Mercusys AC10 incelemesi

Merhaba, bugün sizlerle beraber mercusys AC10 5 GHz Router'a bakacağız.
Uzun zamandır ucuza 5 GHz Router'lara bakıyordum. Xiaomi 4A alacaktım ancak hem zam yemesiyle hem de arayüz şikayetlerinin meşhur olması ile beraber başka model arayışlarına girmiştim.

IMG_20220123_175523.jpg

Huawei HG658 V2 VDSL modemim bulunmakta, 2.4 GHz ile hızının düştüğünü ve Wi-Fi açık iken ısındığını söyleyebilirim.
Üründe 4 adet 5 dBi anten bulunmakta. 5 GHz ile 867 Mbps, 2.4 GHz ile 300 Mbps destekliyor.
Ürün böyle bir kutuda geliyor.

IMG_20220123_175602.jpg

Kutu içerisinde CAT5e bir Ethernet kablosu ve adaptör ile geliyor.
Kurulumu ise çok güzel ve kolay.

Ethernet kablosunu modeme taktıktan sonra Router üzerinden WAN portuna takıyorsunuz. Ayarlamalar için "mwlogin.net" adresine girip hızlıca kurabilirsiniz.
Zaman dilimi seçiyoruz.

1642950720876.png

Bağlantı tipi seçiyorsunuz, internetiniz VDSL ve ADSL ile dynamic IP ile kurmanız gerekiyor ancak otomatik de tanıtabilirsiniz.

1642950789188.png

Sonrası Next, Next, Next :D
Kurarken bir şifre belirliyorsunuz ve o şifre ile daha sonradan işlem ve ayarlar için yine aynı adres üzerinden giriş yapabiliyorsunuz.

1642950362289.png

Bağlanan cihazlara 2.4 ve 5 GHz ayrı ayrı olarak görebiliyorsunuz.

1642950440563.png

5 GHz'de güzel kanal ayarları yapabiliyorsunuz, 80 MHz ve 48 kanal desteği var.
Ayrıca IPv6 desteği de var, ancak kullanamıyoruz şu an :D

1642950695398.png

Ayrıca 2 ürün modu bulunuyor ancak router modu daha detaylı olduğundan onu kullanmanızı öneririm.

1642950817509.png

Modem ile aldığım hız ve router ile aldığım hız.
Modem:

1642950098088.png

Router:

1642949629038.png

Evebeyn kontrolü falan da var ancak kurcalamadığım için bilmiyorum. Sorularınız var ise alabilirim.

Kupona gerek yok bence.
Kuponu Çin'den farklı ürünler almak için kastetmiştim, yanlış hatırlamıyorsam Tenda'nin modelleri de ucuza geliyordu. Yoksa pahalı da olsa Amazon Amazon'dur yani :)

5 GHz'de çalışan birden çok antenli cihaz varsa iyi oluyor, mesela bendeki Wi-Fi alıcısı 2 antenli ancak 2.4 GHz diye açmaıdm. 5 GHz olunca bu cihazlara ağırlık verebiliyor diye biliyorum.
Değerlendireceğim, aklıma yattı gibi. Teşekkürler.

Galiba bu değil. Arkadaşın bahsettigi modeme sadece belirli cihazların bağlanabilmesini ya da belirli cihazların baglanamamasini sağlıyor. Elle manuel olarak ya da bağlı cihazlar arasından MAC adresi secebildiginiz bölüm olmalı.
Sanırım alttaki arp list kısmı o işe yarıyor hocam.

Galiba bu değil. Arkadaşın bahsettigi modeme sadece belirli cihazların bağlanabilmesini ya da belirli cihazların baglanamamasini sağlıyor. Elle manuel olarak ya da bağlı cihazlar arasından MAC adresi secebildiginiz bölüm olmalı.
1642954019133.png

Buldum sanırım.
Sanırım alttaki arp list kısmı o işe yarıyor hocam.
İki farklı seçenek koymuşlar, o da bu da oluyor galiba.

5 GHz'de çalışan birden çok antenli cihaz varsa iyi oluyor, mesela bendeki Wi-Fi alıcısı 2 antenli ancak 2.4 GHz diye açmaıdm. 5 GHz olunca bu cihazlara ağırlık verebiliyor diye biliyorum.

Hocam merhaba Wi-Fi alıcısı 2 antenliden kastınız USB Wi-Fi kablosuz adaptör mü yani bilgisayar 5GHz Wi-Fi'yi desteklemiyorsa eğer bilgisayara Wi-Fi 5 desteği sunan.

@Tati80 Wi-Fi adaptörü, Wi-Fi ile bağlanan menzil genişleticiler falan evet.

Benim öğrenmek istediğim şu aslında laptopum 8-9 senelik baktım 5GHz Wi-Fi ağını desteklemiyor şu anki modemim 2.4 GHz destekliyor sadece kısa zaman içinde 5GHz destekli bir modem almayı düşünüyorum laptopumdan 5GHz bağlantıyı göremem değil mi bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı