Meslek Lisesinde Öğretmene Yapılan Saygısızlık

Ben de lisede iken bazı hocaları takmazdım ve dersinde konuşurdum (hatta çok konuştum diye 2 kere dersten atıldım, birinde haklı yere atıldım ama birinde hoca hakkımı yemişti de neyse geçti artık) ama hiçbir zaman hiçbir öğretmenime böyle bir saygısızlık yapmadım ve yapanı da görmedim.

Kulak hareketi ve kucaklama zaten hat safhaya ulaşmış bir saygısızlık. ''Ben utandım'' derdim ama artık demiyorum liselerde bu tarz olayları gördükçe. Kimin utanması gerek belli.

Hoca da biraz sabırlı imiş, sanırım İngilizce alfabeyi sayıyordu bir ara, ben onun yerinde olsam gayet sakin bir şekilde şunu derdim:

Hepiniz bu dersten muafsınız çocuklar, sınav yapmıyorum çünkü hepinizi sınıfta bırakmak için elimden geleni yapacağım ve tasdiknamenizi hiçbir okulun sizi kabul etmeyeceği şekilde düzenlettireceğim. (sanırım kırmızı tasdikname idi).

Diğer alternatif de şu idi benim tarafımda: ''I will f*ck all the class.''

Gençlik gerçekten boş, M. Akif'in ''Asım'ın nesli'' dediği bir nesilden eser kalmadı artık bir de M. Kemal'in şu sözü gerçekten boşa gitti.

"Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu ila ve idame edecek sizsiniz."

Bu görüntü okul yönetiminin eline geçerse, veya bir şekilde ulaştırılırsa o şahıslar daha ağır ithamlarda yargılanacaktır. Çünkü artık iş şakadan çıkıp, siber bir suça girecektir. Okul içinde hiçbir şekilde bir kayıt yapılamaz, öğretmen, öğrenciler çekilemez. Ve üstüne üstlük sosyal medya vb. yerlerde paylaşılamaz.

Öğretmen cidden büyük bir sabır göstermiş. Büyük tebriklerimi sunuyorum kendisine. O eğitim almaya gelip de hayvandan farksız kişilere de insaf diyorum.

Bazen okuldan, eğitimciden ziyade aileye daha büyük bir iş düşüyor. Zira bu insanlık duygusunu ilk kazanacakları yer ''ailedir.''

Bu zamanda öğretmen olmak ve bu meslekle uğraşmak zor. Kaç öğrenci var ve hepsi birbirinden farklı. Böyle kendini bişey sanan zavallı saygısız öğrencilerle uğraşmak kolay değil. Ve eskisi gibi yaptırım da yok. Kozlar öğrencinin elinde maalesef. Eskiden gereksiz şekilde disiplin vardı şimdi ise gereksiz yere cıvık ortam oluştu. Bi türlü denge sağlanamadı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı