Meslek Lisesi Staj Çalışma Günleri

Hüseyin42

Megapat
Makaleler
15
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Çalıştığım işletme cumartesi günü gelmemi istiyor. Acaba gitme zorunluluğum var mı ? Bilgisayar programcılığı okuyorum ve çalıştığım yer teknik servis. Ön tarafında kılıf, tablet, dizüstü PC satılıyor. Arkada ise biz gelen bilgisayarlara bakıyoruz. Buraya kadar normal ama hiç iş öğreten yok. Gelen bilgisayarların %90'ı format onuda bize vermiyolar zaten. Tek yaptığım çay, paspas, yemek yap, bulaşık yıka ve bisikletle hiç yerini bilmediğim teknik servislere bizim yapamadığımız cihazları götürmek. Acaba sıkıntı çıkar mı ? Çünkü sadece hafta içleri sorumluyuz diye biliyorum.(Çalışma saatleri çok makul sabah 9 akşam 8!)

Son düzenleyen: Moderatör:
Staj yaptığın işletme gel diyorsa gelmek zorundasın. Yoksa devamsızlığına işlenir gitmediğin günleri yapmak zorunda kalır yapmazsan ise mezun olamazsın.

Staj yaptığın işletme gel diyorsa gelmek zorundasın. Yoksa devamsızlığına işlenir gitmediğin günleri yapmak zorunda kalır yapmazsan ise mezun olamazsın.
Kardeşim kesin bilgi mi ? Nerden öğrendiğini yazarsan çok sevinirim. Bu yıl YGS sınavına çalıştığım için çok önemli benim için. :)

Hocam ben kendim de zamanında staj yaptığım için biliyorum. Hala bizim mahalleden tanıdığım staj yapan ögrenciler var. Naylon staj yaptırabilirsen güzel olur.

Yok kardeşim öyle cumarteside çalışmak senin sorumlu olduğun günler 3 gün daha fazlasını isteyemez. Bende senle aynı bölümü okudum. Çalıştığım yere çarşamba, perşembe, cuma günleri gidiyordum. Cuma günü çıkarken yarında iş var gel dedi bende benim hafta sonları kursum var gelemem dedim gitmedim. Zaten 3 kuruş para veriyorlar it gibi çalıştırıyor uyanıklar, beni Perpa'dan seyrantepeye gönderiyordu.

Naylon staj mümkün değil ama öğretmenime bir söyleyim; işyeri değiştirmek istediğimi yoksa çok zor 8 ay geçmez böyle.

Resmi tatil olduğu için okul devamsızlığına işleyemezler o günleri. Ama işletme istediği için mecburen gitmek durumunda kalıyorsun, gitmezsen aranız bozulur ve başka bir yerden saldırmaya çalışırlar. Sana tavsiyem orada kesinlikle staj yapma, gerekirse naylon yap ama orada yapma. Muhtemelen ücrette almıyorsun, ofisboy arıyorlarsa asgari ücretle alsınlar. Sen oraya kendini piyasaya hazırlamaya iş ortamını öğrenmek için gidiyorsun, paspas çekmeye değil.

Tam bir bakkal vakası ile karşı karşıyasın şu anda. Cumartesi günleri gitmek kesinlikle zorunda değilsin. Staj hocana durumu anlat sonra en az 4 kişi çalışan büyük bir iş yeri bul veya naylon staj yap. Allah yardımcın olsun. Başka sorun var ise sorabilirsin bana.

Sınıf arkadaşım yazın 2 ay gitmiş kuruş para almamış. Hâlâda cumartesi gidiyor. Stajda genel olarak sınıfın durumu ortada ama çıkış saatleri ve angarya işleri en yoğun bizde. Kordinatör öğretmen dışında 2 hocaya söyledim. Çünkü kim bilmiyodum. Biri dediki; orada direk eline kasayı verip yaptırmalarını bekliyodun. Diğeri ise yönetmeliğe göre giriş ve çıkış saatlerine uymak zorundasın ve para konusu hakkında en az 200 lira vermek zorundadılar dedi. Bende bir ay bekleyip yanına gitsem mi diye düşünüyorum. Yoksa perşembe hemen yanına varıyım mı ? Burdan daha kötü bir yere düşme korkusuda var. :D

@Uton hocam yanlış bilgi vermişsin.

Hafta içi gitmessen devamsızlığa işlenir. Tabi oda ordaki adama bağlı işlemeyedebilir. Hafta içi 3 gün (3 diye biliyorum) gitmen lazım. Haftasonu eğer işyeri çalışmanı istiyorsa biraz keyfine kalmış ama gitmessen aran bozulur ordaki kişilerle. Asgari ücretin en az %30'u nu vermek zorunda işyeri. Yaz stajında para verilmez. Bazı yerler verebilir ama %90 vermiyorlar kısa süre staj yapıldığı için. Okul zamanında ise aylarca gideceğin için ücret vermek zorunda.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı