Melatonin Supplement ile uyku problemi çözülür mü?

Alperİrfanoglu

Hectopat
Daha fazla  
Yaşım 16, aktif olarak bayağı bir sporla ilgileniyorum, seviyorum. Fakat geceleri uyku sorunum var. Bir gün saat 8 de uyurken, bir gün gece 2-3 de uyuyorum. Tanıdığım birkaç kişi bana melatonin supplement almamı tavsiye etti. Biraz araştırma yaptım internette, ergenlikteki insanlara zararı olabiliyor diye vs yazıyordu. Herhangi bir bilgisi olan var mı? Zaten takviyeyi kısa süreli kullanacağım.

Aktif olarak bayağı bir sporla ilgileniyorum, seviyorum. Fakat geceleri uyku sorunum var.
Öncelikle uykuya yakın saatlerde yüksek tempolu sporun uykuya dalmayı güçleştirdiğini bununla birlikte akşamları yapılan hafif tempolu egzersizlerin veya gün içerisinde düzenli spor yapmanın gece uyku kalitesini arttırdığını söylemeliyim (1).

2019 yılında yapılan bir inceleme, akşam yapılan egzersizin gece uyku kalitesine etkilerini araştıran 23 çalışmayı analiz etti. Bu analiz, akşam egzersizlerinin orta yoğunlukta yapıldığı sürece uyku kalitesini iyileştirebileceğini belirledi (2).

Melatonin, beyninize rahatlama ve uyuma zamanı geldiğini hatırlatan önemli bir uyku hormondur (3). Supplement olarak eczanelerden veya online satış mağazalarından satın alabilirsiniz. Bu hiç zarar görmeyyeceğiniz anlamına gelmez. Doktorunuza danıştıktan sonra başlamanız veya düşük doz ile başlamanız akıllıca olabilir.

Son olarak uyku kalitenizi arttıracak ilaç ve supplement dışında da birçok sağlıklı yöntem var. Daha fazla bilgi almak isterseniz: Kaliteli Uyku için "Kanıtlanmış Bilgiler" • Hekimim Yanımda

Geri
Yukarı