavaş basma olayının sebebi şire olması. Güzelce temizle hocam.
Klavyenin üzerinde veya tuşlarda bir yapışkanlık yok ki. Güzelce temizledim üstünü ve harfleri. Zaten belirttiğim gibi sadece böyle 2 tane siyah şey olanlarda var bu. Tüm numpad tuşlarına döküldü ama onlarda takılma yok. Sadece yanında siyah şey olanlarda var. Büyük ihtimal o siyah şeylerin içine kaçtı.

Klavyenin üzerinde veya tuşlarda bir yapışkanlık yok ki. Güzelce temizledim üstünü ve harfleri. Zaten belirttiğim gibi sadece böyle 2 tane siyah şey olanlarda var bu. Tüm numpad tuşlarına döküldü ama onlarda takılma yok. Sadece yanında siyah şey olanlarda var. Büyük ihtimal o siyah şeylerin içine kaçtı.
Stabilizer deniyor o siyah seylere. Ustlerine el dezenfektani damlatirsan buyuk ihtimalle yapiskanlik bir kac dakikaya gider.

Elimde Fakir'in LCD CLEANER adında bir ürünü vardı. Ondan birkaç damla damlattım ve yapışkanlık gitti. Şuan merak ettiğim şey mesela klavye çalışır durumda iken bu damlattığım şey klavyenin içine giderse bozulma vs. olur mu? Zaten hemen kuruyan bir sıvı ama genede merak ettim.
Stabilizer deniyor o siyah seylere. Ustlerine el dezenfektani damlatirsan buyuk ihtimalle yapiskanlik bir kac dakikaya gider.
Elimde bulunan bir temizleme sıvısı vardı ondan damlattım ve düzeldi. Ayrıca o stabilizer ne işe yarıyor?

Güncelleme: Elimde bir temizleme spreyi olduğunu söylemiştim. Onunla stabilizerlere 1'er damla sıktım. Birkaç saat sonra eskisi gibi yapış yapış olmadı tabi ama çok daha rahat bir basımı ve atımı oldu. Şuan tekrar bi tık yavaş basıyor ve çok çok az takılıyor gibi ama zamanla düzelir diye umuyorum. Her gün 2'şer damla falan damlatmayı düşünüyorum stabilizerlere. Bir zararı olur mu? Ayrıca bir üstte de sormuştum, klavye çalışır durumda iken bu damlattığım şey klavyenin içine giderse bozulma vs. olur mu?

Elimde Fakir'in LCD CLEANER adında bir ürünü vardı. Ondan birkaç damla damlattım ve yapışkanlık gitti. Şuan merak ettiğim şey mesela klavye çalışır durumda iken bu damlattığım şey klavyenin içine giderse bozulma vs. olur mu? Zaten hemen kuruyan bir sıvı ama genede merak ettim.

Elimde bulunan bir temizleme sıvısı vardı ondan damlattım ve düzeldi. Ayrıca o stabilizer ne işe yarıyor?

Hocam kulak pamuğuna kolonya döküp deneyin. Etrafını iyicene silin geçer.

Her gün 2'şer damla falan damlatmayı düşünüyorum stabilizerlara. Bir zararı olur mu? Ayrıca bir üstte de sormuştum, klavye çalışır durumda iken bu damlattığım şey klavyenin içine giderse bozulma vs. olur mu?
PCB'ye giderse oksitlenme olusabilir. 1 damla daha damlatip sansinizi cok zorlamamanizi oneririm. CTRL tusuma ayni seyi uygulamistim ve 3. damladan sonra algilama sorunlari baslamisti.

Yeni konular

Geri
Yukarı