Meslek lisesine gecmek mantikli mi?

Ben meslek okuyorsun 12. sınıfım ve bililişim bölümündeyim biz LGS puanı ile girdik Anadolu teknik programı diye bir şey hem üniversiteye hazırlanıyorsun hem de meslek dersi filan var.12. sınıfta staja gidmemiz gerekirken yaz tatilinde 45 günlük staj oluyor ve 12. sınıfta Full ders görüyoruz normal Anadolu gibi bende bilgisayar mühendisliği istiyorum muhendislikler 300k sıralama gerekiyor en az yoksa mühendis olamazsın bunun içinde biraz çalışman lazım en azından TYT'nin yarısı AYT'den de 20 net fazlası yapmalısın eğer 2 gün okula gelip edebiyat görüp 3 gün işe giderek 12. sınıfta bu netleri yapabileceğine inanıyorsan sana kalmış.

Evet bende tam bu yüzden meslek lisesi istiyorum Anadolu teknik programı seçerim eğer gidersem hem de para konusunda aileme maddi destek olmak için biraz da.

Kaç milyonluk iş izdihamını yüzüstü bırakacak halleri yok, bulunur bir yolu sen Anadolu'dan devam et beni dinle.

Ha sorun ortam yüzünden isen kesinlikle değiştir, başka Anadolu lisesine geçmelisin.

Evet ortam sıkıntı daha yüksek bir yere nakil almayı düşünüyorum OBP 92 olmasına rağmen güzel bir okula giremedim 70 OBP'li okula yerleştirdiler.

Meslek lisesi ATP mezunuyum gitmeyin önermem. Hadi elektrik, makine veya tesisat gibi bir bölüm olsa okuyun iş yaparsınız diyeceğim. Bilişim kısmında üniversite mezunlarından hayli düşük fiyatta iş bulursunuz, zaten elini sallasan üniversite mezununa denk geliyor seni niye işe alsınlar o merak konusu.
Üniversite kazanmak hayli zor, adamakıllı matematik ve fen dersleri görmeyeceksin zaten hatta ders görmeyeceksin, ben meslek derslerini görürüm üzerine de bir lise daha okur gibi ders çalışırım diyorsanız gidebilirsiniz elbette.
Birde gidince görürsünüz öğrencilerin dersle ilgisi yok motivasyon filan bırakmazlar insanda.
Kimse ders çalışmaz sadece sen çalışırsan garip karşılanırsın, zamanla bırakırsın.
Ama anadolu lisesinde durum pek öyle değil, misal tüm sınıf çalışıyorsa sadece sen çalışmıyorsan zamanla sende çalışırsın.
Tek avantajı M.T.O.K. avantajıdır benim gözümde, geri kalan zarar. Onuda kullanamazsınız yüksek ihtimalle zaten.

Mühendislik isteyen Anadolu lisesi veya fen lisesi okumalı ayrıca ciddi ciddi 9. sınıf konularını anlamayan, sınıfta kalabileceğini düşünen bir insan olarak yazılım mühendisliği kazanabileceğinizi hadi en kötü bölümü kazandınız, baba parasıyla özele gittiniz, mezun olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? O konuları dahi anlayamayan anca Hasan kalyoncu at eğitmenliği bölümünü kazanır dostum. O yüzden zorlanmaktan kaçma, hedefin yazılımsa otur derslerine adam gibi çalış 9. sınıf konuları zor falan değil 2 saatlik bakma ile öğrenilmeyecek, yapılmayacak hiçbir şey yok.

Arkadaşın yaşı küçük ve bunu bile bile dalga geçiyorsun, kafası karışık ve iyi bir üniversite diploması olmazsa yetersiz kalacağını düşünüyor. Ki o yaşlarda çok normal. Amacın kendi tecrübelerin doğrultusunda bir fikir vermekse bunu daha uygun bir dille izah edebilirsin.

Evet bende tam bu yüzden meslek lisesi istiyorum Anadolu teknik programı seçerim eğer gidersem hem de para konusunda aileme maddi destek olmak için biraz da.

Evet ortam sıkıntı daha yüksek bir yere nakil almayı düşünüyorum OBP 92 olmasına rağmen güzel bir okula giremedim 70 OBP'li okula yerleştirdiler.

Para konusuna gelince asgari ücretim 3'te biri veriyorlar

Arkadaşın yaşı küçük ve bunu bile bile dalga geçiyorsun, kafası karışık ve iyi bir üniversite diploması olmazsa yetersiz kalacağını düşünüyor. Ki o yaşlarda çok normal. Amacın kendi tecrübelerin doğrultusunda bir fikir vermekse bunu daha uygun bir dille izah edebilirsin.

Sorun degil benim için alışkınım ben.

Hakkında hayırlısı olsun kardeşim.

Meslek lisesi ATP mezunuyum gitmeyin önermem. Hadi elektrik, makine veya tesisat gibi bir bölüm olsa okuyun iş yaparsınız diyeceğim. Bilişim kısmında üniversite mezunlarından hayli düşük fiyatta iş bulursunuz, zaten elini sallasan üniversite mezununa denk geliyor seni niye işe alsınlar o merak konusu.
Üniversite kazanmak hayli zor, adamakıllı matematik ve fen dersleri görmeyeceksin zaten hatta ders görmeyeceksin, ben meslek derslerini görürüm üzerine de bir lise daha okur gibi ders çalışırım diyorsanız gidebilirsiniz elbette.
Bir de gidince görürsünüz öğrencilerin dersle ilgisi yok motivasyon filan bırakmazlar insanda.
Kimse ders çalışmaz sadece sen çalışırsan garip karşılanırsın, zamanla bırakırsın.
Ama Anadolu lisesinde durum pek öyle değil, misal tüm sınıf çalışıyorsa sadece sen çalışmıyorsan zamanla sende çalışırsın.
Tek avantajı M. T. O. K. Avantajıdır benim gözümde, geri kalan zarar. Onuda kullanamazsınız yüksek ihtimalle zaten.

Şu an 12. sınıf ATP bilişim teknolojileri bölümündeyim 10 saat matematik 6 saat fizik 4 kimya 3 biyor 4 Türkçe 4 edebiyat 4 tarih kalan gereksizlerden de 2 3 tane ders görüyorum üniversite konusunda ATP de imkanın oluyor matematik 4 sene alıyorsun fizik filanda 10. sınıf ve 11.sınıflarda 2 gün tamamen meslek dersi oluyordu 9. sınıfı hatırlamıyorum pandemiye denk geldi. Yani ATP de 1 şansın olabilir ancak normal AMP ye gitme bence yoksa Üniversiteyi unut diyebilirim

Sorun degil benim için alışkınım ben.

Dilim normal. Eğer sizin "uygun" bulduğunuz dilin sonuçlarını görmek istiyorsanız Hasan Kalyoncu Üniversitesi at eğitmenliğine denk "mühendislik" bölümlerinde okuyan, mezun olan ve işsiz kalan gençleri bulup konuşmanızı öneririm. Oralarda da "okul dünyanın sonu değil" "son sene çalışır düzeltirsin" "önemli olan iyi okula gitmek değil kendini geliştirmek" "okumaya gerek yok kendini geliştir, bizim Hüseyin emminin oğlu okuma yazma bilmeden yazılımcı oldu ayda 10.000$" alıyor gibi saçmalıklarla kafası karıştırılan yığınlar göreceksin.

Kardeşim çalışmak için zaman nasıl olmuyor hadi okulunuz diyelim 5'te bitti 7'de eve geldiniz(ki bakın bunun imkanı dahi yok) 5 saatiniz var, haftasonlarınız boş hiçbiri olmadı mı gece uyumayıp 1 saat çalışabilirsiniz. Uykunuzdan kısabilirsiniz. Çalışmak isteyene çare de bol imkan da. Çalışmayan ise meslek lisesine gitse de işsiz kalır Anadolu lisesinde kalsa da.

Geri
Yukarı