Merhaba kelimesi nasıl kullanılmaz?

Bu tarz kullanımlara pek çok örnek vardır:
Çünkü toplumların kendi oluşturduğu ve gelecek neseillerine bu şekilde doğru olduğunu öğrettikleri için hayatın her noktasında yer alıyor.
Efendimiz bugün nasıllar acaba?
Müdür beyler sizi buyurdu.
Mehmet bey de fakirhanemize teşrif etmişler, buyursunlar efendim.
Fakat yine anlatmaya çalıştığım mantığa ters düşüyorsunuz. Çünkü tek bir kişiye selenirken ya da ona bir şey rica ederken bir değil de sanki kibar konuşuluyormuş gibi çoğul eki olan "-lar" ekinin getirilmesi kulağı tırmalayabiliyor. Müdür bey ya da Mehmet bey bir kişidir. Bu yüzden yazlın bir şekilde merhaba kelimesi kullanılır. Toplumumuzda sanki kibarlık ya da saygınlık gösteriyormuş gibi "-lar" ekinin kullanılmamasının doğru olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
Tabii bunlara ek olarak "Merhabalar" gibi kelimeler artık ne olursa olsun kalıplaşmıştır yani yanlış demek artık mümkün değildir.
Toplumca doğru zannedilen şeyler her zaman doğru mudur? Bence değildir. Bu kelimenin kalıplaşmasının sebebi insanların o kelimeyi anlamı dışında saygı ve hitap biçiminde çoğul eki ile getirmelerinden dolayı yanlış bir kullanımdır. Eğer mümkün değilse şu anda yazmış olduğum görüşlere karşı çıkabilmeniz gerekmektedir.

Fakat yine anlatmaya çalıştığım mantığa ters düşüyorsunuz. Çünkü tek bir kişiye selenirken ya da ona bir şey rica ederken bir değil de sanki kibar konuşuluyormuş gibi çoğul eki olan "-lar" ekinin getirilmesi kulağı tırmalayabiliyor. Müdür bey ya da Mehmet bey bir kişidir. Bu yüzden yazlın bir şekilde merhaba kelimesi kullanılır. Toplumumuzda sanki kibarlık ya da saygınlık gösteriyormuş gibi "-lar" ekinin kullanılmamasının doğru olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Ben zaten toplum tarafından böyle kullanıldığı için doğru demedim, bu yazıyı yazmadan önce konuyu derinlemesine araştırdım ve bir dil bilimcinin yazısını okuduktan sonra bu yorumu yaptım, yani saygı anlamında -lar/-ler kullanımı halk tarafından uydurulmuş bir şey değil, Türkçenin içinde olan bir şey.

Toplumca doğru zannedilen şeyler her zaman doğru mudur? Bence değildir. Bu kelimenin kalıplaşmasının sebebi insanların o kelimeyi anlamı dışında saygı ve hitap biçiminde çoğul eki ile getirmelerinden dolayı yanlış bir kullanımdır. Eğer mümkün değilse şu anda yazmış olduğum görüşlere karşı çıkabilmeniz gerekmektedir.

Demek istediğim şu, örnek üzerinden anlatayım, anne kelimesi bildiğiniz gibi "ana" dan gelmektedir, veya kardeş kelimesi "karındaş" tan gelmektedir. Anne ve kardeş kelimesi büyük ünlü uyumuna uymaz ve büyük ünlü uyumuna uymadığına göre Türkçe olmaması lazım ama artık bu kelimeler dilimizde bu şekilde kalıplaştığı için ikisi de aslında Türkçe kelimelerdir.

Merhabalar kelimesi de diğer iki kelime gibi onlarca yıldır kullanılan bir kelimedir ve artık kalıplaşmıştır. Demek istediğim aslında bu.

Ben yinede unutmazsam en kısa zamanda konuyu bu işlerle ilgilenen bir tanıdığıma soracağım. Konuya sonuçları eklerim.

Ben zaten toplum tarafından böyle kullanıldığı için doğru demedim, bu yazıyı yazmadan önce konuyu derinlemesine araştırdım ve bir dil bilimcinin yazısını okuduktan sonra bu yorumu yaptım, yani saygı anlamında -lar/-ler kullanımı halk tarafından uydurulmuş bir şey değil, Türkçenin içinde olan bir şey.
Ben kendimi bir dil bilimci olarak görmüyorum. Sadece mantıklı bir şey düşünerekten bu kanıya varıyorum. Fakat anlamını asıl anlamını (yani iki kişi arasında kullanıldığı anlamını) kaybedebildiği için bu konuyu hazırladım.
Ben yinede unutmazsam en kısa zamanda konuyu bu işlerle ilgilenen bir tanıdığıma soracağım. Konuya sonuçları eklerim.
Bekliyorum. 🙂

Ben kendimi bir dil bilimci olarak görmüyorum. Sadece mantıklı bir şey düşünerekten bu kanıya varıyorum. Fakat anlamını asıl anlamını (yani iki kişi arasında kullanıldığı anlamını) kaybedebildiği için bu konuyu hazırladım.
Dediğimi yanlış anladın sanırım, internetten bir dil bilimcinin yazısını okudum. Seni kastetmedim orada.

İyi de sosyalde konu açan vatandaş çoğunluğa hitap etmiş olmuyor mu? "Merhabalar" demesi kadar doğal bir şey var mı?

Konuda anlatılmak istenen çoğunluğa hitap etmek için merhaba kelimesine çoğul eki getirilmesinin doğru olmadığı zaten. Çoğunluğa uyarlanmış hali 'herkese merhaba' olmalı.

@onrcmr, konuya dikkatli olarak bakacak olursan çoğu kişinin de burada toplumda doğru kullanıldığını zannetmesinden dolayı bu kullanım doğru olarak kabul ettiğini görebilirsin. Kelimeni asıl anlamı tekilliği anlatırken onu dönüştürüp çoğul ekleriyle donatmak asıl anlamını yitirmesine sebebp oluyor.

Merhabalar demek insanların zihninde kibarlık anlamlarına gelebiliyor. Fakat bu kelimenin insanlarda kibarlık uyandırması isteği oa yüklediğimiz anlamlardan meydana geliyor. Mesela bu kelimenin yanlış kullanıldığını anlayınca artık bir farkındalık oluyor ve bundan dolayı da kibarlık anlamı da kalmıyor.

Toplumun doğru olarak kabul ettiği bunun gibi birçok kelime de bulunuyor. Asıl amacım bu kelimelerin yanlış olduğunu konusunda herkesi bilgilendirebilmek ve bir farkındalık oluşturmaktır.

Bunları yaparken de bir dilbilimci veya filolog olduğumu da belirtmiyorum. Zaten bunları araştırmak ve anlamak için de bir uzman olmak gerekmiyor. Tüm kelimelerin kökenine ve yapısına bakmak gerekiyor.

Sonuç olarak Merhabalar kelimesini doğal olarak kullanılmasını kabul etmen aslında toplumun sana öğrettiği bir şeydir. Çoğunluğun kullandığı ve kabul ettiği şeylerin de doğruluk oranı yüksek değildir.
Merhaba kullanılması zor bir sözcük. Zaten toplum genel olarak Selâmün aleyküm sözcüğünü kullandığı için merhaba kelimesinin alternatif de kısıtlı maalesef.
Merhaba kelimesi de Selâmün aleyküm kelimesinin kökeni de Arapça diline dayanmaktadır. Merhaba kelimesine alternatif olarak Hu kelimesini kullanabilirsin. Fakat bu kelime de eskidiği için belki de hiç duymamışsındır.

Kaç kişi bilecek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı