Memtest86 RAM test sonucundan hangi RAM'in arızalı olduğu nasıl anlaşılır?

Onur durak

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba, bilgisayarım sürekli olarak mavi ekran verip reset atıyor. Hoparlörden bir cızırtı çıkartıp güç kaynağı dedik sıfır aldım onda da sorun çıkmadı. Yine aynı RAM'leri test ettik çıkan sonuç bu. Ama hangi RAM arızalı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. ( 8x2 16 GB DDR4 CL16 3000 MHz )

IMG_20230104_064356.jpg

IMG_20230104_064426.jpg

IMG_20230104_064345.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Test 8 genelde OC ve Frekans uyumsuzluğundan verir. Ramleri 2933 MHz'e ayarlarsanız sorun ortadan kalkması lazım. Bir deneyim bunu.

Arkadaşlar herkese merhaba, bilgisayarım sürekli olarak mavi ekran verip reset atıyor. Hoparlörden bir cızırtı çıkartıp güç kaynağı dedik sıfır aldım onda da sorun çıkmadı. Yine aynı RAM'leri test ettik çıkan sonuç bu. Ama hangi RAM arızalı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. ( 8x2 16 GB DDR4 CL16 3000 MHz )

Eki Görüntüle 1622426

Eki Görüntüle 1622427

Eki Görüntüle 1622428

XMP kapatıp testi tekrarlayın XMP yüzünden stabil çalışmıyor olabilir.

@258551 @hasuna @aranelciryatan Bu sorun şu şekilde kaynaklandı aslında mavi ekran ve ansızın reset atma sorunu evin yakınlarına şimşek düşmesi sonucu bu hatayı aldım şimşek düştüğü sırada kasanın içerisinden bir yanık kokusu geldi güç kaynağı dedik yenisini aldım düzelmedi ekran kartını ( rx 580 ) sevise gönderdim hiçbir problem yok sağlam dediler ssd değiştirdim yine aynı anakartım da asus tuf b450 plus gamıng inşallah sorun yalnızca ramlerdendir yoksa komple kaldırıp çöpe atacağım :))

@258551 @hasuna @aranelciryatan Bu sorun şu şekilde kaynaklandı aslında mavi ekran ve ansızın reset atma sorunu evin yakınlarına şimşek düşmesi sonucu bu hatayı aldım şimşek düştüğü sırada kasanın içerisinden bir yanık kokusu geldi güç kaynağı dedik yenisini aldım düzelmedi ekran kartını ( RX 580 ) sevise gönderdim hiçbir problem yok sağlam dediler SSD değiştirdim yine aynı anakartım da ASUS TUF B450 Plus Gaming inşallah sorun yalnızca RAM'lerdendir yoksa komple kaldırıp çöpe atacağım :))

O zaman bir RAM'leri de garantiye yollayın derim.

garantisi felan yok ya bitti biyerden ram bulup denicem çözülürse eğer yeni alırım artık

ramleri tek tek teste soktum ve sonuç şöyle 2 adet 8 gb lık ramler mevcut her bir yuvada iki rami de test ettim ama bir tane yuva da rami takınca bilgisayar açılmıyor ışıklar yanıyor fanlar dönüyor kapatıyor kendini tekrar başlıyor ama bu sırada görüntü yok işin aksi tarafı aynı slota yuvaya diğer rami takınca hiç bir sorun yok gibi çalışıyor ama orada çalışmayan rami diğer slota taktığım zaman çalışıyor şimdi sorun nerde :D anlayan bilen yardımcı olursa sevinirim arkadaşlar çıkmaza girdim @Recep Baltaş abi senin bi çözümün muhakkak vardır :)

Yeni konular

Geri
Yukarı