Mesleğinizin artıları ve eksileri neler?

Aynen öyle ama bazı insanlar bu şartlardan gayet memnun olabiliyor işte adam ben parama bakarım kafasında olduğu için suratına küfürde etseler umurunda olmuyor. Ah ah, bir yerlerden başka düzgün bir iş bulabilsem umurumda değil maaşı direk bırakacağımda işte yok ne yazık ki. Yoksa inan çekilecek çile değil. İşe gittiğim gibi resmen dakika saymaya başlıyorum, hayatı sorguluyorum.

Yabancı dil biliyorsan kardeşim tercümanlık yapabilirsin. Bilmiyorsan en iyi şekilde öğren ve Udemy platformlarında sat. Yarı pasif gelir. Uğraşırsın 30-40 saat sonrası rahat. Eğitim setini koy 30 TL'ye 10.000 kişi alsa 30.000 TL. Ayrıyaten YouTube kanalına koysan ve videolar tutsa? Yıllık az emekle 50.000 TL sonrası kendini bu gibi alanlarda geliştirmene kalmış.

*Kimya laboratuvar analisti*
+:
  • 2-3 tecrübeniz varsa orta halli maaş alırsınız.
  • Sürekli yeni metot öğrendiğiniz için kendinizi geliştirme imkanı ve kıdem atlama ihtimaliniz yüksektir.
  • Laboratuvarın şartları gereği ortam gayet temiz ve oda sıcaklığındadır.
  • Temel bilimsel olaylara bizzat şahit olursunuz hatta bazı tayinleri yapmak için can atarsınız.
  • Laboratuvar başına 3-4 kişi düştüğü için ortam keyiflidir. Genelde etliye sütlüye karışılmaz.

-:
  • Sürekli olarak asit, baz, organik ve anorganik çözücülerin buharına maruz kalırsınız. Düzgün önlem almazsanız hastalıklarla başınız belaya girebilir.
  • Gün bitene kadar ayaktasınız.
  • Sürekli dikkatinizi vermeniz gerektiği için gözler ağrısı ve baş ağrısı kaçınılmaz oluyor. Özellikle titrasyon kısmında perişan olabiliyorsunuz.
  • Dolar 3.5₺ çıktığından beri sektör acayip şekilde daralmış durumda(2 yıllık kötü okula gidicem diye işi bırakan aklıma tükürüyüm).
  • Ufak bir hata yüzünden 3-4 saatlik süren tayini yeniden yapmanız gerekebilir ve eve 12'den önce dönemezsiniz.
  • Kimya sektöründe olduğunuz için "zeytine kömür mü sürüyorlar, kolada böcek kanı mı var " gibi saçma sorulara maruz kalırsınız.
  • Laboratuvarın kapsadığı şeylerin depolanması ve temizlenmesi size aittir.

*Kimya laboratuvar analisti*
+:
  • 2-3 tecrübeniz varsa orta halli maaş alırsınız.
  • Sürekli yeni metot öğrendiğiniz için kendinizi geliştirme imkanı ve kıdem atlama ihtimaliniz yüksektir.
  • Laboratuvarın şartları gereği ortam gayet temiz ve oda sıcaklığındadır.
  • Temel bilimsel olaylara bizzat şahit olursunuz hatta bazı tayinleri yapmak için can atarsınız.
  • Laboratuvar başına 3-4 kişi düştüğü için ortam keyiflidir. Genelde etliye sütlüye karışılmaz.

-:
  • Sürekli olarak asit, baz, organik ve anorganik çözücülerin buharına maruz kalırsınız. Düzgün önlem almazsanız hastalıklarla başınız belaya girebilir.
  • Gün bitene kadar ayaktasınız.
  • Sürekli dikkatinizi vermeniz gerektiği için gözler ağrısı ve baş ağrısı kaçınılmaz oluyor. Özellikle titrasyon kısmında perişan olabiliyorsunuz.
  • Dolar 3.5₺ çıktığından beri sektör acayip şekilde daralmış durumda(2 yıllık kötü okula gideceğim diye işi bırakan aklıma tükürüyüm).
  • Ufak bir hata yüzünden 3-4 saatlik süren tayini yeniden yapmanız gerekebilir ve eve 12'den önce dönemezsiniz.
  • Kimya sektöründe olduğunuz için "zeytine kömür mü sürüyorlar, kola da böcek kanı mı var " gibi saçma sorulara maruz kalırsınız.
  • Laboratuvarın kapsadığı şeylerin depolanması ve temizlenmesi size aittir.

Sizin iş zor diyeceğim hafif kalacak bayağı zormuş. Yapacak bir şey yok ama ekmek parası.

@Mustaaj Lisans bitirmeye gerek yok, zaten bu işler çoğu zaman direkt bölüm ile sahip olunan işler değil. Yeteneği ya da ilgisi olan, asıl mesleğinde istediğini bulamamış kişiler çok daha ağırlıktalar. Yeterli emeği harcamak lazım ama yeterli emek kısmının altını çizmem lazım.

En az 4-5 farklı program, 2 farklı render motoruna olabilecek en üst düzeyde hakim olman lazım. Bunun yanında en az 2-3 yabancı dili üst düzeyde öğrenmen lazım ki global topluluklar içine kaliteli bir iş ve iyi bir dil yeterliliğiyle kabul edilebilesin. Sonrasında o topluluklardan sana ulaşan profesyonel şirketlerle çalışıp zamanla portföy genişleteceksin. Bir yerden sonra da o iş yapmış olduğun şirketlerle direkt iletişime geçip sözleşmeli iş yapmaya başlaman lazım.
Hocam vaktiniz olduğunda programların isimlerini özelden yazabilir misiniz? Bu aralar ilgilerime daha çok vakit ayıracağım biraz bu alanda ilerlemek istiyorum en azından Udemy'e bakarken elimde isim olsun.
Diş hekimliliği fakültesinde diş nasıl yapılır diye bir ders varmış. Baktım nasıl diye adamlar bir diş yapıyor beni dövsen yerden yere vursan yapamam. Vallahi işiniz zor.
İşin en tatlı kısımları oralar :D ilkokul matematiği gibi o zamanlar sadece sabun çatlar derdimiz vardı :D

Hocam vaktiniz olduğunda programların isimlerini özelden yazabilir misiniz? Bu aralar ilgilerime daha çok vakit ayıracağım biraz bu alanda ilerlemek istiyorum en azından Udemy'e bakarken elimde isim olsun.

İşin en tatlı kısımları oralar :D ilkokul matematiği gibi o zamanlar sadece sabun çatlar derdimiz vardı :D
Bende alabilir miyim programların isimlerini özellikle 3 boyutlu tasarım ile alakalı olanları paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Son düzenleme:
Sizin mesleği görünce kendi halime şükür ettim. Allah kolaylık versin size ve sizin gibi uçak bakıcımcısı arkadaşlara.
Çoğu meslek sahibi haline şükretmeli. İşin ciddiyetini, sorumluluğunu ve stresini ancak işin içine girince omuzlarınızda hissedebiliyorsunuz. Sektöre girenler ve bir şekilde dişini sıkanlar bir süre sonra düzene alışıyor ancak önemli olan henüz bu işe girmemiş kişiler.

Yapacakları işin ne olduğunu, nasıl olduğunu bilmeden seçen milyonlar var. Sonrası ise büyük hayal kırıklığı oluyor. Ben yaptığım işin 15 yaşımdan beri ne olduğunu bildiğimden adapte olmam çok çok daha kısa süre aldı.

Geri
Yukarı