Memurluk mu esnaflık mı?

@Lowell1 Düz memur hocam. Bir üniversitede ek mesai hesapladım Mali işlere bakmıştım bir dönem saati 5 lira idi ek mesai ücreti, ek gelir imkanı da yok yani. Üniversitenin diş hastanesinde çalıştım döner sermaye verdiler adı döner maaşın okkalı kalemini kesmişler döner adı altında 7 ay için ödeme yapmışlardı ele geçen kar fark 7 ay için 400 TL idi, doktorların farklı olur tabii orası ayrı mevzu.

@erenforsakeN hangi bıranşta esnaflar peki?

İkisi de aynı anda olmaz amaç para kazanmaksa akıllı olursan ticaret net kazandırır.
Ama sana yetecek para ile yapmak istediklerini yapmak istersen memurlukta kendine ve varsa ailene ayıracak vaktin olur.

İkisinin de avantajı ve dezavantajı var. Esnaflık diyecek olursam yerine ve ne iş yaptığına göre değişir. Misal bizim kasabada bir tane sıhhi tesisatçı var, çağırdığın zaman iki günden önce gelmiyor. Elektrikçi de öyle keza. Öyle bir konumda olacaksa esnaflık. Sermaye olursa zahirecilik bile olabilir. Herhangi bir ön koşul sunmadan derseniz eğer kişisel tercihim memurluk olurdu. Çünkü bir şeylerden fazlasıyla yoruldum. En azından daha az efor sarfederdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı