Mersin'de deprem riski sizce nedir?

Mersinde doğmayım, ben küçükken Adana'da olan büyük depremi yaşamıştık. Çok ciddi sallanmıştı fakat hep şey derlerdi şok dalgalarını yiyor. Kendisi direkt ağır bir deprem almaz.
onun gibi birşey dostum.Şuan artçılar meydana geliyor ray oturana kadar devam edecek.

Kanka bende yenişehirdeyimde yıllardır aklımda bir soru var yenişehirin sınırı neresi Mersin'de kimi sorsam yenişehirde.
Haha reis valla biz Yenişehirin Akkent mahallesindeyiz.

bende mezitlideyim pazar gecesinden itibaren yayla yollarına çıkıp arabamda yattım çok üşüyünce dün eve geldim. aynı soruyu kara kara düşünüyorum. başka bir şehre kaçsam mı diye. bizim burada hat yok vs diyorum bir yandan da deprem adana tarafına yoğunlaşırsa bizi de vurabilir diyorum. kafam karışık. aşırı yorgunum biraz dinlenip istanbula falan 1 ay kaçmayı planlıyorum.

Mersin'de belirli bir fay hattı yok, doğrudan deprem vurmaz ama Adana ya da yakın illerde olacak büyük bir deprem Mersin'i de ciddi şekilde vurabilir, tedbirli olmak lazım, yine de Adana'ya göre bir nebze daha güvenli bir bölge.

bende mezitlideyim pazar gecesinden itibaren yayla yollarına çıkıp arabamda yattım çok üşüyünce dün eve geldim. aynı soruyu kara kara düşünüyorum. başka bir şehre kaçsam mı diye. bizim burada hat yok vs diyorum bir yandan da deprem adana tarafına yoğunlaşırsa bizi de vurabilir diyorum. kafam karışık. aşırı yorgunum biraz dinlenip istanbula falan 1 ay kaçmayı planlıyorum.
En iyisi evimizde kalmak yani başka yapacak birşey yok.Durumlar iyi olsaydı HULK denilen çelik oda satın almak işte oda durum sıkıntı.Ama Mersinde en fazla artçı olur diye düşünüyorum,önemli olan hasarlı binalara girmemek.Eve hasar gelemdiyse bence kalmanı öneririm.,yada arabada...

Mersin'de belirli bir fay hattı yok, doğrudan deprem vurmaz ama Adana ya da yakın illerde olacak büyük bir deprem Mersin'i de ciddi şekilde vurabilir, tedbirli olmak lazım, yine de Adana'ya göre bir nebze daha güvenli bir bölge.
Yani doğru etki edebilir sallantı olur sadece diye düşünüyorum,maşALLAH şuana kadar korkulacak bir sallantı yaşamadık.

Hocam Celal Şengör Adana'da deprem riski var dedi galiba bir canlı yayında stres binmiş galiba fay hattına öyle birşeylerden bahsetmişti.
Adana'da müstakil de kalmak şart.Binalarda kalınmaması lazım.

Hocam asıl İnstanbul depremi daha kötü olacak.
Full bina orası ayrı bir sıkıntı ama elden ne gelir geçici süreliğine fay enerjisini boşaltana kadar müsatakilde kalmak.

Bir evin maliyetinin sadece 1/3'ü kaba inşaata yani betona ve çeliğe gidiyor. Göz boyamak için bilmem nereleri saçma sapan mermerle kaplı binalar yapacaklarına o parayı doğru düzgün çeliğe ve betona ayırsalar bu ölümler olmaz.
Evim çirkin olsun da sağlam olsun. Kerpiç ev gibi görünsün yeter ki sağlam olsun.

Valla dostum bizim duvarlarda çatlak var iyi salladı deprem mersini. Devamlı diken üstündeyiz gidecek yer de yok. Evden baktığımızda kolonlar sağlam gibi ama bir temellere baktırmak gerek belediyeyi, afadı aradık ama ne zaman gelirler bilmem.

Geri
Yukarı