Meslek Lisesi Dezavantajları

baanes720

Hectopat
Daha fazla  
TEOG çalışmadım ve 332 yerleştirme puanı aldım. 256 puanlık bir Mesleki Teknik Anadolu lisesine gidiyorum. Ama şimdi ders çalışmaya o kadar niyetliyim ki anlatamam. Kitap olmasa netten açıp okuyorum. Çalışsam istediğim üniversiteye gidebilir miyim? Yada puanı 312 bile olsa pek iyi olmayan bir Anadolu lisesine gitmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
312'ye anadolu bulamazsın öncelikle. Bulsan bile meslekten farkı olmaz. İnsanlarımızda meslek lisesine gidenlerin okumayacağı, bir halt olamayacağı düşüncesi var. Ben mesleki ve teknik anadolu lise mezunuyum. 9. sınıfta tabiri caizse eşşek gibi çalışıp uçak bakım bölümüne girdim. Oradan 10 ve 11. sınıfları da verimli geçirdim ve ortanın üstünde bir LYS YGS sonucum vardı. Ordan da üniversiteye attım kendimi. Son sınıf uçak mühendisliğindeydim. Meslek lisesindeki arkadaşlarımdan tıpta okuyanlar var. Kendine güven ve çalış. Yapılmayacak bir şey değil.

Son düzenleme:
TEOG çalışmadım ve 332 yerleştirme puanı aldım. 256 puanlık bir Mesleki Teknik Anadolu lisesine gidiyorum. Ama şimdi ders çalışmaya o kadar niyetliyim ki anlatamam. Kitap olmasa netten açıp okuyorum. Çalışsam istediğim üniversiteye gidebilir miyim? Yada puanı 312 bile olsa pek iyi olmayan bir Anadolu lisesine gitmeli miyim?
Arkadaşın dediği gibi o puana gittiğin Anadolu lisesinin pek faydası olmaz. Daha iyi bir liseye nakil alabilirsin, deneyebilirsin. Bir kere çalışma azmini yakalamışsın sakın ola ki bırakma çalışmayı. İş sende biter unutma. Kendine bir hedef koy ve çalışmayı bırakma. Son olarak dediğim gibi eğitim kalitesi daha iyi ya da daha nezih bir lise senin için iyi olabilir.

"Çalışsam istediğim üniversiteye gidebilir miyim?" bu soru var ya canım kardeşim, bizim grupta(lisedeki arkadaş grubundan bahsediyorum) sürekli dönen bir soruydu. Meslekte söyle bir sorun vardır, ortam yüzünden hayallerin düşmeye başlar. Sınıftaki salakları görünce "Bende mi bunlar gibiyim?" diye sorarsın kendine. Eğer iyi çalışırsan ki şu anda o ışık var sende, kesin başarırsın. Mesleğe gittiğin için çevren sana acır gözlerle bakabilir (bana oldu) onları hiç takma. Şimdi o arkadaş grubumdan biri tıp, biri diş hekimliği, biri bilgisayar mühendisliği okuyor. Ayrıca meslek lisesinin şöyle bir avantajı vardır son sene naylon staj yaparak direkt 1 sene üniversiteye hazırlanabilirsin.

Vallahi resmen içimi döktünüz. Sınıfımda afedersiniz çok gerizekalılar var. Bunlara bakıp ya bende bunlar gibi isem diye kendimi kemiriyorum. Tabi ki gerizekalı dolu bir sınıftan adam çıkmayacağı düşüncesi de var. Ayrıca 312 puanlık anadolu lisesini bizim tanıdıklar hiç tavsiye etmiyor. Bir kere polis uyuşturucu baskını falan yapmış. Ayrıca hepinize ayrı ayrı teşekkürler :D. Acayip gaza getirdiniz beni.

Kaliteli bir meslek lisesine gidersen hiç bir sıkıntı olmaz, 230,270 puanlıklar berbat, kendimden biliyorum okulu bırakma derecesine geldim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı