Memory Management Mavi Ekran ve ISdone.dll, Unarc.dll Hatası

Mirkan Şenol

Kilopat
Yer
İstanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Boş gezenin boş kalfası ...
Merhaba Technopat'lar, daha önce ''DDR3 4x8 RAM Tavsiyesi'' başlıklı konu açmıştım.
Böyle açmamıştım başlığı gerçi, düzeltmiş moderatör arkadaşlar sağ olsun, daha açıklayıcı olmuş.

Neyse konuya döneyim, bitmek bilmeyen mavi ekran hataları alıyordum ve bunlardan biri de ''MEMORY_MANAGEMET''dı. Memtest ile test ettiğimde 70.000 küsüre yakın hata buldu.
Oyun yükleyemiyordum, İSDone.dll ve unarc.dll hataları alıyordum.
Bilgisayarımı 3 yıl önce toplamış ve daha önce hiç temizlememiştim, fakat ısı değerlerim gayet iyiydi.

İşlemci soğutucumun ve kasa içi havalandırmamın iyi olması neticesi ile ısı sorunu hiç yaşamadım.

Su soğutmaya geçeceğim için mevcut işlemci soğutucumu satmam gerekiyordu, talipleri çıkmaya başlayınca sökme kararı aldım. Sıvı soğutmaya geçene kadar FX-8350'nin orijinal soğutucusunu kullanmam gerekirdi, elimde mevcut olduğu için hemen işe koyuldum.
Frio extreme soğutucumun arka braketini sökebilmek için anakartı da sökmem gerekiyordu.
İşlemci güç girişini ve ekran kartlarını söktükden sonra başka hiç bir kablo sökme gereği olmadan anakart vidalarını söktüm ve işlemi gerçekleştirdim.

Tabi kasa ve bileşenlerin temizliğini de sakal köpürtme fırçası ve fön makinesi ile yaptım.
Kuruyan termal macunu peçete ve alkol yardımı ile kolayca temizledim, bileşenlerin montajını yaptım.

Bilgisayarımın kurulumunu gerçekleştirdim ve güç düğmesine bastım, ''Lanet olsun dostum, bu lanet olası ses de ne?'' tepkimden sonra, bakır borular ve alt taban ile iyi bir görüntü verilmiş, o küçücük fanını 5800 devire kadar çıkarabilen AMD'nin stock soğutucunun ''Benim ben'' demesinden ve durumu anlamamdan sonra masaüstüne geldik.

Biraz internet de dolaştıktan sonra mavi ekranların ''Acaba mı lan?'' diyerek son bulduğunu gördüm, çünkü tarayıcılar da bir kaç sayfa açınca ve fare tekerleğini hızlıca aşşağı yukarı oynattığımda hemen mavi ekranlar başlıyordu. ''Ha gayret'' diye başladım oyunları kurmaya.
''Aaaa'' ''Yok artık'' ''Yuh ya'' ''Lan ne alaka'' diyerek hayret ettim, sorunsuzca kuruluyorlardı.
Donanımsal ve yazılımsal gibi görünen sorunların hepsi bitmişti.

İki gündür düşünüyorum, ''Lanet olsun sebebi neydi ki'' diye, hala sebebini çözebilmiş değilim.
Acaba tozlanma statik elektrik atlaması yaptırır mı? Başka mantıklı hiç bir açıklama getiremedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı