Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi arasındaki farklar?

Mustafa Tanis

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Lise Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar. Ben şuan Adana'da Erkan Endüstri Meslek Lisesi'nde 9.sınıf öğrencisiyim. Bu sene ortalamam 76. Teog puanımda 272. Benim okulumda istediğim bölüm olmadığından ve eve uzak olduğundan dolayı nakil isteyeceğim. Fakat okulum devlet destekli özel bir okul olduğundan normal bir devlet okulundan farklı. Yeni okul ve konumundan dolayı da iş olarak daha zengin. Ben de bilgisayara yatkın olduğumdan bilişim bölümünü düşündüm. Ama meslek liselerinin puanı çok düşük. 160 puandan 220 puana kadar. 220 puan olan okul bilişim bölümü var ve meslek lisesi. 265 puanada Anadolu lisesi buldum. Konumu gayet iyi. Bugün rehberlik hocasıyla konuştuk ve meslek liselerini övdü. Yani ygs sınavında ek puanlar gibi. Şuan 65 altında notum yok fakat, anadolu lisesinde zorlanacağımı söyledi. Bende sayısal olarak yani matematik, fizik ve kimya ders notlarıma baktım ve sayısal yapamıcam. Ama iyi bir iş için bunlar şart. Sözel olarak edebiyat 92, Dil Anlatım 85, Tarih 60, Coğrafya 65. Eğer anadolu lisesi tercih edersem sözel seçeceğimi düşünüyorum. Fakat iş konusunda tereddütlerim var. Kısaca kafam allak bullak. Bana fikir verin lütfen.

265 puanlık anadolu lisesine gideceğine meslek lisesinde bir meslekte uğraşman daha mantıklı geliyor bana. Çünkü anadolu liselerinde mezun olup üniversite kazanamazsan ayrıca bi alana yeteneğin yoksa vasıfsız işçi olarak sürünme ihtimalin var. Son SBS ye girmiş olarak TEOG dan 272 aldıysan benden tavsiye meslek lisesine gitmen olacak. Çalışırım diyorsan bilemem karar senin...

265 puanlık anadolu lisesine gideceğine meslek lisesinde bir meslekte uğraşman daha mantıklı geliyor bana. Çünkü anadolu liselerinde mezun olup üniversite kazanamazsan ayrıca bi alana yeteneğin yoksa vasıfsız işçi olarak sürünme ihtimalin var. Son SBS ye girmiş olarak TEOG dan 272 aldıysan benden tavsiye meslek lisesine gitmen olacak. Çalışırım diyorsan bilemem karar senin...
Ben okulumu değiştirmek istemiyorum fakat elektrik elektronik bölümü var. Ben bilişim bölümlü okul bakmaya başlayayım. Teşekkürler. Aynı fikirdeyiz. Anadolu'da zorlanacağımı herkes söylüyor fakat çalışacağıma inanıyorum. Ama ileride iş garantisi olmadığından endişeleniyorum. Kararımı verdim sanırım Bilişim bölümlü bir okul bakıcam.

Benim endişem aslında üniversite sınavları. Ygs sınavında zorlanmaktan korkuyorum.

Ygs Lys için kesinlikle Anadolu Lisesi tercih etmelisin. Katsayı farkı olmasa da meslek liselerine düzgün ders verilmiyor.
Bende öyle düşünüyorum fakat iş bulamama gibi bir tereddütüm var. Açıkta kalmak istemem. Kafam gerçekten karışık. Bilişim bölümlü meslek liseleri var ama meslek lisesi olduğu için hep bir fikirsizlik içindeyim. Arkadaşlarım anadolu liselerinde zorlandıklarından bahsettikçe daha da endişeleniyorum.

Ygs Lys düşünüyorsan, üniversite okumak istiyorsan çalışıp zorlanacaksın. Alacağın puan karşılığında iş bulup bulamama konusunu düşünürsün.

Ygs Lys düşünüyorsan, üniversite okumak istiyorsan çalışıp zorlanacaksın. Alacağın puan karşılığında iş bulup bulamama konusunu düşünürsün.
İşte ben şimdiden endişeleniyorum. Arkadaşlarım çok dert ediyorsun Çok takıyorsun diyorlar ama bilmiyorum açıkçası.

İş bulma olayı tamamen alacağın puana, tercij edeceğin bölüme ve senin çalışmana bağlıdır. Bu kadar fazla seninle ilgili değişken varken kimse sana doğru tavsiyede bulunamaz. Senin ne istediğin önemli.

Anadolu meslek lisesine gidersen üniversite kazanamasan bile en azından bir işin bir vasıfın oluyor.Ama klasik düz liseye gidersen veya anadolu lisesine üniversite sınavı tek yolun kazandın kazandın, kazanamadın vasıfsız işçi statüsüne giriyorsun yani eğer anadolu lisesi veya düz lise okuyacaksan üniversite sınavına çok çalışmak zorundasın.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı