Meslek lisesine gidilir mi?

Berat1520

Picopat
Merhabalar bu sene LGS'ye gireceğim. Teknopark İstanbul mesleki ve teknik Anadolu lisesi nasıldır sizce? Herkes meslek liselerine kötü diyor. Bu yüzden biraz endişeliyim. Giden veya araştırmış olanlarınız varsa gidilir mi? ( meslek lisesi istememin sebebi bilişime ilgim var ve ders almak istiyorum. )

Cilcuenca

Hectopat
Meslek liselerinde genelde kız öğrenci sayısı 30'da 1 kadardır. Gideceğin okula göre değişse de 4 yıl boyunca kız arkadaşı edinmeden mezun olabilirsin. Staj zorunlu olduğu için üniversite sınavına yeteri kadar hazırlanamıyor, ders göremiyorsun. Bunlar dezavantajlar.

tsubasa

Decipat
Meslek lisesine kötü diyen kitle görmedikleri için sağdan soldan duyumla gidiyorlar. Eğer derslerin iyiyse, 4 sene üniversite vs. okurum diyorsan Anadolu'ya git ama üniversite tutturamazsan bayağı sıkıntıya girebilirsin. Meslek lisesinde ilgili olduğun alanı seçersen hala aynı sistem devam ediyorsa her şeyini öğretıyorlar okul sonrası mesleğin elinde oluyor. Bölüm öğretmenlerimiz falan yardımcı oluyordu bize iş bulmak için.

Yennefer O.V

Decipat
Yer
Vengerberg
Meslek liseleri genelde sınav odaklı işlemez. TYT AYT hedefi olan birinin gitmesi çok mantıksız. İstediğiniz kadar kızgın atın ancak bu benim fikrim.
Alakası yok. Eskiden katsayı olayı vardı o da kalkalı yıllar oluyor. Bugün Anadolu da verilen AYT TYT hazırlığı da yeterli değil. Mesleki lisede ekstradan ilgisinin olduğu Bilişim konusunda da temel atabilir, ileride de sınav hazırlıklarını destekli bir eğitimle yaparak Bilişim üzerine iyi bir üniversitede okuyabilir. Mümkünse İngilizce okuyabilir. Bilişime ilgi duyan birinin Bilişim bulunan bir liseye gitmesi daha doğru olur. Üniversitede o temel olmadan Bilişim konusunda hayal bile edemeyeceğin kadar zorlanacaktır.

Muhammet Halit

Centipat
Meslek liseleri genelde sınav odaklı işlemez. TYT AYT hedefi olan birinin gitmesi çok mantıksız. İstediğiniz kadar kızgın atın ancak bu benim fikrim.

Eğer aso teknik koleji gibi nitelikli okullara giderse hem dersini çok iyi alır hem mesleğini. Gittiniz mi gitmediniz mi bilmiyorum. Meslek liselerine ön yargıyla yaklaşmayın artık.

Yukarı