Mernis data kullanmak suç mu?

404353

Decapat
Makaleler
2
Mernis data diye bir şey varmış. İnsanların kimlik numalaraları filan her şey içinde. Bunu alıp satıyorlar filan. Forumda da onlarca Discord'dan konuştuğum birisi T.C. mi bana attı diye. Arkadaşlar bu suçsa bunu neden bu kadar fazla kullanıyorlar? Merak ettim sadece Discord'dan konuştuğum birisinin bana T.C. mi atmasını kesinlikle istemem.

İbrahim Haskoloğlu, bu konuda haber yaptı diye içeri alınmıştı. Çaldırıldı sanırım bizim veriler. Veriler, bir ara forumlarda bile dolaşıyordu. Sonra güncellendi falan dediler, daha sonrasını takip etmedim ben. Kesin bir şey bilmiyorum söylentidir bu yazdıklarım.

O veri tabanı yasa dışı yollarla elde edildi ve vatandaşların kişisel verileri bulunuyor. Sonuç olarak kullanmak suçtur, evet.

Ciddi bir suç aslında. Veriler internetin hiç de gizli olmayan yerlerinde peynir ekmek gibi bulunup pazarlanıyor. 15 yaşında çocukların dahi bu verilerle hokkabazlık yapmasının nedeni yargı mekanizmasının sorunu. Çocuklar çabucak korkar ama bu işi olabildiğince kötüye kullanacak yetişkinler, yakalandıklarında başlarına gelecekleri kolayca göze alabiliyor. Üstelik bunu dile getirince suçlu siz oluyorsunuz. İbrahim Haskoloğlu'nun veri sızıntısının haberini yaptığı için tutuklanması olayını hatırlatayım.
Asıl can sıkıcı olan tarafı maalesef eğer vatandaşsanız kimlik hırsızlığından mağdur olmama gibi bir seçeneğiniz yok. Öyle yemek sipariş siteleri, alışveriş siteleri gibi yerlerde değil direkt devletin verilerinde patlama oluyor.
En azından elimizden geldiğince kendimizi korumaya almak zorundayız. Herkesin verisi bulunur ama tedbir almayanların daha fazla verisi bulunur. O daha fazlayı vermemek bizim elimizde.

Okumak isteyene KVKK metni: Mevzuat Bilgi Sistemi

Mernis data diye bir şey varmış. İnsanların kimlik numalaraları filan her şey içinde. Bunu alıp satıyorlar filan. Forumda da onlarca Discord'dan konuştuğum birisi T.C. mi bana attı diye. Arkadaşlar bu suçsa bunu neden bu kadar fazla kullanıyorlar? Merak ettim sadece Discord'dan konuştuğum birisinin bana T.C. mi atmasını kesinlikle istemem.
2015 ve 2022'de tüm veriler çalındı

İbrahim Haskoloğlu, bu konuda haber yaptı diye içeri alınmıştı. Çaldırıldı sanırım bizim veriler. Veriler, bir ara forumlarda bile dolaşıyordu. Sonra güncellendi falan dediler, daha sonrasını takip etmedim ben. Kesin bir şey bilmiyorum söylentidir bu yazdıklarım.

Çalanları, çaldıranları ve kullananları değil de haber yapanı içeri almışlardı. Gerçekten içinde değil de başka bir ülkede yaşayıp uzaktan izlesek komik bir ülke burası. Gerçi bütün ortadoğu ülkeleri için geçerli bu :)

Çalanları, çaldıranları ve kullananları değil de haber yapanı içeri almışlardı. Gerçekten içinde değil de başka bir ülkede yaşayıp uzaktan izlesek komik bir ülke burası. Gerçi bütün ortadoğu ülkeleri için geçerli bu :)
Haber yapan kişi bunu çok daha fazla kişinin bilmesine sebep oluyor ya hani?

Son düzenleyen: Moderatör:
Haber yapan kişi bunu çok daha fazla kişinin bilmesine sebep oluyor ya hani?

Ee haberin amacı zaten insanların öğrenmesini sağlamak. İnsanların bilgilerinin çalındığını bilmesi de hakkı zaten. Sırf mesaj yazmak için mi yazıyorsun yoksa troll müsün? Birde düşünemediğin yazmış şaka gibi :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı